Děti Novorozenec Bezplenková metoda: Na nočník chodí již 2-měsíční děti

Miminka komunikují s okolím od první chvíle. I když nemluví, svoje pocity dávají najevo pláčem, mimikou obličeje, pohyby. Maminka už po několika dnech dokáže odhadnout, zda děťátko pláče od hladu nebo nespokojenosti, zda ho bolí bříško, nebo právě jde vykonávat potřebu. A právě tyto signály jsou základem bezplenkové metody. U nás je to ještě cosi ojedinělého, no v Africe a Asii se „bezplenkuje“ úplně běžně. Nočník se naučí používat už 9- měsíční děti, dvouleté jsou spolehlivě bez plenek.

Látkové nebo jednorázové? Každé plenky mají svoje pro i proti

Učení na nočník od miminka

Běžně se dítě v závislosti od jeho zralosti začne odučovat od plenek ve věku 18 – 24 měsíců či dokonce do tří let. Při bezplenkové metodě se to děje už u dvouměsíčních miminek. Abychom však byli přesní, nejde tu o odučení od plenek, ale o vytváření návyku na nočník. Miminko se už od útlého věku učí, že místem, kde se má vykonávat potřeba, je právě nočník a plenka je jen jakási pojistka pro případ nehody.

Bezplenková komunikační metoda vám ušetří pár plenek, ale hlavně posilní váš vztah s miminkem. 

Jak začít s bezplenkováním? Pozorujte signály miminka

Představujete si to tak, že budete stále v pohotovosti, zda miminko právě nechce vykonat potřebu a na nic jiné nebudete mít čas? Vyvedeme vás z omylu. Jak jsme již zmínili, miminka komunikují signály a právě na ty se potřeba zaměřit. Všeobecně dětičky vykonávají potřebu po přebuzení a během krmení nebo krátko po něm. Zvyknou při tom dělat specifické grimasy, pohyby, plakat. Starší děti se zaměří jenom na vyprazdňování, přeruší činnost – přestanou sát, hrát si, mají nepřítomný pohled. Všechno to jsou signály, které vám při bezplenkování pomohou.

Jakmile máte signály vyprazdňování dobře odpozorované, začněte je propojovat s určitým zvukem, třeba „sssss“, „pššššš“ a zároveň podržte miminko (bez plenky) nad nočníkem. Ideálny je tzv. čínsky nočník, který si podržíte mezi nohami a miminko podržíte nad ním. Některé maminky volí hned toaletní mísu, na kterou si sednou a děťátko dají do polohy klubka, či umývadlo v koupelně. Rozhodnutí je na vás.

Kromě nočníku mějte po ruce také dětské vlhčené ubrousky, které pokožku jemně očistí a hydratují. Vhod vám padnou také bavlněné utěrky, na utření nehody.

Poloha klubko

Miminko dávejte vyprazdňovat v poloze „klubko“. Opřete si ho zádíčky o své břicho, chyťte ho pod kolínky a nasměrujte zadečkem nad nočník. Poloha připomíná tu, ve které rodiče dávají ven čůrat malé holčičky.

Jak rychle se miminko naučí na nočník?

Je to individuální. Zpočátku vám oběma půjde lépe odchytit velkou potřebu. Dejte miminko nad nočník po probuzení a hned, jak postřehnete, že se chystá vykonat potřebu. Připravte se také na to, že dítě zprvu nepochopí, o co jde. Některému to trvá dva, jinému čtyři týdny. Každé děťátko je individuální. Pokud se to nepodaří, nevadí. Dejte miminku plenku a zkuste to příště.

Když přijde krize

Stává se, že miminko, které do té doby spolehlivě používalo nočník, ho začne bojkotovat. Například když objeví kouzlo pohybu a na nočníku nevydrží sedět. Pokračujte nadále ve svém úsilí. Kombinujte nočník a plenky a nehody ignorujte. Děťátko se dřív či později vrátí k užívání nočníku.

Bezplenková metoda: Na nočník chodí již 2-měsíční děti

Jak vybrat tu pravou kosmetiku pro vaše miminko?

Zdroj: diaperfreebaby.org, modrykonik.sk, workingmother.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek