Děti Předškolák 8 her pro miminko a jeho staršího sourozence

1. Dělání kuk

Stará dobrá klasika – dělání kuk dává vašemu předškolákovi pocit role v rodině a baví se tím i on. Vaše starší dítě získá příležitost říct: „Podívejte, rozesmál jsem miminko“. Poraďte mu, ať s malým bratříčkem nebo sestřičkou navazuje hodně očního kontaktu.

2. Zatancujte si

Posaďte své miminko do dětského lehátka, spusťte hudbu a roztančete své batole. Vašeho nejmladšího bude sledování většího brášky nebo sestřičky bavit. Dokonce pokud je trochu starší, mohl by se také začít vrtět.

3. Dejte staršímu sourozenci na starost kolotoč nad postýlkou

Pokud vašemu dítěti visí nad postýlkou kolotoč, řekněte svému batoleti nebo předškolákovi, že ho má na starost a že s ním má točit, když je miminko vzhůru a potřebuje nějaký stimul. Pozorování kolotoče pomáhá miminku s koordinací očí a starší dítě bude mít radost z jeho uchvácení.

4. Vytvořte rodinnou koláž

Řekněte staršímu dítěti, aby vybralo fotky vaší rodiny, které vytisknete. Potom je může připevnit ke kolotoči nad postýlkou a vysvětlovat mladšímu bráškovi nebo sestřičce, kdo je kdo.

5. Objevujte různé textury po celém domě

Pošlete své starší dítě, aby v domácnosti posbíralo různé předměty, které ukáže miminku. Miminka se velice ráda dotýkají čehokoli pestrobarevného nebo věcí s výraznou texturou. Skvěle tedy fungují osušky, plyšové hračky nebo vata. Váš předškolák bude mít pocit zadostiučinění, že pomohl sourozenci, a přitom se také bude bavit.

6. Postavte společně věže

Ano, mohou spolu stavět (více méně). Posaďte miminko do dětského lehátka vedle staršího dítěte a řekněte mu, aby do stavění zapojil i mladšího sourozence. Poproste svého předškoláka, aby miminku dal jednu kostku, kterou si může prohlížet, zatímco on bude stavět věž. Starší dítě se bude cítit důležitě, protože miminko bude mít radost, a také ze sebe bude mít dobrý pocit, protože si uvědomí, o kolik zručnější je při stavění věží než mladší bratříček nebo sestřička.

7. Vyrobte chrastítko

Vaše miminko bude bavit třesení chrastítkem a objevování nových zvuků. Zapojte do této aktivity i předškoláka a poproste ho, aby jedno chrastítko vyrobil pro svého mladšího brášku nebo sestřičku. Jednoduše dejte do prázdných plastových lahví rýži a ozdobte je podle fantazie. Jen se nezapomeňte ujistit, že jsou bezpečně uzavřené.

8. Vyprávějte pohádky

Čtení je skvělý způsob, jak si vybudovat pouto, takže poproste svého předškoláka, aby vašemu miminku četl s vámi. Svého nejstaršího naučte, že nemá stránky otáčet moc rychle, aby mělo miminko dostatek času na prohlédnutí obrázků. Zapojení staršího dítěte do čtení pohádek mu dá příležitost dívat se na život z pohledu někoho jiného.

Pokud čtete ukolébavku, váš předškolák by ji mohl zkusit zazpívat, je to skvělý způsob, jak budovat jazykové a komunikační dovednosti miminka. Jak vidíte, nikdy není příliš pozdě si začít hrát společně.

Vytisknout stránku
Sdílet článek