icon_search

  Originální kraslice: Jak nazdobit vajíčka snadno, rychle a originálně?

  Čekáte nával koledníků a chcete si připravit tradiční nadílku? Anebo jen hledáte veselou velikonoční dekoraci pro svůj domov? Pokud vám docházejí nápady na zdobení velikonočních vajíček, vyzkoušejte naše techniky. Nebudete se vztekat nad detailními vzory a výsledek vás příjemně překvapí. Zjistíte také, že k výrobě pestrých barevných vajíček vám postačí pár surovin z vaší kuchyně.

  Validity: 8.3 - 1.3.2017

  Barvení kraslic mělo kdysi praktický důvod – hospodyně si takto označovala vajíčka, která byla uvařená.

  Vajíčka jako z mramoru
  Necítíte se na malování složitých ozdobných vzorů? Krásně ozdobených kraslic dosáhnete i bez detailní práce s jehlou a voskem. Velmi efektivní vzhled vykouzlíte třeba jen s lepidlem a rozlámanou skořápkou. Vytvořte svým vajíčkům fasádu jako z mramoru! Předem uvařená a libovolně nabarvená vejce potřete tekutým lepidlem a celý povrch polepte na drobné kousky rozlámanou skořápkou.

  Tenkými mezírkami mezi jednotlivými úlomky skořápky vytvoříte elegantní mramorový efekt. Aby bylo dílo dokonalé, využijte k polepení skořápku z bílého vejce. Anebo skořápku před rozlámáním obarvěte a vytvořte originální barevnou kombinaci.·        

  Co s vajíčky po Velikonocích? Máme pro vás skvělé recepty.

  Vajíčka ve zlatém závoji
  Tahle vajíčka budete jen neochotně rozdávat koledníkům! Pokud chcete svými kraslicemi udělat skutečný dojem, zahalte jejich skořápku do zlata. Zlaté listy a speciální lepidlo k jejich nanášení pořídíte ve výtvarných potřebách do dvou set korun českých. A výsledek pak stojí za to!

  Vajíčka nejprve obarvěte a vyčkejte, až budou suchá. Lepidlo naneste štětečkem na místa, která chcete pozlatit, nechte ho chvíli zaschnout a poté přiložte list zlata. Povrch pečlivě uhlaďte a těšte se z nejluxusnějších kraslic široko daleko.

  Zlacená vajíčka vypadají neuvěřitelně luxusně.

  Zapomeňte na chemii
  K dosažení krásně barevných velikonočních vajíček nepotřebujete chemická barviva. I naše prababičky oblékaly vajíčka do pestrobarevných košilek a vystačily si s tím, co jim nadělila zahrádka. Vychutnejte si kouzlo velikonočních příprav a vyzkoušejte k rozveselení vaječných skořápek tradiční postupy.

  Základním roztokem pro získání barevné esence je jeden litr vody smíchaný s dvěma lžícemi octa a jednou lžičkou soli. Pak už si stačí jen vybrat, jakou barvu chcete vdechnout svým vajíčkům! Podle toho přidáte do roztoku přírodní ingredienci, 30 minut ji povaříte a barevná lázeň je hotová. ·        

  Velikonoční zvyky a tradice: Víte, proč se malují vajíčka a pletou pomlázky?

  Tradiční cibulová vejce
  Nazdobte své kraslice v tradičním odstínu cibulové hnědé! Levnější barvivo neseženete a s velkou pravděpodobností nemusíte chodit dál než do spíže. V příjemné cibulově hnědé navíc krásně vyniknou obtištěné lístky a přírodní motivy. Stačí přitom jen vyvařit pár cibulových slupek. Čím déle necháte vajíčko v roztoku louhovat, tím sytější odstín získáte.

  Ozdobte vajíčka pomocí cibulových slupek. Budou mít přirozeně rezavou barvu.

  Veselé jarní barvy
  Estetika Velikonoc je často spojována se svěžími jarními barvami – zelenou a žlutou. I do těchto barev můžete vajíčka převléknout pomocí přírodních surovin. Bezesporu nejveselejších vajíček dosáhnete žlutou barvou.

  Žlutá je symbolem života, harmonie, působí povzbudivě a dodává energii. Jak ale dosáhnout žlutého přírodního barviva? Jistě máte z kuchyně vyzkoušené, že špetka kurkumy obarví i opravdu velký hrnec rýže. Přidáte-li jí do litrového roztoku dvě vrchovaté lžíce, máte záruku, že vaše kraslice budou žlutější než pampeliška.

  Vajíčka batikovaná rostlinami
  A jak docílíte jasné zelené? Stačí vyvařit půl kostky mraženého špenátu a pak už jen vajíčka nechat louhovat. Vtiskněte svým vajíčkům opravdový nádech jara. Kolem domu jistě najdete byliny, jejichž lístky vám poslouží jako svěží dekorace. Výborně vypadá třeba obyčejný jetel! Ustřihněte kousek staré silonky, pevně ji natáhněte kolem vajíčka s přiloženým lístečkem a kuchyňskou gumičkou silonku stáhněte. Po vylouhování v barevném roztoku získají vaše velikonoční vajíčka kouzelný otisk přírody.

  Modré barvy na vajíčkách můžete dosáhnout pomocí nakrouhaného červeného zelí.

  Červená, modrá i růžová
  Červená řepa, červené víno a červené zelí – tři ingredience, se kterými kupodivu docílíte tří různých barev vašich vajíček. Je libo vajíčka modrá? Nakrouhejte najemno drobnou hlávku zelí a vyvařte ji v roztoku vody a octa. Nebesky modré barvy dosáhnete nejlépe použitím vajíček s bílou skořápkou. Uklidňující modrou vyjadřujete druhému oddanost, mír a soulad. Hledáte něco romantičtějšího? Zvolte sytou růžovou, kterou vykouzlí červená řepa. Anebo vyvařte vajíčka v roztoku z červeného vína, octu a soli, získáte tak vznešenou tmavě červenou barvu.

  Už víte, jak ozdobíte svá velikonoční vajíčka?

  Mobilní aplikace
  Potraviny
  on-line
  Zobrazit více