Zdravý životní styl Zdraví 15 výhod cyklistiky: Lepší tělo, výkon i vztahy

Jízdu na kole zvládnete i tehdy, když vám kolena nedovolí běhat. Aby vám cyklistika byla užitečná nejen na přepravu, jezděte na kole 20 - 30 minut třikrát až čtyřikrát do týdne. Co všechno cyklistikou získáte?

Silné a vytvarované svaly

Zdálo by se, že jízda na kole pomáhá především tvarování svalů na nohou, ale posiluje i svaly na rukou, neboť část váhy musí unést právě ony. Během jízdy střídejte polohy a výšku sedáku, abyste trénovali i záda. Pevné zádové svalstvo je jedním z předpokladů, že vás záda nebudou bolet.

Věděli jste, že ...?

... lidé s pevnými svaly mají lepší metabolismus a kalorie spalují i ​​když sedí

Nižší riziko vzniku rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění

Během cyklistiky bije srdce rychleji než obvykle. Když najedete 48 kilometrů za týden, snižujete riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny na polovinu. Tvrdí to studie Univerzity v Glasgow, které se zúčastnilo přes 260 tisíc lidí. Ve srovnání s těmi, kteří se vozili do práce autem, měli cyklisté:

- o 41% nižší riziko předčasného úmrtí

- o 46% nižší riziko onemocnění srdce a cév

- o 45% nižší riziko vzniku rakoviny.

Námitka znečištěného ovzduší neobstojí. Měření v Londýně, který je mnohem znečištěnější než naše města, zjistila, že nejvíce smogu dýcháte při jízdě autem. Řidiči dýchají pětkrát více smogu než cyklisté, třiapůlkrát více než chodci a dvaapůlkrát více než cestující autobusem.

Lepší spánek

Že cyklistika snižuje stres, to dokázala Stanfordská lékařská univerzita. Skupině lidí, trpících nespavostí, "naordinovali" obden půl hodinky cyklistiky. Zanedlouho usínali o polovinu rychleji a spali o téměř hodinu déle, než před pokusem. "Při cvičení venku jsme vystaveni světlu, což pomáhá synchronizovat náš denní biorytmus. Zároveň se z těla vylučuje kortizol, tedy stresový hormon, který brání hlubokému spánku a regeneraci, "vysvětluje profesor Jim Horne z Výzkumného centra spánku v Loughborough.

Zhubnete

Dvoukolý oř je fantastickým pomocníkem při spalování kalorií. Člověk, který jezdí na kole rychlostí 16 kilometrů za hodinu, spálí za tento čas až 260 kalorií.

Zlepší se váš intimní život

Existovalo podezření, že sedadlo kola může způsobovat problémy s erekcí či neplodností. Poctivým zkoumáním se přišlo k závěru, že takové riziko skutečně existuje. Prokázalo se, že jízda na kole snižuje u mužů erektilní funkci a u žen existuje zvýšené riziko ztráty citlivosti v zóně genitálií. Tyto skutečnosti se však obecně týkají pouze profesionálů.

U rekreačních cyklistů je to naopak. Je dokázáno, že při pravidelné rekreační cyklistice lépe cirkuluje krev a celkové uvolnění přispívá k tomu, že sexuální život je i ve vyšším věku uspokojivý.

Další výhody cyklistiky:

  • zlepšuje psychickou pohodu - při sportu se vyplavují hormony radosti endorfiny,
  • šetří čas - nestojíte v zácpě a v cíli jste rychleji, než kdybyste šli pěšky
  • zlepšuje myšlení - lepší okysličení mozku příznivě ovlivňuje jeho činnost
  • odstraňuje únavu - krátká relaxační jízda na kole je účinnější než šálek kávy!
  • podporuje imunitní systém - aerobní cvičení aktivují bílé krvinky
  • omlazuje - prokrvení a okysličení spolu s teplem optimalizují tvorbu kolagenu a přispívají tak k hladké a zářivé pokožce. Nezapomeňte se před jízdou venku natírat vhodným opalovacím krémem! 
  • nezatěžuje klouby tak, jako běh. Běžci mívají o více než 130 % více úrazů a o 256 % více zánětů šlach a svalů než cyklisté.
  • rozšiřuje okruh známých - stačí se připojit ke skupince cyklistů nebo se přidat do skupiny na sociální síti a vyrazit s nimi
  • utužuje rodinu - cyklistiku zvládne každý, stačí jen vybrat vhodnou trasu a rychlost rozšiřuje obzory - jděte, kam vás oči povedou a pozorujte okolí

Chcete zhubnout na kole? Dodržujte těchto 5 zásad! 

Vytisknout stránku
Sdílet článek