Zdravý životní styl Zdraví Alergické astma: Spouštěčem může být pyl i parfém

Úkolem vašeho imunitního systému je chránit vás před bakteriemi a viry. Pokud máte alergii, část vašeho imunitního systému reaguje na některé látky přecitlivěle. Může napadnout neškodné látky - jako je pyl - ve vašem nosu, plících, očích a pod kůží.

Když se vaše tělo setká s alergenem, produkuje protilátky zvané IgE. Způsobují uvolňování chemických látek jako je histamin, který má za následek otoky a záněty. To pak způsobuje známé reakce jako svědění očí, kýchání, výtok z nosu a tělo se tak snaží alergen vypudit.

Co je alergické astma?

Pokud máte alergické astma, vaše dýchací cesty jsou extrémně citlivé na určité alergeny. Jakmile se dostanou do vašeho těla, váš imunitní systém začne přehnaně reagovat. Svaly kolem vašich dýchacích cest se zúží. Dýchací cesty se zanítí a za chvíli jsou zaplněny hustým hlenem.

Ty samé alergeny, které u některých lidí způsobují kýchání a podráždění očí, mohou u jiných zapříčinit astmatické záchvaty. Nejčastějším typem astmatu je to alergické. Astma a alergie spolu úzce souvisí. O astmatu totiž mluvíme v případě chronického zánětlivého onemocnění dýchacích cest, kdy jsou průdušky postižené neinfekčním, alergickým zánětem.

Příznaky alergického astma se objeví poté, co vdechnete alergeny jako jsou pyl, plísně, prachoví roztoči. Vzhledem k tomu, že na alergeny narazíme téměř všude, je nutné znát své spouštěče a naučit se jim přecházet. Alergeny ale nejsou jedinou věcí, která může spustit alergické astma. Dráždivé látky jako kouř, parfémy, studený vzduch mohou také vyvolat astmatický záchvat, přestože nezpůsobují alergickou reakci.

Ať už trpíte alergickým astmatem nebo nealergickým astmatem, symptomy jsou obecně stejné. Pravděpodobně se objeví:

  • Suchý dráždivý kašel
  • Sípání
  • Popadání dechu
  • Zrychlený dech
  • Tlak na hrudi

Jak se ale vyhnout alergenům a astmatickému záchvatu? Máme pro vás několik tipů, které vám mohou pomoci:

  • Zůstaňte doma, pokud pylová předpověď hlásí vyšší výskyt pylu v ovzduší. Zavřete pro jistotu okna a pokud je teplo, zapněte klimatizaci s čistým vzduchovým filtrem.
  • Zničte roztoče! Schovávají se v kobercích, peřinách a různých látkách. Povlečení a záclony pravidelně perte, koberce z bytu ideálně odstraňte úplně. Roztoči se mohou schovávat i v kupách oblečení nebo v čalouněném nábytku.
  • Vlhkost v domácnosti by neměla přesáhnout 40 %. Dají se sehnat jednoduché měřiče vlhkosti, se kterými procenta zkontrolujete. Pokud máte doma tedy vyšší vlhkost, zapněte odvlhčovač či klimatizaci.

Podezření na alergické astma

Při určování, zda opravdu trpíte alergickým astmatem, musí lékař nejprve provést podrobnou anamnézu. Jestli je v rodině někdo s alergiemi nebo astmatem. Následuje fyzikální vyšetření, kdy lékař zkontroluje pohledem č pohmatem stav kůže, nosní sliznice, spojivek a poslech průdušek. Poté vás čeká také funkční vyšetření plic zvané spirometrie, která ukáže, jak vaše průdušky fungují. Potřebným vyšetřením je alergologické vyšetření, které určí, jakým alergenům se musíte vyhýbat.

Dá se astma vyléčit?

Každý astmatik by měl mít od svého lékaře osobní písemný plán, jaké léky užívat pravidelně, co dělat při zhoršení příznaků a v jakém případě volat lékaře.

Nemocný má předepsány dva druhy léků. Prvním jsou léky na zastavení astmatického záchvatu, tedy léky úlevové. Mají rychlý ale dočasný účinek. Druhým typem léků jsou léky preventivní, které je nutné užívat i v době, kdy se žádné příznaky astmatu neprojevují. Pacient je užívá každý den a dlouhodobě. Astma nelze nikdy úplně vyléčit, dá se ale dobře kontrolovat.

První pomoc při astmatickém záchvatu

Pokud vás přepadne astmatický záchvat, se příznaky velmi rychle zhoršují a nemůžete dýchat, zachovejte klid a postupujte podle svého osobního plánu, který vám sestavil lékař.

Pomáhá, když odejdete z místa, kde se vyskytl alergen a sednete si na čerstvý vzduch. Měli byste mít po ruce inhalátor s lékem, který aplikujete. Počkejte 2 minuty a jestli lék nezabere, zkuste inhalovat znovu, maximálně však 4x. Pokud ani tak nepřijde úleva a změna stavu, volejte záchranku. Při čekání na pomoc vstřikujte lék pomocí inhalátoru každé 4 minuty.

Zdroj: webmd.com, bez-alergie.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek