Děti Novorozenec 5 tipů, jak obléct miminko v zimě a kdy vyrazit ven

Možná se vám rovnou vybaví pravidlo: Oblékněte miminku o jednu vrstvu navíc, než máte vy. Nemusí to však být tak úplně pravda. Každý z nás je trochu jinak otužilý. Proto se spíše zaměřte na vrstvení toho správného oblečení a jeho materiál. Také není vhodné, aby byly jednotlivé kousky až příliš přiléhavé. Tak nebude mít tělo miminka šanci a prostor se ohřát. Jak tedy obléknout miminko?

Fusak a vrstvení

Miminko, které ještě nechodí a ven s ním vyrážíte jen v kočárku, zabalte především do fusaku s nánožníkem. Pod ním může mít základní variantu oblečení, do které ho oblékáte přes den na doma – body nebo košilka, punčocháče nebo dupačky, navrch mikinu nebo svetr a přidejte fleesovou kombinézku. Pokud je velká zima, děťátko ve fusaku přikryjte ještě dětskou dekou.

Jestliže raději miminko nosíte v šátku, oblečte ho do body, kabátku, svetříku či mikiny, punčošek a tepláčků nebo dupaček. Protože nejvíce tělesného tepla uniká miminkům skrze hlavu, nezapomeňte na čepici a kolem krku nákrčník. Nezakrývejte miminku pusu, i když je velká zima. Sražená pára by mu mohla způsobit omrzliny kolem pusinky. 

Již chodícím batolatům oblékněte punčochové kalhoty, body s dlouhým rukávem, svetr a na to vše teplou zimní kombinézu. Nedílnou součástí zimního outfitu jsou rukavice, šála a čepice.

Pořiďte správnou velikost oblečení pro miminko

 5 tipů, jak obléct miminko v zimě a kdy vyrazit ven

Teplo od nohou je klíčové

Miminko, které jen leží v kočárku a nemá žádný pohyb, musí mít v teple především nožky. O teplo zespodu se postarají teplé ponožky nebo kožešinové bačkůrky, fusak a nánožník. V šátku na teplé ponožky navlékněte miminku ještě návleky.

 Ani u cupitajících batolat nepodceňte nohy v teple. Před vlhkem a zimou ochrání jejich nohy nepromokavé boty. Vybírejte takové, které mají protiskluzovou podrážku.

Nakupujte přírodní materiály

Při výběru oblečení pro miminka si dejte záležet na tom, aby bylo oblečení z přírodních materiálů jako je bavlna nebo biobavlna. Takové oblečení je pak jemné a prodyšné. U vlny pozor, pokud jde o spodní vrstvy – mohla by dětskou pokožku štípat až podráždit. Velmi vhodné jsou i funkční materiály, které odvedou pot, když se dítě zapotí a tak neprochladne. Syntetické materiály nikdy nepoužívejte jako první vrstvu přímo u pokožky miminka.

Chraňte pokožku miminka

Studeným počasím pod mrakem se nenechte mýlit a před vycházkou s miminkem vždy ošetřete jeho citlivou pokožku a chraňte před UV zářením. Dětský krém z nové řady produktů Tesco Fred & Flo pokožku miminka chrání před slunečním zářením i chladem.

Jak vybrat správnou dětskou kosmetiku?

Hlídejte teploměr

Jestliže odcházíte z porodnice během zimy, na první společnou procházku s miminkem se vydejte až po 14 dnech. Předtím ho ale zvykejte na studený vzduch tím, že doma občas vyvětráte, i tak dbejte na dostatečný počet vrstev oblečení. Až budete poprvé venku, nepřetahujte procházku přes jednu hodinu. Bohatě bude stačit jeden výlet za den.

Než vyrazíte s miminkem ven, zkontrolujte teploměr. Pokud teplota klesne pod -5 °C, zůstaňte s novorozencem či kojencem raději doma.

 Výlet s miminkem ven zvažte také v případě, že silně sněží nebo fouká silný vítr. Ideální podmínkou není ani smog nebo nedávno prodělaná nemoc.

Jaké zdravotní potíže trápí miminka?

Jak poznám, jestli je miminku zima nebo teplo?

Možná si říkáte, jak poznáte, jestli je vašemu miminku teplo nebo zima, když vám to nemůže říct samo. Musíte se tedy spolehnout na jiné smysly. Nejspolehlivějším ukazatelem je zátylek miminka. Pokud nahmatáte studený krk, miminko přioblékněte, je mu zima. Když ucítíte zpocený krček, sundejte mu jednu vrstvu, je mu teplo.

Zdroj: motherclub.cz, babyweb.cz, promaminky.cz, blog.feedo.cz, babyonline.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek