Děti Novorozenec 5 smyslů novorozence: Podle čeho poznají maminku?

Během 7 měsíců se děťátku v bříšku vyvinou všechny smysly. Takže jako novorozenec už slyší, cítí, vidí, rozeznává chutě a funguje mu i hmat. Některé ze smyslů se ale postupem času ještě zlepšují a upravují.

1. Hmat

Jeden z nejdůležitějších smyslů je právě hmat. Pokožkou vnímají miminka vše, s čím přijdou do styku. Miminka rozeznají, jestli je věc studená, teplá, suchá, nebo vlhká.

Fyzický kontakt je pro novorozence velmi důležitý, i proto se například hned po porodu provádí tzv. bonding. Nahé miminko si maminka položí na svou hruď, tak aby se dotýkali kůží na kůži. 

Miminka milují, když se s nimi mazlíte, objímáte je, tisknete k sobě, hladíte a houpete. Ta miminka, kterým se sice dostává dostatek krmení, ale pouze málo dotyku, mají pak problémy s duševním a fyzickým vývojem. Dotyk pro miminka znamená uklidnění, potěšení a zároveň dotykem podpoříte jejich správný vývoj. Pokud budete miminko jemně hladit, pomůže mu to usnout.

2. Čich

Miminka začínají cítit už v děloze. Dýchají a polykají plodovou vodu, jejíž vůně je velmi podobná mateřskému mléku a i proto ho mohou po porodu tak dobře rozeznat. Plodová voda nese vůni i chuť toho, co maminka jí. Co jste měla k večeři?

Pár dní po narození dokáže miminko poznat vůni svojí maminky. Do dvou týdnů po porodu pak také zvládne neomylně rozlišit vůni mateřského mléka maminky.

3. Sluch

Také sluch děťátka se začíná vyvíjet již v děloze. Mezi bubláním ve vašem trávicím ústrojí dokáže miminko zachytit zvuky zvenčí. Hlasité a neznámé zvuky ho i v bříšku mohou vyděsit, naopak klidné tóny a melodie ho mohou uklidnit. Nejlépe a nejčastěji slyší v bříšku hlas maminky, který se nese celým jejím tělem. Plodová voda dobře nese mužské hlasy s nízkou frekvencí, takže s nenarozeným miminkem může navázat kontakt i otec třeba předčítáním pohádek bříšku.

Po narození mají miminka velmi dobrý sluch. Dokážou pomocí sluchu určit směr, odkud zvuk přichází. Pokud nad miminkem začnete zvonit zvonečkem, bude jeho zvuk následovat otočením hlavičky.

4. Zrak

Děti  čerstvě po narození vidí poněkud rozmazaně. Přesto se ale při kojení dokáží soustředit na tvář maminky a rozeznají rozdíl mezi její tváří a tváří někoho jiného. Novorozenci jsou schopni sledovat světlo a obrátit oči směrem ke světlu. Pohyby jejich očí ale nebudou zpočátku úplně koordinované a každé očičko se může pohybovat trochu jinak. Miminka jsou zprvu krátkozraká a nejlépe vidí na předměty, které jsou maximálně 25 centimetrů od jejich tváře. Ale nebojte se, během 3 měsíců se koordinace upraví a jejich zrak se zlepší.

Miminka ráda pozorují lidské oči a jsou jimi fascinována. Jejich pohled přitahují také jasné barvy, červená, modrá, žlutá a ostré obrysy. Líbí se jim i složitější vzory nebo proužky a kruhy.

5. Chuť

Chuťové pohárky jsou u novorozence plně vyvinuty. Ještě ale nedokáží rozlišit všechny chutě. Preferují sladkou chuť, proto je i mateřské mléko sladké. Mateřské mléko je plné sacharidů a když si ho miminka dají, začnou se do jejich tělíček vyplavovat endorfiny a dostavuje se pocit štěstí. Nemají rádi kyselou chuť. Slanou chuť začínají rozeznávat až kolem 4. měsíce, tehdy se jim totiž na jazyku začínají objevovat proteiny citlivé na sůl.

Zdroj: aboutkidshealth.ca

Vytisknout stránku
Sdílet článek