Zdravý životní styl Relax Advent se blíží: Už vám na dveřích visí adventní věnec?

Adventní věnce dříve visely u stropu

Adventní věnec je tradičním symbolem, který odpočítává týdny adventu. Během každé ze čtyř nedělí, které Štědrému dni předcházejí, byste měli zapálit vždy jednu svíčku na adventním věnci. Zapalování svící navazuje na svátek zvaný chanuka, tedy na 2 000 let starou židovskou tradici.

K nám se ale postupné zapalování svící na adventním věnci dostalo až ve 2. polovině 20. století z Německa. Adventní věnce se dříve zavěšovaly pod strop na barevných stuhách. Postupem času je ale nahradily dekorace určené k položení na svátečně vyzdobený stůl a adventní věnce na dveře.


Nechcete nic kupovat? Vyrobte si vlastní adventní věnec

Dekoraci určenou k zavěšení na dveře vyrobíte snadno i sami. Stačí, když si pořídíte slámový nebo polystyrenový korpus a vyrazíte do lesa na chvojí. Pak už je to jen na vaší fantazii. Větvičky můžete dozdobit třeba šiškami, sušenými pomeranči se skořicí, mašlemi nebo menšími vánočními ozdobičkami. A pokud se vám nechce doma nic vymýšlet, můžete si vánoční dekoraci koupit v obchodě. Adventních věnců je v prosinci na pultech plno.


Jak vybrat správný adventní věnec na sváteční stůl?

Pokud vyrážíte pro adventní věnec do obchodu, měli byste se dívat nejen na cenovku, ale zohlednit i další parametry. A co konkrétně je třeba uvážit, než si věnec domů odnesete?

  • Bezpečnost – adventní věnec se svícemi by neměl být vyroben z příliš hořlavých materiálů a musí mít pod svíčkami mističky.
  • Design – dle bytových designérů je dobré ladit adventní věnec s velikostí a tvarem stolu. Na kulatém nebo oválném byste měli mít spíše kulatý věnec, na hranatém se zase hezky vyjímá podélná dekorace.
  • Cena – kolik věnec stojí je samozřejmě také důležité, zvlášť proto, že částky nebývají nejnižší. Pokud jste zručnější, můžete peníze ušetřit a vyrobit si vlastní věnec třeba s dětmi.

Věnce se svíčkami pečlivě hlídejte

Každý rok vyjíždějí hasiči k mnoha požárům právě v období před Vánoci. Adventní věnce, prskavky, svíčky – to všechno patří mezi časté faktory jejich vzniku. I sebemenší plamínek byste tak měli mít pod kontrolou a nenechávat ho bez dozoru. Pamatujte, že ve vzdálenosti 8 centimetrů od plamene svíčky je teplota stále vyšší než 200 °C, takže snadno zapálí papír, plast, textilie nebo další předměty.

Abyste se nemuseli obávat, že adventní věnec při dohořívání svíček vzplane, měli byste také pečlivě zkontrolovat jeho konstrukci. Každý adventní věnec se svíčkami musí mít nehořlavou podložku s trnem, na kterém je svíčka nasazená. Pokud pod svíčkou nic takového nenajdete, neměli byste ji vůbec zapalovat. Takový adventní věnec slouží pouze jako dekorace.

Advent se blíží: Už vám na dveřích visí adventní věnec?

Vytisknout stránku
Sdílet článek