icon_search

  Čím potěšit koledníky? Radost udělají kraslice, čokoláda i netradiční výslužka

  Víte, jaký má výslužka původ? Co o Velikonocích dostávaly děti dříve a co jim dělá největší radost dnes? Pojďte s námi prozkoumat svátky jara a připravte letos tu nejlepší výslužku!

  Validity: 8.3 - 8.3.2017

  Výslužku si musí koledník nejprve zasloužit. Při šlehání by měl odříkat koledu a nesmí se při tom opakovat. Pokud je v místnosti více žen, musí koledování doprovázet pokaždé jiná říkanka.

  Výslužku si musí koledník nejprve zasloužit. Při šlehání by měl odříkat koledu a nesmí se při tom opakovat. Pokud je v místnosti více žen, musí koledování doprovázet pokaždé jiná říkanka.

  Proč se vlastně výslužka dává?

  Výslužka je poděkování za vyšlehání. Za to, že budou ženy a dívky celý příští rok zdravé, mladé a krásné. Vyšlehání čerstvými vrbovými proutky totiž předává svěžest a životní sílu. Chlapci a muži ale nedostávají výslužku za jakékoli mrskání pomlázkou. Musí přitom odříkat velikonoční koledu, jinak si odměnu nezaslouží. Podle tradice jim mohou dívky a ženy vrátit výplatu pomlázkou hned druhý den ráno, tedy v úterý dopoledne. Málokde se ale takový zvyk dodržuje.

  Nejprve se v rámci výslužky dávala jenom vajíčka červená, postupně pak také pestrobarevná, s jakými se setkáváme nejčastěji dnes. Jako výslužka se běžně dávají kromě malovaných velikonočních vajíček také sladkosti nebo pentle na pomlázku. Starší koledníci pak dostávají kromě toho ještě panáčka alkoholu.

  Červenou směs na barvení vajíček lidé vyráběli například z červeného zelí, z borůvek, z červené cibule, z bezinek nebo z řepy.

  Červenou směs na barvení vajíček lidé vyráběli například z červeného zelí, z borůvek, z červené cibule, z bezinek nebo z řepy.

  Co udělá dětem největší radost? Jednoznačně čokoláda

  Kromě vajíček jsou „výslužkovou klasikou“ také velikonoční perníčky pro děti, čokoláda nebo jiné sladkosti. Děti se většinou nejvíce radují právě z čokoládových dobrot. Kromě nich je ale můžete podarovat i zdravějšími pochutinami – třeba sladkými variacemi s ovocem, nebo slanými s oříšky. V některých domácnostech se dávají dětem také peníze. Taková výslužka má už ale k původní tradici poměrně daleko.

  Čokoláda je sázkou na jistotu, vyberte ale kvalitní produkt, který dětem neuškodí. Čokoládovým náhražkám se raději vyhněte.

  Čokoláda je sázkou na jistotu, vyberte ale kvalitní produkt, který dětem neuškodí. Čokoládovým náhražkám se raději vyhněte.

  Většinou se v domácnosti naplní mísa vajíčky, velikonočním cukrovím, čokoládovými figurkami a dalšími dobrotami a na dětech se pak nechá, ať si samy vyberou, co mají nejraději. Hrozí tu ale riziko, že vám doma zůstane po Velikonocích spousta malovaných vajíček, protože děti dají přednost sladkostem. Mnoho hospodyněk řeší tento problém tím, že připravuje výslužku do sáčků, kam dá koledníkům od každé dobroty po jednom kousku.

  TIP: Zbyde vám po svátcích doma většina vajec? Přečtěte si naše tipy, co s vajíčky po Velikonocích.

  Z vajíček, která vám zbydou z výslužky, můžete připravit třeba tradiční vajíčkovou pomazánku, tlačenku nebo kulajdu.

  Z vajíček, která vám zbydou z výslužky, můžete připravit třeba tradiční vajíčkovou pomazánku, tlačenku nebo kulajdu.

  Velikonoční výslužka může být i zdravá

  Pokud už vás klasická výslužka omrzela, zkuste tento rok něco nového. Připravte třeba velikonoční čokoládová lízátka, linecká vajíčka, marcipánové zajíčky a kuřátka nebo velikonoční cupcakes s Herou. A pokud chcete, aby děti jedly na Velikonoce i něco zdravého, připravte jim třeba oříškové tyčinky, ovocné muffiny nebo lahodné smoothie. Zvláště poslední možnost je sázkou na jistotu, pokud chcete do dětí dostat trochu ovoce a zeleniny. Stačí jen rozmixovat, co máte zrovna doma, a zdravý koktejl je na světě!

  Sladkými dortíky rozhodně neuděláte na Velikonoce chybu. A pokud byste chtěli něco zdravějšího, nahraďte je třeba ovocem nebo domácími müsli tyčinkami.

  Sladkými dortíky rozhodně neuděláte na Velikonoce chybu. A pokud byste chtěli něco zdravějšího, nahraďte je třeba ovocem nebo domácími müsli tyčinkami.

  Starší koledníky potěšíte spíše slanými dobrotami

  V mnoha domácnostech dnes připravují dva druhy výslužky – klasickou pro děti a trochu pikantnější pro dospělé koledníky. Pokud nevíte, čím jim uděláte největší radost, vsaďte na klasiku. Kupte kvalitní alkohol a připravte kromě vajíček a sladkostí také slané pohoštění. Vytvořte třeba aspiková vejce, nebo upečte velikonoční sekanou v listovém těstě. Obojí je jednoduché na přípravu, a přitom výborné.

  Dobrý základ na trávení pálivějšího pitiva udělá i tradiční velikonoční nádivkaMůžete ji letos připravit třeba netradičně ve formě muffinů. Recept na jejich přípravu spolu s instruktážním videem najdete mezi velikonočními Tesco recepty

  Tradiční velikonoční nádivka a sekaná s vejci přijde k chuti malým i velkým strávníkům. Pro zvýraznění chuti do nich zakomponujte čerstvé bylinky – například kopřivy, pažitku nebo petrželku.

  Tradiční velikonoční nádivka a sekaná s vejci přijde k chuti malým i velkým strávníkům. Pro zvýraznění chuti do nich zakomponujte čerstvé bylinky – například kopřivy, pažitku nebo petrželku.

  Mobilní aplikace
  Potraviny
  on-line
  Zobrazit více