icon_search

  Víte, jak uplést pomlázku a co znamenají barvy stužek?

  Nečekejte na to, až na proutcích vrby vyraší listí a vydejte se je nasbírat raději ihned! Pletení pomlázky k Velikonocům prostě patří a postup by měl znát každý bez ohledu na to, který konec pomlázky si nakonec užije. Vyzkoušejte si pletení z osmi proutků, s naším návodem vám to půjde snadno. A nepodceňujte ani zdobení stužkami, každá barva má totiž svůj význam.

  Validity: 7.3 - 7.3.2017

  Na proutky vyrazte včas

  Bez pomlázky by Velikonoce jistě nebyly úplné, její pletení proto nenechávejte na poslední chvíli. Pokud Velikonoce připadnou na březen, vyrazte na vrbové proutky třeba týden předem, vyjdou-li však svátky až na duben, měli byste si pospíšit, abyste stihli proutky pěkně tenké a pružné. Kvalitu proutků si jednoduše ověříte tak, že je přes prst ohnete do pravého úhlu. Pokud se proutek nezlomí, měl by vydržet i při pletení.

  Pomlázka je symbolem jara a mládí. Aby dívky zůstaly krásné, neměly by se proto bránit její síle.

  Pomlázka je symbolem jara a mládí. Aby dívky zůstaly krásné, neměly by se proto bránit její síle.

  Jak vybrat správné proutky?

  Tradiční pomlázka se plete z osmi proutků vrby, budete ovšem potřebovat ještě dva proutky navíc, abyste konce pomlázky svázali. Ideální je, pokud odkážete nasbírat osm základních proutků přibližně o stejné tloušťce i délce, dva upevňovací proutky by měly být o něco tenčí.

  Nechte tvořit děti! Tady jsou tipy na dekorace a ozdoby, které zvládnou samy

  Chcete, aby vaše pomlázka byla pěkně pružná a nezlomila se? Pak je nejvhodnější nasbírat proutky z vrby bílé, která nejčastěji roste podél vodních toků. Aby se pomlázka snáze pletla a proutky se nelámaly, namočte je před splétáním na chvíli do vody. 

  Raději si nasbírejte i několik proutků do rezervy, kdyby se vám při pletení některý zlomil.

  Raději si nasbírejte i několik proutků do rezervy, kdyby se vám při pletení některý zlomil.

  Rukojeť pečlivě utáhněte

  Až budete mít proutky připravené, můžete začít s upevněním rukojeti. Konce osmi prutů si zarovnejte, vložte jeden tenký proutek doprostřed mezi ně a pak všechny proutky zvenku několikrát pevně obtočte. Nakonec tenký proutek opět zatáhněte do svazku pomlázky. Nedrží vám pomlázka pohromadě a proutek se vám rozplétá? Pak jste nejspíš neutahovali dostatečně silně. Při upevňování rukojeti musíte vždy vnější proutek opravdu pevně utáhnout.

  Snadný postup pletení pomlázky

  Nyní začíná samotné pletení. V prvním kroku si osm proutků rozdělte na dvě poloviny. Na levé straně oddělte dva proutky a do vzniklé mezery vložte vnější proutek z pravé strany. Následně proutek ohněte a vraťte jej zpátky na pravou stranu, tentokrát ovšem na tu vnitřní. Stejný postup uplatněte z pravé strany. Čtyři pravé proutky rozdělte na poloviny a mezi ně vložte koncový proutek z levé strany. Ihned na to jej zase protáhněte zpět na vnitřní stranu pravé části.

  Háčkované Velikonoce: Vyrobte si roztomilé kuřátko a obháčkujte kraslice

  Tímto způsobem pokračujete pořád dokola, až se z nepřehledné změti proutků začne tvořit pravidelný úplet. Vidíte, jak se vám pomlázka rýsuje pod rukama? Nezapomeňte si samou radostí nechat na konci dostatečné místo pro svázání pomlázky zbylým tenkým proutkem. Opět je třeba konec pomlázky pořádně utáhnout, ale pozor! Přílišným tlakem by se tenký proutek mohl zlomit.

  Jaký význam mají stužky?

  Jakmile máte pomlázku hotovou, přichází ta nejhezčí část – totiž zdobení barevnými stužkami. Věděli jste, že barvy na pomlázce mají svou symboliku a neměly by být náhodné? Dříve si totiž chlapci nezdobili pomlázky sami, ale každá z dívek, kterou přišli vyšlehat, jim na pomlázku připevnila pentličku. Podle barvy, kterou dívka vybrala, chlapec poznal, jaké city k němu dívka chová.

  Chcete-li koledníkovi vyjádřit náklonnost, připevněte mu na pomlázku rudou stužku.

  Chcete-li koledníkovi vyjádřit náklonnost, připevněte mu na pomlázku rudou stužku.

  Obdržel-li chlapec na svou pomlázku stužku modrou či fialovou, mohl v jeho srdci svitnout plamínek naděje. Skleslý nemusel být ani v případě, že jeho pomlázku ozdobila pentle zelená. V takovém případě mu dívka dávala najevo, že je oblíbený a že se těší jejímu přátelství.

  Naopak žlutá barva, která je většinou z nás vnímána jako veselá barva Velikonoc, mohla pro chlapce znamenat velké zklamání. Pomocí žluté stužky připevněné na pomlázku totiž děvče vyjádřilo své odmítnutí. A co barva červená? Jak nejspíš správně odhadujete, touto vřelou barvou vyjadřovala dívka svému milému lásku.

  A jakou stužku koledníkům přivážete na pomlázku vy?