icon_search

  Háčkované Velikonoce: Nechte se inspirovat, co všechno lze uháčkovat

  Přivítejte Velikonoce originální velikonoční výzdobou. Zapomeňte však na klasiku a domácnost si rozveselte pestrobarevnými ozdobami, které si sami uháčkujete. Háčkované velikonoční kraslice, slepičky či jiné velikonoční ozdoby navodí tu správnou jarní atmosféru.

  Validity: 7.3 - 7.3.2017

  Háčkované vajíčko se může stát i originální výslužkou pro koledníka.

  Háčkované vajíčko se může stát i originální výslužkou pro koledníka.

  Zapíchnout do květináče, pověsit na větvičku nebo vložit do ošatky. Háčkované dekorace určitě najdou uplatnění na vašem velikonočním stole. A co víc! Dekorace se vám nezkazí a nikdo vám ji nesní.

  Výroba háčkovaných ozdob není náročná

  Řetízková oka, dlouhý a krátký sloupek – znáte-li tyto pojmy a jste-li zručnější, pak nebudete mít problém vytvořit si krásné háčkované ozdoby. Základem je háček a vhodně zvolená příze. Další kreativitě se meze nekladou.Co by ještě nemělo chybět na velikonočním stole podle tradice? Nechte se inspirovat v našem dalším článku!

  Nepodceňujte výběr háčkovací příze

  Vše začíná v obchodě výběrem háčkovací příze. Vybrat si můžete z mnoha barev a materiálů. Příze se také liší svou tloušťkou a pevností. To jakou zvolíte, bude mít vliv na vzhled háčkované ozdoby. Příze vhodná na háčkování je například Kordonetka, k výrobě dutých háčkovaných kraslic je zase vhodná Sněhurka, protože lépe nasaje škrobící roztok.

  Pomocí techniky háčkování můžete vylepšit nevzhledná plastová vajíčka.

  Pomocí techniky háčkování můžete vylepšit nevzhledná plastová vajíčka.

  V jednoduchosti je krása…

  Chcete mít na velikonočním stole háčkované kraslice a teprve s háčkováním začínáte? Pak nezoufejte, i v jednoduchosti může být krása. Uháčkujte si delší řetízek z barvy, která se vám líbí. Chcete-li mít vícebarevné vajíčko, řetízků si uháčkujte více. Dejte si však pozor, aby háčkovací příze měla stejnou tloušťku. Vyfouklé vajíčko nebo plastové pak jednoduše natřete lepidlem a řetízek dokola nalepte.

  … skvěle však vypadají i složitější ozdoby

  Šikovnější hospodyňky si mohou uháčkovat i návlek na vajíčko nebo dutou kraslici. Háčkování sice zabere o trochu více času, ale výsledek stojí za to.

  Nechcete se pouštět do výroby velikonočních dekorací sami? Nechte tvořit děti! Tady jsou tipy na dekorace a ozdoby, které zvládnou samy

  Nepodceňujte naškrobení!

  Při výrobě dutého háčkovaného vajíčka si dejte záležet na škrobení. Špatné naškrobení nebo nedostatečné zaschnutí, může mít za následek deformaci vajíčka. Škrobit můžete tekutým škrobem, nebo si doma můžete vyrobit roztok z vody a cukru v poměru 1:2. Roztok však není vhodný na barevnou přízi, zanechává totiž bílé skvrny.

  Přízi nechte dostatečně nasát a poté vajíčko osušte houbičkou, tak aby tekutina byla jen v přízi. Vajíčko zavěste a zpočátku otírejte jeho spodní část. Po zaschnutí pak opatrně za pomoci pinzety vyndejte skořápku.

  K výrobě dutých kraslic použijte hnědé vajíčko. Není totiž tak křehké jako bílé.

  K výrobě dutých kraslic použijte hnědé vajíčko. Není totiž tak křehké jako bílé.

  Následky špatného naškrobení mohou být fatální

  Pokud se vám vajíčko začne bortit, příčin může být hned několik. Jednou z možností je, že roztok, který jste si vyrobili, byl slabý. Nebo příze byla nedostatečně nasáklá. Nevěste však hlavu a vajíčko znovu naškrobte. Další možností může být i nedostatečné zaschnutí. Vajíčko by totiž mělo schnout minimálně dva dny.

  Háčkováním to nekončí

  Ozvláštnit můžete i návlek na vajíčko. Skvěle vypadají ozdoby z filcu. Našít nebo přilepit můžete motýlka, kytičku nebo jiný jarní motiv. Využít můžete i barevná peříčka a korálky. Děti jistě zaujmete výrobou vajíček s pohyblivými očky. Zručnější mohou vajíčku uháčkovat i křidélka a hřebínek.

  Zručnější hospodyňky si také mohou troufnout i na jiné háčkované ozdoby. Pomocí háčku a příze můžete vykouzlit i háčkovanou slepičku, králíčka, roztomilé kuřátko nebo si můžete uháčkovat košíček.

  Vytvořit si takového králíčka zabere více času, ale výsledek stojí za to. Co říkáte?

  Vytvořit si takového králíčka zabere více času, ale výsledek stojí za to. Co říkáte?

  Pokud jsme vás nepřesvědčili a stále nejste příznivcem háčkování, nechte se inspirovat dalšími originálními tipy na zdobení vajíček na tescorecepty.cz – vyzkoušejte třeba vajíčko s voskovým reliéfem.  Troufnout si můžete i na kraslice s cibulovým vzorem.

  Mobilní aplikace
  Potraviny
  on-line
  Zobrazit více