icon_search

  Poradíme vám, z čeho se vyrábí opravdu dobrá vaječná pomazánka

  Přestože se o vejcích traduje, že by je měl člověk konzumovat s rozvahou, patří mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek, které navíc mají vysokou stravitelnost. Dodávají našemu tělu kvalitní bílkoviny se skvělou schopností nás zasytit.

  Validity: 3.4 - 31.3.2017

  Nejnovější výzkumy prokazují, že zdraví lidé, kteří s hladinou cholesterolu nemají žádné problémy a nepřijímají nadměrné množství cholesterolu z jiných potravin, mohou denně bez rizika konzumovat 1 až 2 vejce.

  Vejce obsahují všechny vitamíny, kromě vitamínu C. Jsou také bohatým zdrojem minerálních látek, například selenu, železa, fosforu, draslíuk a zinku, vaječné žloutky jsou bohatým zdrojem cholinu, bioaktivní látky přispívající k normálnímu metabolismu lipidů (tuků) a k udržení normální činnosti jater. Konzumace vajec pomůže i v případě prevence očního onemocnění, a to díky přítomnosti luteinu a zeaxantinu. 

  Značení a skladování vajec

  Kódy na obalu vajec a na jejich skořápce mají jiné funkce a poskytují odlišné informace. Zkratka CZ v kódu na obale znamená, že byla vejce tříděna a balena v České republice, neoznačuje to jejich původ. Dále zde najdeme identifikaci balírny/třídírny. Z kódů na skořápkách – například 1CZ7601 – pak vyčteme další potřebné informace. První číslo znamená, že jde o vejce nosnic z chovu ve volném výběhu, dvě písmena jsou zkratkou pro zemi, odkud vejce skutečně pochází, čísla za písmeny zase označují registrační čísla chovu. Více najdete na www.mtd-ustrasice.cz/vyhledavani.

  Před nákupem i během skladování vajec je důležité nepřekročit hranici teploty 18 °C a současně dbát i na nekolísavou teplotu prostředí, v němž se vejce nachází. Po nákupu se doporučuje nechávat vejce v chladnějším prostředí o teplotě 5-8 °C. Před uložením se nesmí omývat skořápka, protože byste tím odstranili její ochranný obal, který chrání vejce před vnějším prostředím.

  Vaječná pomazánka

  Pokud si tradiční poctivou pomazánku z velikonočních vajec připravujete doma, pak asi víte, že potřebujete také jednu z nejtypičtějších pochoutek z vaječných žloutků – majonézu. Kromě vajec v ní najdete olej, ocet a další dochucovadla. Podle legislativy musí obsahovat min. 50 % oleje a min. 2 % žloutku. Použijte nejlépe majonézu vyráběnou bez konzervantů, barviv a aromat. 

  Zbývá zmínit hořčici, ať už plnotučnou, kremžskou nebo speciální. Základními surovinami pro výrobu jsou voda, semínko hořčice, ocet, cukr a dochucovadla. Semínka hořčic se dělí podle barvy na bílé, hnědé a černé. Liší se i procentem oleje a zastoupením glukosinolátů, které jsou odpovědné za palčivost hořčice. Konzistence hořčic by měla být kašovitá s drcenými či celými semínky hořčice. Barva žlutohnědá či šedohnědá, a to u nepřibarvených hořčic. Hořčice způsobuje prokrvení zažívacího traktu, čímž se urychluje trávení a látková výměna.

  Pokud nestihnete pomazánku připravit doma, přesvědčte se, že ta koupená splňuje nejpřísnější požadavky. Jde především o minimální obsah vajec, dosahující alespoň 60 procent. Chuť a vůně vaječné pomazánky by přitom měly být příjemně slano-sladko-kyselé, lehce pikantní, po vařených vejcích a cibuli.

  Recepty

  Farmářský salát se ztraceným vejcem

  Vaječná pomazánka pomazánka

  Zapečená omeleta se sýrem a zeleninou

  Domácí žloutkový pudink

  Jak na to

  Jak na to

  Jak na to

  Jak na to

  Na obalech potravinářských výrobků se vyskytují také různá loga se značkou kvality. Nejznámější značkou je Klasa. Aby výrobek získal toto označení, musí splňovat náročná kritéria na svou kvalitu. Značka Klasa je prestižním oceněním, které si zaslouží ty nejpoctivější a nejkvalitnější výrobky.

  Další tipy najdete na www.akademiekvality.cz.

  Mobilní aplikace
  Potraviny
  on-line
  Zobrazit více