Děti Novorozenec 10 tipů pro klidnou koupel
 1. Zpočátku bude miminko třeba koupat jen několikrát do týdne, přičemž ve dnech bez koupání se myje pouze tvář, bříško a zadeček.
 2. Jakmile máte pocit, že je dítě již připraveno na každodenní koupele, učiňte koupele předvídatelné a uklidňující tím, že budete vždy sledovat zaběhnutý postup. Než začnete, mějte vše potřebné připraveno po ruce a ujistěte se, že v koupelně je teplo.
 3. Jakmile se připravíte, napusťte vanu. Můžete použít dětskou vaničku, avšak někteří rodiče upřednostňují koupání svých dětí v umyvadle – je pro vás ve vhodné výšce a pro miminko má ideální rozměry.
 4. Nejlepší způsob, jak předcházet opaření miminka, je nejprve napustit trochu studené vody a pak doplnit vodu teplou, k dosažení bezpečné teploty (teplotu zkontrolujte loktem nebo koupelovým teploměrem – voda by měla být teplá, nikoliv horká, mezi 36-38 °C). Vody napusťte mělce (zhruba 5-8 cm bohatě stačí) a promíchejte ji, aby se v ní nevyskytovala horká a studená místa.
 5. Přebalovací podložku překrytou ručníkem položte na podlahu koupelny a dítě svlékněte až po plenku, načež je zabalte do ručníku.
 6. Do ručníku zabalené dítě si posaďte na koleno a pomocí samostatných kousků vaty máčené v chladné, převařené vodě omyjte dítěti obličej, uši, pokožku okolo očí a krk, přičemž věnujte pozornost všem záhybům pod bradou a faldíkům na krku.
 7. V dalším kroku dítě z ručníku vybalte, svlékněte mu plenku a opatrně je ponořte do vody. Držte je pevně kolem horní půlky zad, přičemž je uchopte za protilehlé nadloktí tak, že se bezpečně opírá o vaše předloktí, nebo využijte opory dětské vaničky. Batole nenechávejte ve vaně bez dozoru, byť jen na jediný okamžik.
 8. Umyjte je šetrným tělovým šampónem s neutrálním pH. Pro jemné mytí vlasů používejte prostředek nevyvolávající slzení. Aplikujte volnou rukou, poté důkladně opláchněte. Na umytí zadečku můžete použít šetrný tělový šampón pro miminka nebo do vany přidat kapku mandlového oleje – to je šetrný postup, jak pokožku novorozence uchovat jemnou.
 9. Po několika minutách hraní miminko z vany opatrně vyndejte a zabalte je do župánku nebo ručníku. Jakmile je suché, před převléknutím do postýlky aplikujte dětské tělové mléko.
 10. Pokud vaše dítě při koupání soustavně pláče, omezte počet koupelí na dvě nebo tři týdně a v mezidobí mu na přebalovací podložce pomocí vaty a chladné převařené vody jenom omývejte tvář a zadeček.

Co je potřeba pro dětskou koupel

 • neklouzavá koupelnová rohožka či koupací opěrka, je-li vana veliká
 • koupelový teploměr
 • jeden nebo dva čisté suché ručníky (používané pouze pro dítě)
 • šetrná dětská mycí emulze
 • vata a vatové polštářky (nikdy nestrkat do ušního kanálku)
 • přebalovací podložka a čerstvá plenka, plenkový krém a oděv
Vytisknout stránku
Sdílet článek