Děti Dětské zdraví 11 tipů, abyste měli zdravé batole

1. Podporujte aktivní hru

Šťastné batole je zdravé batole, proto je nechávejte běhat. Běžte do parku, dejte si závody v běhu na zahradě, pomozte mu naučit se, jak používat koloběžku, a jestli doma udělá spoušť, nedělejte kolem toho povyk. Namísto toho mu vyhlaste závod, jak rychle dokáže hračky uklidit.

2. Dávejte si pozor na skrytá nebezpečí doma

Než si toho všimnete, bude batole schopné dosáhnout na povrchy a poličky, o kterých jste si mysleli, že jsou mimo dosah, a proto myslete na umístění vrátek ke schodům, krytů na rohy, zámků na zásuvky, lednici a mrazničku a zámku na toaletní mísu.

3. Skončete s kouřením

Pasivní kouření je skutečně škodlivé, zejména pro děti. Druhotný kouř obsahuje kolem 4 000 chemických látek – včetně dráždivých látek a toxinů – a vinou jeho vdechování jsou děti náchylnější k řadě zdravotních problémů včetně syndromu náhodného úmrtí kojence, astmatu, meningitidy, zánětu plic a bronchitidy. Každý, kdo si zapálí v autě za přítomnosti dítěte, porušuje zákon a může být pokutován.

4. Udržujte věci opravdu čisté

Nepřehánějte to, ale snažte se pravidelně otírat stolek dětské židličky antibakteriálním sprejem nebo ubrousky: možná dítě v parku sebralo hromadu špíny a zkusilo ji sníst, přesto by základní domácí hygiena měla zamezit šíření bakterií a infekcí.

5. Sledujte očkování a zdravotní prohlídky

Lékařské ordinace by vám měly připomenout, kdy je čas na zdravotní prohlídku, ale zapište si, kdy má být dítě očkováno nebo má prohlídku a ozvěte se lékaři, pokud nedostanete údaj o další návštěvě lékaře.

6. Pozor na sůl a cukr

Sledujte hladinu soli ve všech hotových jídlech, která svému dítěti podáváte. Dokonce i jídla, která se nezdají slaná, jako jsou cereálie, sušenky a chléb, mohou obsahovat vysoké hladiny soli. Ve věku mezi jedním a třemi roky děti nemají jíst víc než 2 g soli za den. V zájmu zdravých zoubků omezte dítěti spotřebu přidaných cukrů ve šťávách, nápojích, sladkostech, marmeládách a koláčích a ovocnou šťávu, pokud ji dítě pije, vždy řeďte vodou v poměru 50:50. Jestliže dítěti dáváte sušené ovoce,dělejte to v době hlavního jídla raději než jako svačinku.

7. Chraňte jemnou pokožku

Pleť vašeho dítěte je extrémně citlivá, proto na odkrytou kůži nanášejte dostatek přípravku s ochranným faktorem proti slunci, a to nejméně každé dvě hodiny (i když je zamračeno). Pleť také může být potřeba chránit před živly, když je chladno a větrno – trocha vazelíny obvykle pomůže na tvářích, rtech a podrážděném nosu – a vybavte dítě veškerými holínkami, pláštěnkami, čepičkami a rukavičkami, jak je potřeba.

8. Kontrolujte přípravu jídla a ledničku

Malé děti jsou více ohrožené v případě otravy jídlem. Důvodem je, že jejich imunitní systém se dosud vyvíjí, a proto mají menší schopnost vypořádat se s infekcí než zdravý dospělý. Před přípravou jídla a po ní (zvláště u syrových vajec a masa) si myjte ruce, pravidelně perte utěrky a syrové potraviny uchovávejte odděleně od hotových jídel.

9. Podávejte dítěti zdravé svačiny

Batolata jsou hodně aktivní (asi jste si toho už všimli) a obvykle potřebují dopolední a odpolední svačinku, aby vydržela. Kousky ovoce nebo rýžové koláčky jsou dobrou volbou, ale vyhýbejte se chipsům nebo sladkostem.

10. Luxujte a utírejte prach

Odborníci si dosud nejsou zcela jistí proč, ale miminka a malé děti jsou obzvláště náchylná na ekzém, sennou rýmu a jiné alergie – pravděpodobně z genetických důvodů nebo kvůli životnímu prostředí. Většina malých dětí z těchto stavů vyroste.

V pokoji, kde spává vaše dítě, však utírejte prach vlhkým hadříkem, pravidelně luxujte a měňte ložní povlečení, abyste alergie udrželi pod kontrolou. Ložní prádlo a oblečení perte přípravkem bez obsahu enzymů kvůli ochraně citlivé pleti před podrážděním.

11. Čistěte ty drobné zoubky

Nezapomínejte, že dětské zoubky potřebují dvakrát denně vyčistit kartáčkem a speciální pastou pro batolata (bezpečná pasta musí obsahovat správné množství fluoridu). Dítě může s čištěním začít s malým množstvím pasty o velikosti hrášku, ale čištění vždy dokončete, abyste zajistili, že každý zoubek bude vyčištěný.

Vezměte je k zubaři na vaši vlastní kontrolu, aby si zvyklo, že se tam chodí, a kontrolujte, zda má dítě zoubky zdravé – je důležité zamezit vytváření kazů, a to i na mléčných zubech.

Vytisknout stránku
Sdílet článek