Děti Školák 7 chyb výchovy, které dětí brzdí v cestě za úspěchem

Každý z nás chce pro své děti to nejlepší. Ne vždy si však uvědomujeme, že to nejlepší neznamená za každou cenu být vždy tím nejlepším rodičem, který dítěti koupí vše, co chce a ve chvíli kdy to chce, vyřeší za něj každý problém a zvedne ho vždy, když uklouzne. Tímto způsobem okrádáme děti o množství důležitých lekcí, které mají zažívat ještě v menším věku, kdy je důsledky nebolí tak, jako v dospělosti. Aby byly naše děti kompetentními, odpovědnými a zralými osobnostmi, musíme je občas nechat upadnout a opět vstát a také nechat vyřešit náročnější situace. Jakých chyb se tedy nejčastěji dopouštíme a jak se jich už nadále nedopouštět?  

 Děti bychom měli kromě jiného učit i zvládat stres. Jak na to?


1. Nenecháme děti riskovat a chybovat

Mnozí by se mohli snažit oponovat: vždyť my se snažíme své dítě pouze chránit. Ano, to je potřebné. Musíme však vědět, kdy děti nechat zakusit i pády a zklamání, aby se jich nebála a naučila se, že patří k životu stejně jako úspěch a radost. Vaše dítě by si mělo odřít kolena tolikrát, aby se naučilo, že i s odřeninou může žít a nebálo se na hřiště vyrazit znovu, i kdyby opět mělo upadnout. Tak to totiž v životě funguje. 

2. Na pomoc přispěcháme příliš brzy

Říká se, že dnešní rodiče nad dětmi obrazně poletují jako helikoptéry. Krouží nad dítětem a když uvidí sebemenší náznak problému, snesou se k němu, vyřeší ho a pak jsou opět ve střehu, aby zpozorovali další. Děti  se pak naučí, že jakýkoliv problém se jednoduše sám vyřeší bez toho, aby za něj braly odpovědnost. Nechte proto děti, ať se své problémy snaží vyřešit sami. Občas je náročné udržet si odstup, hlavně když vidíte, že se dítě s něčím trápí. Důvěřujte mu však natolik, abyste věděli, že to dokáže i bez vaší pomoci.  

3. Neopodstatněně odměňujeme

Metody „medaile i za účast“ byly svého času populární, ale ukázalo se, že na děti mají neblahý vliv. Pokud je dítě rodiči vyzdvihováno i za podprůměrné výsledky a rodiče prohlíží jeho špatné chování, nezvládá dítě pocit prohry. Je možné, že brzy začne lhát o svých výsledcích nebo podvádět pouze proto, že neunese osobní selhání. Nikdy na něj a na důsledky z něj plynoucí totiž nebylo zvyklé.  

Víte o 10 věcech, které by učitelé rádi řekli rodičům, ale nemohou? Zjistěte o nich vše s námi!

4. Dovolujeme to, co bychom neměli

Děti nemusí vždy dostat to, co chtějí. Jejich povrchní zklamání časem přejde, ale rozmazlení a pocit, že bez úsilí vždy získají to, co chtějí už ne. I když je to těžké, protože bychom našim dětem nejraději snesli i modré z nebe, naučme se občas říkat ne. Neučte je, že za dobré známky dostanou materiální odměnu. Dobrá známka by pro ně měla znamenat odměnu sama o sobě v podobě jejich úspěchu. Pokud za všechno dostanou dárek, nebudou pociťovat vnitřní motivaci a už vůbec ne bezpodmínečné pocity úspěchu a radosti.

5. Stydíme se za své vlastní chyby z minulosti

Mnozí z nás dávají své minulé já za příklad svým dětem: „Když jsem já byl ve tvém věku...“ Naučme se však mluvit i o svých chybách, které jsme v jejich věku udělali, jak jsme se cítili a co nás to naučilo. Děti tak mohou zpozorovat paralely a vaše lekce jim mohou pomoci předcházet jejich vlastním chybám. Ocení vaši upřímnost a zranitelnost. 

6. Inteligence neznamená vyspělost

I když je vaše dítě inteligentní, neznamená to, že je vyspělé nebo připravené na život. Pozorně sledujte i další aspekty jeho chování a nesoustřeďujte se pouze na jeho inteligenci. Dobrým kompasem vám bude míra samostatnosti, kterou dosahují ostatní vrstevníci vašeho dítěte. Pokud jsou samostatnější, než je vaše dítě, dopřejte mu více odpovědnosti a spolehněte se, že ji unese.

Děti by se neměly úkolů bát, ale postavit se jim čelem. Ukažte jim, jak na to.

7 chyb výchovy, které dětí brzdí v cestě za úspěchem

7. Víno pijeme, vodu kážeme

Nejlepší rada pro rodiče je tato: vychovávejte příkladem. Když dítě uvidí soulad ve vašich slovech a akciích, začne si vás vážit. Pochopí, že dokážete dělat těžká morální rozhodnutí bez zaváhání a držet se jich a pak to dokáže také ono samotné. Zanechávejte věci a lidi za sebou bohatší, lepší a šťastnější. Vaše dítě bude následovat váš příklad.

Pro výchovu našich dětí tedy platí to samé, jako pro náš úspěšný život: naučme se upřednostnit zítřejší úspěch před dnešním potěšením. To platí ve všech směrech, ať už se jedná o zdravou stravu, ekonomický aspekt zadluženosti, dosahování skvělých výsledků ve škole i v práci.

Pro výchovu nové generace úspěšných a sebevědomých jedinců začněte jednoduše a držte se svých zásad:

  • Dovolte dětem zkoušet náročné úkoly a nechte je, ať zakusí neúspěch.
  • Mluvte s nimi o následcích jejich konání ať už toho dobého, nebo špatného.
  • Dovolte jim zapojit se do aktivit, které vyžadují trpělivost a odsunutí dnešního uspokojení pro budoucí úspěch (trénování sportu a soutěžení, hra na hudební nástroj, atd.)
  • Učte je, že nemohou dělat vše najednou a že život je o rozhodnutích a kompromisech.
  • Představte jim budoucnost, jejich široké možnosti a ukažte jim cesty, kterými se k nim mohou dostat.
  • Svěřte jim odpovědnost při úkolech pro dospělé (jako zacházení s vlastními penězi a podobně).  

Zdroje: www.forbes.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek