icon_search

  Velikonoce ve světě: Jak vypadá oslava jara v Anglii, Německu nebo Norsku?

  Beránek, pomlázka a kraslice. Už jsme si natolik zvykli, že si Velikonoce bez téhle trojice jen těžko dokážeme představit. Jen kousek za našimi hranicemi jsou velikonoční tradice úplně jiné. Jak vlastně slaví velikonoční svátky naši sousedé a jaké jsou tradice dál v Evropě? Představíme vám pár zajímavých zvyků, mezi kterými nechybí hon za vajíčky, Palačinkový den nebo velikonoční detektivka.

  Validity: 7.3 - 3.3.2017

  Český zvyk vyšlehat ženy a dívky pomlázkou nemá ve světě moc pochopení. V jiných zemích totiž velikonoce slaví malinko jinak.

  Český zvyk vyšlehat ženy a dívky pomlázkou nemá ve světě moc pochopení. V jiných zemích totiž velikonoce slaví malinko jinak.

  Slovenské ženy straší korbáče

  Máme to k sobě sice jen kousek, ale stejně jako naše jazyky, šly si i tradice svou vlastní cestou. Velikonoce jsou významnými svátky i pro naše zahraniční sousedy a jejich oslavy představují pestrou paletu zvyků. Český výprask však jen tak někde nenajdete. Naštěstí v tom české ženy nejsou úplně samy.

  Víte, jak uplést pomlázku a co znamenají barvy stužek?

  Naši sousedé na Slovenku také obchází domácnosti se zapletenými proutky a prohánějí s nimi jemné protějšky. Proutěný strašák dívek zde nazývají korbáčem. Na východě Slovenska se ženy navíc dočkají studené sprchy.  A stejně jako u nás děvčata za to, že je chlapci pěkně vyšlehali, rozdávají zdobená vajíčka.

  Vajíčka malují na Slovensku, v Německu ale i v Norsku.

  Vajíčka malují na Slovensku, v Německu ale i v Norsku.

  V Německu schovávají vajíčka i piva

  Pečlivě zdobené kraslice najdete i v Německu. Bujaré oslavy Velikonoc jsou zde provázeny tradičními trhy a lidovými slavnostmi, na kterých si lidé s vajíčky užijí spoustu sportovního veselí. Pořádají se soutěže, ve kterých se s vajíčky koulí, rozbíjejí se nebo se s nimi hází do dálky. Soutěží i malé děti. Ty ovšem nejvíce zajímá pondělní hledání vajíček a dalších pokladů. V předvečer Velikonoc vyrábí děti slaměná hnízda, do kterých velikonoční zajíček přes noc nadělí vajíčka. Rodiče hnízda schovají po domě i po zahradě a druhý den začíná hon. Na děti kromě vajíček a sladkostí čekají i drobné dárky.

  Na své si ale přijdou i rodiče. V posledních letech se totiž mezi Němci rozšířila i verze pro dospělé. Kamarádi si navzájem schovávají lahvová piva a nalezené úlovky pak společně konzumují. V mnohých německých domácnostech můžeme přes Velikonoce spatřit také stromeček nazdobený spoustou malovaných vajíček. Suché vánoční stromečky zase Němci pálí, aby se rozloučili se zimou a přivítali jaro.

  V Německu, stejně jako v Anglii nebo Americe, nosí vajíčka velikonoční zajíček.

  V Německu, stejně jako v Anglii nebo Americe, nosí vajíčka velikonoční zajíček.

  Řehtačky v Rakousku a křen v Polsku

  V Rakousku zase věří, že když sníte vajíčko, které snesla slepice na Zelený čtvrtek, bude vás provázet štěstí a zdraví. Abyste si zdraví předcházeli, musíte také na tento den sníst něco zeleného. Oslavy Velikonoc jsou v Rakousku spojeny s bujarým rachotem dřevěných řehtaček, se kterými chodí chlapci od domu k domu a zahánějí duchy zimy.

  A jak oslavují Velikonoce naši křesťansky založení sousedé v Polsku? Zdejší lidé si nechávají posvětit pokrmy, které později zdobí jejich sváteční tabuli. Na slavnostním stole nesmí chybět klobásy, šunky a hlavně křen, který představuje symbol zdraví.

  Tipy na velikonoční výlety: Kam vyrazit s dětmi a kam za romantikou ve dvou?

  V Anglii závodí s palačinkami

  Rozzářené dětské úsměvy dokáže v Anglii, stejně jako v Německu, vykouzlit velikonoční zajíček. Nebo spíše jeho nadílka. Každý rok se děti třesou na takzvaný Egg hunt, při kterém hledají čokoládová vajíčka poschovávaná po celém domě a po zahradě. Příchod Velikonoc v Anglii ohlašuje masopustní úterý neboli Pancake Day – Palačinkový den. Angličané v tento den konzumují spoustu palačinek zalitých javorovým sirupem, čokoládovým krémem nebo také citronem.

  Palačinkový den ovšem neznamená jen to, že se nacpete před nadcházejícím půstem. S palačinkami můžete třeba závodit. V anglickém městě Olney se každoročně koná speciální palačinkový závod pro ženy. Chcete-li se účastnit, musíte si odít sukni, zástěru, čepeček a do ruky si připravit pánev s palačinkou na rozpáleném oleji. Závod vyhrává účastnice, která nejrychleji doběhne ke kostelu, během cesty palačinku třikrát ve vzduchu otočí a v kostele ji políbí zvoník. O tom, že se závod bere opravdu vážně, vypovídá rekord z roku 1997, při kterém byla výherkyně v cíli už za 63 sekund.

  Děti v Anglii milují hledání velikonočních vajíček.

  Děti v Anglii milují hledání velikonočních vajíček.

  Tajemné Velikonoce v Norsku

  Zajímavou velikonoční tradici mají na severu Evropy. V Norsku jsou Velikonoce neodlučně spjaty s řešením detektivních záhad. Během Velikonočních svátků tak v televizi místo pohádek celý den běží Hercule Poirot a další hrdinové Agathy Christie. V novinách zase místo běžných zpráv najdete články, v nichž podle indicií sami odhalujete pachatele. A knížky psané v žánru tradiční velikonoční detektivky „påskekrim“ zaplaví celý trh.

  Mobilní aplikace
  Potraviny
  on-line
  Zobrazit více