icon_search

  Vyberte si správně vyzrálý eidam z kvalitního mléka

  Staňte se expertem přes eidam! Zjistěte, podle čeho poznáte ten kvalitní.

  Validity: 14.2 - 8.2.2017

  Než sáhnete po tomto oblíbeném mléčném produktu, přesvědčte se, že na etiketě je opravdu slovo sýr. Takové označení garantuje, že k výrobě nebyly použity rostlinné náhražky. Kvalitní eidam musí být zpracovaný z mléka, které je pod přísným dohledem, zrát minimálně tři týdny a obsahovat dostatek tuku v sušině.

  Barva napoví

  Eidam se řadí mezi polotvrdé sýry. Na řezu smetanově až sýrově žluté barvy, která by měla být stejnoměrná po celém řezu. „Pokud je sýr moc světlý, až bílý, znamená to, že nemusí být dostatečně vyzrálý. V případě, že se vyskytuje bledá barva po okrajích, může se jednat o sůl, která neměla po vysolení eidamu dostatek času na to, aby rovnoměrně prostoupila celým sýrem a eidam je tedy méně kvalitní,“ vysvětluje Josef Pánek, ředitel závodu Madeta Řípec. „Eidam chutná a voní velmi jemně a čistě mléčně nakysle. Uchovává se v chladných a dobře větratelných prostorách při teplotě od 2–8 °C.“

  Základem je kvalitní mléko

  Technologie výroby eidamu vyžaduje mléko vysoké jakosti. Základním požadavkem je, aby mléko pro výrobu sýru bylo od zdravých, správně krmených a ošetřovaných krav. Dále musí být takto získané mléko po nadojení odborně ošetřeno a uchováno do doby odvozu do mlékárny. Uhodnete, kolik je potřeba nejkvalitnějšího mléka pro výrobu 1 kg eidamu? Celých 10,5 litru!

  Další tipy najdete na www.akademiekvality.cz 

  Recepty

   

  Tomu říkám sýr!

   

  Mobilní aplikace
  Potraviny
  on-line
  Zobrazit více