Zdravý životní styl Moderní a fit strava 7 potravin, které jarní únavě nedají šanci

Jak jsme se ke svému tělu chovali přes zimu, to se nám vrátí na jaře. Pokud jsme tělu nedopřáli dostatek slunečního světla, pohybu, ovoce a zeleninu, můžeme nyní pocítit únavu a vyčerpání. Naše tělo totiž trpí vitamínovým deficitem. Těchto 7 potravin neuškodí zařadit do našeho jídelníčku.

1. Banány

Banány nám zlepší náladu! Obsahují totiž aminokyselinu tryptofan, která se v těle přemění na serotonin neboli hormon štěstí. Díky banánům nám to bude lépe myslet a zvýší se schopnost soustředění. Je to kvůli draslíku, na který jsou banány bohaté. Další složkou tohoto ovoce je vitamín B6, který pomáhá uklidnit nervy. A tím ještě nekončíme. Pokud sníme jeden středně velký banán, dostaneme do těla 11 %  doporučené denní dávky vitamínu C, 8 % hořčíku a zhruba 14 % manganu.

2. Sezam

Imunitu, která dostala přes zimu zabrat, nakopneme především zinkem. Dejme si proto sezamová semínka. Kromě imunity umí zinek nakopnout i metabolismus. Vitamíny skupiny B, hořčík a fosfor v sezamu bojují proti depresím a neurózám. Hořčík spolu s vápníkem a zinkem v sezamu jsou zase skvělým týmem v boji s nemocemi nehtů, vlasů a kůže.

3. Čočka

Mnozí z nás si čočku spojují s novoročním jídelníčkem a nevědí, že čočka je bohatým zdrojem železa. Je to základ krevního barviva hemoglobinu, ten na sebe v našich plicích váže kyslík a okysličuje pak další důležité orgány.

Čočka obsahuje malé množství tuku a naopak dostatek bílkovin a vlákniny. Ve střevech na sebe čočka váže cholesterol a pomáhá ho vyloučit z našeho těla. V čočce najdeme také hořčík, zinek, vápník, draslík a některé vitamíny skupiny B.

4. Papája

Tohle exotické ovoce přispívá k ochraně před alergiemi a infekcemi. Enzym obsažený v papáji má pozitivní vliv na metabolismus. Pomůže vyčistit trávicí ústrojí od parazitů a pleť od toxinů. Enzymy v papáji napínají kolagenovou tkáň a pomáhají odstranit odumřelé kožní buňky. Pleť tak bude díky konzumaci papáji krásně pružná a zářivá. V dužině papáji se skrývají vitamíny A, B, C, E a vápník. Kdo překoná trochu nahořklou chuť tohoto superovoce, nebude litovat.

5. Ovesné vločky

Pokud na nás sedla jarní únava, můžeme si dobít baterky ovesnými vločkami. Ideální je s nimi začít den snídaní. Jak se budou sacharidy postupně dostávat do krevního oběhu, bude se postupně uvolňovat i energie. Ovesné vločky dokážou zasytit na delší dobu a navíc mají v sobě i vápník, draslík, hořčík a vitamíny E a B, se kterými snadno porazíme únavu a stres.

6. Losos

Losos je nabitý omega-3 mastnými kyselinami. Tahle ryba nám díky nim zvedne náladu a zlepší paměť. Navíc tyhle kyseliny snižují riziko artritidy, kardiovaskulárních nemocí nebo zhoubných nádorů. Z minerálních látek stojí za zmínku selen, hořčík, vápník a jód. Jód přispívá k psychickému i fyzickému zdraví. Většina jódu se v těle se ukládá do štítné žlázy a odtud jód rozhoduje o tvorbě a rozdělení energie z živin.

7. Brokolice

Brokolice je označována jako superpotravina. Je to silný antioxidant, který posiluje obranyschopnost. Brokolice je velmi bohatá na draslík. Ten je důležitý pro sílu svalů, činnost srdce i nervové soustavy. Kromě draslíku najdeme v brokolici vápník, vitamíny A a C, kyselinu listovou, fosfor, chrom a betakaroten.

Ať už se nás jarní únava týká nebo ne, vitamin a živiny můžeme doplňovat průběžně. Nejen změna jídelníčku pomůže zničit jarní únavu. Přidat můžeme i trochu toho pohybu na čerstvém vzduchu. Měli bychom si najít způsob, jak se odreagovat a efektivně odpočívat. Jaru bez únavy zdar!


Vytisknout stránku
Sdílet článek