Zdravý životní styl Fitness 7 fantastických přínosů plavání

Odevšad slyšíme, jak je plavání zdravé, a že každý by měl plavat. Když máme sedavé zaměstnání, tak proto; když máme astma, tak proto; když trpíme nadváhou, tak proto… Mladí, starší, maminky, manageři, lidé vykonávající fyzickou práci, lidé trpící potížemi páteře – podívejme se tedy, proč bychom se měli občas namočit do vody!

1) Fyziologické účinky

Plavání působí blahodárně na srdeční činnost a na oběhový systém. Vlivem plavání se zlepšuje složení krve, vyvíjí se dýchací systém, stoupá kapacita plic a plavání pozitivně působí i na regulaci dýchání.

2) S klouby hlavně šetrně!

Lidé trpící postižením páteře nebo kloubů by se měli plavání věnovat pravidelně a plavání je doporučováno i z prehabilitačních a rehabilitačních důvodů. Plavání je významné i z hlediska prevence pokřivení páteře a výhřezu ploténky.

3) Opravdu protáhne celé tělo!

Voda klade až o 14 % vyšší odpor než vzduch, a proto je plavání mnohem efektivnější pohyb než sporty prováděné na suchu. Při plavání jsou zapotřebí středové svaly, vedle toho v závislosti na stylu plavání pracují i ramena, paže, prsní svalstvo, stehna, hýždě a lýtka. Díky plavání si můžete vypracovat opravdu poměrnou postavu.

4) Uvolňuje stres — a to mistrovsky

Voda zpravidla uklidňuje a vědecké průzkumy potvrzují, že zvuk vodních vln nás dokáže dostat do hluboké relaxace, téměř do meditačního stavu.

5) Plavání pro hluboký spánek!

Zatímco profesionální plavci trénují většinou brzy ráno, amatérům (zvláště pokud je účelem plavání uvolnění celodenního stresu) vřele doporučujeme večerní plavání. Pokud plavání neošidíte, je zcela vyloučeno, abyste měli potíže s usínáním.

6) Šplouchání v rybníce, v moři?

Pokud trávíte letní dovolenou u vody a chtěli byste trošku sportovat, pak spojte příjemné s užitečným! Zcela mimořádným zážitkem je plavání za úsvitu nebo naopak při zapadajícím slunci. Ale do hloubky se pouštějte jen podle toho, nakolik se ve vodě cítíte bezpečně a jací jste plavci!

7) Další “vodní” možnosti

A kdyby pro vás plavání bylo příliš monotónní činností, můžete si vybrat aquafitness nebo můžete vyzkoušet vodní pólo (pokud jsou vám blízké skupinové sporty), a nezapomínejte ani na wellness aktivity nabízené mnohými plovárnami. Pro dokonalé zakončení dne stačí jen 10 minut hýčkání ve vířivce nebo v sauně.

zdroj: kukse.hu

Vytisknout stránku
Sdílet článek