20 chytrých tipů, jak ušetřit energii ve Vaší kuchyni

Na spotřebu elektrické energie v domácnosti mají vliv nejen spotřebiče, ale i Vaše návyky. Ty se netýkají pouze zhasínání a vypínání spotřebičů z elektrické sítě. Způsob, jakým vaříte, se ve vyúčtování za spotřebu elektrické energie odráží také. Opravdu používáte troubu podle pokynů v návodu? Na jak velké kousky krájíte potraviny před tím, než je uvaříte? A jaké nádobí používáte? Čtěte dál a dozvíte se, jak můžete ještě více ušetřit.

Příprava jídla

Vůbec to tak nevypadá, ale způsob, jakým připravujete jídlo, je jedním z kroků, kterým můžete snížit spotřebu elektrické energie ve Vaší kuchyni.

1. Plánování a vaření jídla na více dnů dopředu může ušetřit jak energii ve Vaší domácnosti, tak i Vaši osobní. Navíc, ohřívání jídla další den spotřebuje méně energie než vaření nového jídla.

2. Budete vařit ze zmražených potravin? Nechte je před noc rozmrznout v horní polici Vaší lednice. Rozmrazováním v mikrovlnné troubě se jídlo znehodnocuje a spotřebuje se elektrická energie, stejně jako při vaření ze zmraženého potravin.

3. Maso, zeleninu a jiné potraviny krájejte na menší kousky. Rychleji se uvaří.

4. Na vaření používejte odpovídající velikost hrnce. Nevařte zbytečně malé porce ve velkém hrnci.

5. Při vaření používejte odpovídající množství vody tak, aby bylo jídlo ponořené, a používejte pokličku.

6. Při zalévání jídla vodou nebo vývarem použijte horkou tekutinu z rychlovarné konvice. Bude to také mít pozitivní vliv na chuť pokrmů.

7. Před pečením brambory nejdříve uvařte. Poté je nabodněte na kuchyňskou jehlu nebo špíz. Zkrátíte tak dobu potřebnou na upečení brambor.

8. Zbytky jídla, např. polévky nebo omáčky, zamrazte a použijte je později jako rychlý oběd. Nechte je rozmrazit při pokojové teplotě a ohřejte je v mikrovlnné troubě.

Příprava jídla na vařiči

Nezáleží na tom, jestli máte plynový, elektrický nebo indukční vařič. Ušetřit můžete za všech okolností.

1. Vyberte si správnou velikost hrnce nebo pánve, podle velikosti hořáku nebo plotýnky. Můžete ušetřit až 40 % energie a zároveň urychlit vaření.

2. Pokud máte elektrickou plotýnku, používejte vždy hrnce a pánve s rovným dnem. Dno tak může být plně v kontaktu s povrchem vařiče.

3. Udržujte elektrickou a indukční plotýnku v čistotě. Spáleniny absorbují teplo a vaření je méně efektivní.

4. Používejte pokličku. Jídlo se pod pokličkou uvaří dvakrát rychleji než bez ní. Ušetříte tím nejen energii, ale také svůj čas.

Pečení

Zbytečně dlouhé rozehřívání trouby a časté otvírání dvířek má vliv na spotřebu energie během pečení.

1. Je užitečné přečíst si pokyny v návodu. Seznamte se s pokyny na používání trouby a řiďte se jimi.

2. Každé otevření dvířek trouby vyžaduje více energie na to, aby se trouba vyhřála na původní teplotu. Navíc má negativní vliv na jídlo samotné.

3. Udržování trouby v čistotě hraje při spotřebě energie také svou roli. Pokud je sklo ve dvířkách čisté, můžete stav jídla kontrolovat, aniž byste museli dvířka otvírat.

4. Použití ventilátoru nezvyšuje spotřebu energie, naopak, dovolí Vám vařit při nižší teplotě.

5. Budete péct brambory a kuře? Pečte je společně. Pokud použijete ventilátor, který teplo v troubě vhání rovnoměrně, nezáleží na tom, zda pečete jeden nebo dva plechy.

6. Deset minut před koncem pečení troubu vypněte. Během této doby se teplota udrží na stejné úrovni. Samozřejmě do okamžiku, než otevřete dvířka.

Výběr spotřebičů

Je velký rozdíl v tom, jestli budete připravovat jídlo na vařiči, v mikrovlnné troubě, v troubě anebo v toustovači. Malé spotřebiče jako je toustovač prokáží stejně dobrou službu jako pánev, vařič nebo rozpálená trouba, zvláště pokud máte jen malou porci jídla.

Investujte do kvalitního nádobí

S vysoce kvalitním nádobím vyrobeným z dobře vodivých materiálů spotřebujete při vaření méně než čtvrtinu tepla. Vyhoďte pryč všechny staré pánvičky s pokrouceným dnem a kupte místo nich nové, které na vařič dobře sednou. Tím zamezíte úniku energie. Významný podíl při šetření energie hraje používání tlakového hrnce, hrnce na rýži nebo napařovacího hrnce. Jídlo připravíte rychleji a v napařovacím hrnci navíc můžete uvařit celý pokrm.

Vytisknout stránku
Sdílet článek