Zdravý životní styl Relax Bez kontroly: Víte, co děláte, když spíte?

Člověk stráví až třetinu svého života spánkem. Spánek je životní potřeba, aby si tělo i mysl mohly odpočinout a nabrat nové síly. Ale během odpočinku naše tělo pracuje a provádí při tom podivné a zajímavé věci.

Škubání končetin
Nejméně 70 procent spících chytají během spánku větší či menší křeče. Jsou to ty náhlé trhavé pohyby rukou či nohou, které vás znenadání probouzí uprostřed noci. Mnoho z nich se váže na sen, ve kterém padáme do prázdna. Podle některých teorií jde o dědictví našich předků, kteří spávali na stromech. Když je taková křeč chytla, změnili na větvi polohu, aby nespadli dolů.

Skřípání zubů
Bruxismus, tedy skřípání zubů, je zcela běžným jevem u velké části lidí. Jeho příčiny zatím nejsou zcela prozkoumány, obecně se za nejvýznamnější spouštěcí faktor považuje stres. Když vás ráno bolí zuby, čelist či uši, zajděte za zubařem. Doporučí vám dlahy na noc, které uvolní tlak. Pomoci mohou také masáže a relaxační cvičení.

Hlasité vyzpěvování
Někteří nešťastníci ze spánku mluví či zpívají. Tedy – oni sami nešťastníky nejsou, to spíše jejich okolí. Může jít o poměrně hlasité jednoduché zvuky až po ucelené monology. Obvykle si na to po probuzení nevzpomínají, a když jim to spolunocležník zopakuje, nemohou tomu uvěřit.

Nadprodukce plynů
Během noci je podstatně komplikovanější hlídat únik plynů, které v tu dobu proudí přirozeně. Jelikož se vaše tělo nachází ve stádiu maximálního svalového uvolnění, střevo vypouští plyny bez jakéhokoliv omezení. Pro zamezení tomuto jevu se doporučuje lehká večeře tři hodiny před usnutím.

Spánková paralýza
Spánková paralýza je mimořádně nepříjemná pro každého, kdo ji zažil. Organismus má mechanismy k blokování svalů během spánku, aby se nehýbaly podle vašich akčních snů. Ale občas dojde k selhání, vy se náhle probudíte, a i když jste v bdělém stavu, nedokážete pohnout ani jedním svalem.

Zvýšený pohyb očí
Pohyby očí během fáze lehkého spánku jsou stále předmětem výzkumu a pro neurovědu se stále jedná o záhadný jev. Oči se hýbou a rotují směrem dolů. Vědci spojují fázi lehkého spánku se stimulací neuronů na konsolidaci paměti. Přeloženo do lidské řeči – díky tomuto pohybu si další den můžeme vzpomenout na věci, které jsme zažili.

Vzrušující sny
Noční erekce u mužů jsou poměrně známým jevem, který pánové zažívají tři až pětkrát během noci. Vzrušení však zažívají i ženy. Zaznamenávají impulzy v oblasti genitálií, které je dokonce mohou dovést až k orgasmu způsobenému erotickým snem.

Jsme vyšší
Při odpočinku se páteř uvolňuje a natahuje a prostor mezi obratli se tím trochu roztáhne. Ráno se však obratle opět stáhnou.

Spánek zeštíhluje
I během spánku tělo spaluje energii, proto se dospělým doporučuje spát 7–9 hodin a dětem až 10. Organismus spotřebuje až 70 procent celkové energie k dýchání, myšlení a spánku, proto je spánek celkem vítaným pomocníkem při snaze zhubnout.

Zdroj: zdravi.euro.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek