Děti Školák 10 dovedností, které by dítě mělo ovládat do 10 let

Mnoho odborníků tvrdí, že se z rodičů stávají „vrtulníky“, které neustále krouží nad dětmi a pomáhají jim při řešení i těch nejbanálnějších problémů. Mladý člověk tak nemá dost prostoru k seberealizaci, k naučení se novým věcem a vyrovnávání se s překážkami. Nechte své dítě trochu se osamostatnit. Naučte ho dovednosti, které může vykonávat a mít tak za ně odpovědnost. Desetileté dítě se již klidně samo orientuje v mapě, dokáže vysadit květiny, zabalit dárek nebo zatlouct hřebík.

Víte, jaké největší chyby děláme ve výchově? Je načase to zjistit!

Co by tedy desetileté děti již měly ovládat?

1. Vyprat

Nelekejte se. Vaše desetileté dítě ještě v praní nemusí být mistr nebo prát prádlo celé vaší rodině. Stačí, pokud bude umět vyprat skvrny v ruce nebo vědět, jak funguje pračka, a principy praní v ní. 

2. Osadit rostlinky na zahrádce

Každé dítě asi nebude rozeným zahrádkářem, vytáhněte ho však ven, naučte něco o životě rostlin a přimějte k lásce k přírodě a jejím zázrakům.

3. Zatlouct hřebík

Nebojte se svěřit svým dětem manuální práci. Nechte je, ať vás při práci nejdříve sledují a pak ať si něco z toho pod vaším dohledem vyzkouší. Jedná se o cennou lekci do života, která se jim bude dříve nebo později velmi hodit.

4. Připravit jednoduché jídlo

Vybízejte děti, aby vám pomáhaly v kuchyni. Naučte je, jak si připravit cereálie s mlékem či chléb s máslem a zeleninou. Vaření je důležitá dovednost a děti by k němu měly mít vybudovaný pozitivní vztah.

Potýkáte se u vašeho dítěte se špatnými známkami? Zjistěte s námi, jak na to!

10 dovedností, které by dítě mělo ovládat do 10 let

5. Napsat a poslat dopis

I když mnozí z nás již klasickou poštu nepoužívají, psaní dopisů děti naučí hned několika dovednostem. Zjistí, jak funguje pošta, vylepší si svůj rukopis a natrénují kompoziční uvažování.

6. Umýt koupelnu

Mytí koupelny se tváří jako špinavá práce, ale dítě tak může lehce přispět k chodu domácnosti a s tím spojené odpovědnosti. Mimo jiné se naučí i pořádkumilovnosti, která se mu bude v životě hodit. 

7. Orientovat se v mapě

Každý z nás má v mobilu GPS. Pro základní orientaci dítěte je však velmi důležité umět číst v mapě a pohybovat se podle ní. I bez telefonu.

8. Nakupovat a srovnávat

V 10 letech by mělo dítě být schopno srovnávat jednotlivé výrobky a jejich ceny, nakupovat v určitém rozpočtu a vybírat vhodné potraviny.

9. Ovázat ránu

Tato schopnost podporuje pocit soběstačnosti. Dítě by si ve svých 10 letech mělo poradit v základních věcech i bez dospělého a orientovat se v lékárničce a jejím použití.

10. Zabalit dárek

Umění věnovat dárek je krásná věc. Vaše děti by měly rozumět tomu, proč odstranit cenovky, jak uvázat mašli a jak dárek vhodně věnovat. Pokud je to bude i bavit, získáte také bonus v podobě nádherné nadílky pod vánočním stromkem. 

Zdroje: www.parents.com, www.verywellfamily.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek