Ostatní 13 užitečných rad, aby ovoce zůstalo dlouho čerstvé!

Milujete ovoce, protože je sladké, voňavé a navíc plné vitamínů? Ale ovoce má i jednu nepříjemnou vlastnost, a to že se v teplém bytě poměrně brzy začne kazit, vadnout anebo se na něm objeví plíseň. Bohužel ne vždy se nám podaří najednou zkonzumovat celou přepravku třešní nebo meruněk. A proto pro Vás máme několik rad, jak udržet ovoce delší dobu čerstvé.

 1. Nejlepším způsobem pro zachování svěžesti bobulovitého ovoce je ocet. Omyté ovoce zalijte vodou tak, aby bylo právě pod hladinou vody a přimíchejte 1-2 polévkové lžíce octa. Nechte 15 minut odstát, potom ovoce opláchněte čistou vodou a jemně osušte papírovou utěrkou. Nemějte obavy, chuť octa nebude na ovoci vůbec znát!
 2. Některé druhy ovoce a zeleniny produkují etylénový plyn, naopak jiné druhy jsou na něj vyloženě citlivé. A proto nikdy nepokládejte avokádo, rajčata a kiwi do blízkosti mrkve, jablek, brokolice a hlávkového salátu, které by tak nepříznivě reagovaly a velmi rychle by se zkazily.
 3. Svářečka fólií je skvělá věc, ale pokud není doma po ruce, postačí i domácí potravinářská fólie. Banán zabalte do fólie a zabráníte tak vylučování etylenu, který urychluje proces zrání a také uspíší zkažení banánu. (Pokud uložíte banán do ledničky, slupka velmi brzy zhnědne a banán navíc ztratí příjemnou chuť. Banány doporučujeme skladovat při pokojové teplotě, každý zvlášť zabalený do fólie.)
 4. Také jablka uchováte ve svěžím stavu podobným způsobem: máte-li po ruce vakuový sáček, je to fajn, ale skvělým pomocníkem je i obyčejná potravinářská dóza, nejdůležitější je, aby se k ovoci nedostával vzduch — a to především na ploše řezu.
 5. Ovoce déle vydrží při skladování na chladném místě, ať už ve sklepě nebo v chladničce.
 6. Citrusy můžete skladovat v chladničce, v košíku s většími otvory nebo v perforovaném plastovém sáčku.
 7. Brambory a jablka se vzájemně velmi dobře snášejí. Budete-li je skladovat pohromadě, zabráníte tak klíčení brambor.
 8. Z čerstvého ananasu odřízněte část s lístky, uzavřete potravinářskou fólií a ananas otočený spodní částí nahoru vložte do ledničky.
 9. Zeleninu ani ovoce nikdy neskladujte v blízkosti sporáku, protože teplo jim neprospívá.
 10. Ovoce a zelenina rychle hnědnou, a proto je nikdy předem neomývejte, až těsně před spotřebou. Pokud potřebujete mít ovoce nebo zeleninu nakrájené (např. před pečením, vařením), krájejte je až bezprostředně před použitím, jinak by zhnědly.
 11. Pokud by ovoce již začínalo uvadat, osvěžíte jej koupelí v lázni s kostkami ledu! Ovoce vložte do mísy s kostkami ledu, vše opatrně protřepejte a promíchejte, ovoce bude vypadat mnohem svěžeji.
 12. Pokud jste si koupili nezralé avokádo, vložte jej do silnějšího papírového sáčku nebo zabalte do novinového papíru a při pokojové teplotě skladujte tak dlouho, dokud nedozraje. Dozrálé ovoce vložte do igelitového sáčku a až do spotřebování skladujte v chladničce.
 13. Hroznové víno se nebude rychle kazit, a navíc zůstane šťavnaté a svěží, pokud jej budete skladovat v igelitovém sáčku nebo v potravinářské fólii v chladničce. Dbejte ale na to, aby hrozny nebyly skladovány v jednom větším svazku – bobule ve spodní části by se mohly pomačkat a poškodit.

Zdroje:  kuffer.hu, blog.provident.hu, hobbikert.hu

Vytisknout stránku
Sdílet článek