Děti Školák Bezstarostné prázdniny nebo učení? Obojí najednou!

V době prázdnin je velmi důležité, aby si děti mohly hodně hrát venku, bez usměrňování dospělými, ale své místo by měly mít i cílené, dobře naplánované a řízené aktivity. V létě mohou děti získat mnoho nových informací a úlohou rodičů je, aby dětem pomohli zpracovat a třídit zkušenosti. Shromáždili jsme několik tipů na snadné učení hravou formou.

1. Pojďme společně na trhy!

Naplánujte si předem, co budete nakupovat a zahrajte si hru „slovíčkový had“ s názvy ovoce a zeleniny. Podstata hry spočívá v tom, že vyjmenováváte potraviny určitého typu tak, že první hráč vysloví název ovoce, druhý hráč je zopakuje a přidá další a pak ještě další, a ještě další až nakonec bude slovíčkový had hodně dlouhý.

Nákupy na trhu jsou také příležitostí procvičit u větších dětí matematiku: jednak můžete procvičovat měrné jednotky a přepočítávání jednotek (např.: kolik gramů, dekagramů, kilogramů apod.), jednak můžete formou hry s ratolestmi procvičovat v hlavě sčítání, odečítání a násobení.

Co všechno ještě můžete s dětmi o prázdninách podniknout? 

2. Vaření a pečení

Není pravděpodobné, že by děti na společné vaření a pečení pohlížely jako na učení nebo na práci, budou takovou činnost považovat za příjemnou zábavu. Ale mohou se při tom mnohému naučit, během přípravy pokrmů se navíc rozvíjí i jejich motorické schopnosti. Můžete například připravit salát ze zeleniny nebo ovoce, které jste nakoupili na tržnici. Menší děti mohou pomáhat při omývání surovin a starší nám mohou pomáhat třeba při krájení. Nevadí, když budou „tenké“ plátky okurky silné jako prst, když rajčata nebudou nakrájená na kolečka, ale spíš na kostičky. Ze zbylého ovoce a zeleniny pak můžete s pomocí několika párátek, rozinek, ořechů a sušeného ovoce vyrobit veselé figurky.

3. Trošku pohybu neuškodí

Hra o místo při hudbě: když hraje hudba všichni tancují, ale jakmile hudba přestane hrát, musí si hráči sednout na místa, kterých je po každém kole hry vždy o jedno méně, než jaký je počet hráčů.

Lov balónků a bublinek: velmi jednoduchá a dětmi velmi oblíbená hra. Hráči si předávají nafukovací balónky tak, aby nespadly na zem. Hra s bublinkami je podobná, děti musí bublinu chytit (a propíchnout), než spadne na zem.

4. Správné vyjadřování a učení jazyků

Říkanky, písničky a básničky se děti mohou učit i v létě — vždy ale volte podle věku a zájmů dítěte. Zopakujte si i ty říkanky a básničky, které jste se naučili v předcházejícím roce, nebo pokud má dítě oblíbenou písničku v angličtině, můžete jej naučit i anglický text. V takovém případě ale text dítěti přeložte, aby vědělo, o čem vlastně zpívá.

5. Škola v lese, zoologická zahrada

Většina dětí miluje návštěvy v zoologické zahradě nebo v lesní oboře, stejně jako poznávání různých rostlin při procházkách na naučných stezkách v lesním prostředí. Je to skvělá příležitost k oživení vědomostí dítěte a rozšíření o další znalosti. Čím se zvířátka živí, kolik mají mláďat, zda žijí samostatně nebo pohromadě, v jakých částech světa žijí původně, čím jsou charakteristická různá podnebí na světě. To všechno jsou skvělé a zajímavé otázky a děti určitě nebudou na tato dobrodružství vzpomínat jako na učení.

Vezměte děti na výlet po krásách české země! 

Vytisknout stránku
Sdílet článek