Děti Předškolák Batole se učí chodit: Jaké úpravy bychom měli provést v bytě?

První krůčky jsou v životě každého dítěte velmi důležitou fází vývoje. Naučit se chodit trvá batoleti přibližně tisíc hodin a v tomto období je dítě vystaveno mnoha nebezpečím s rizikem úrazu. A proto je velmi důležité upravit domov tak, aby se dítě setkávalo s co možná nejméně překážkami.

Je pokoj bezpečný?
Užitečný způsob, jak zjistit zdroje potenciálního nebezpečí: spusťte se na úroveň dítěte, dřepněte si a prolezte místnost. Tímto způsobem budete byt vidět z pohledu dítěte.

Schody: Představují jedno z největších nebezpečí, a proto je nutné co nejdříve zamezit přístup dítěte ke schodům. Bezpečnostní zábrany jsou určeny právě k těmto účelům.

Nízké stoly: Ty jsou nebezpečné z důvodu ostrých hran a rohů, pokud by dítě upadlo, velmi snadno by se uhodilo do hlavičky a poranilo. Doporučujeme rohy stolu zakrýt a pokud by to nebylo možné, tak stůl raději z místnosti přemístěte jinam.

Kabely, koberce: Volně položené koberce a kabely, o které by dítě mohlo zakopnout, je nutné odstranit nebo zakrýt. Dalším zdrojem nebezpečí je takový nábytek, který by se mohl snadno převrátit.

Menší předměty
Pro batole, které se již dokáže postavit na vlastní nožičky, se povrch stolu nebo postele stává zcela novým světem. Má tak snadný přístup k více předmětům, dokáže otevírat skříně a zásuvky. Malé děti vkládají s oblibou vše do pusinky, a proto není překvapením, že to budou dělat i s nově objevenými předměty. A proto je nutné projít byt a najít a odstranit všechny menší předměty, které by mohly uvíznout v krku dítěte. Tip, jak zjistit, zda je předmět příliš malý: zkuste, zda se daný předmět vejde do ruličky od toaletního papíru. Pokud ano, pak by ho dítě mohlo spolknout, a proto je jednoznačně nebezpečný.

Po dokončení takové přípravy se batole bude učit chodit v mnohem bezpečnějším prostředí.

Vytisknout stránku
Sdílet článek