Děti Těhotenství Cestování v těhotenství raději proberte s lékařem

Chystáte se během těhotenství cestovat autem, vlakem či letadlem? Není to nemožné, ale v první řadě konzultujte vaše plány s lékařem. Nejvíce nečekaných událostí se totiž odehraje na začátku a na konci těhotenství, cestujte proto ve druhém trimestru. Ženy s rizikovým těhotenstvím by měly být extra opatrné a delší cesty raději pořádně zvážit.

Pokud míříte do zahraničí, ověřte si, zda vaše pojištění pokrývá i případné komplikace v těhotenství. Dobrým nápadem je přikoupení extra balíčku pojištění, díky kterému budete mít jistotu, že se vám pobyt neprodraží o platby v nemocnici.

Létání v těhotenství

Pokud můžete, jeďte se k moři. Plavání a procházky jsou pro těhotné ženy ideálním sportem. Před cestou letadlem si ověřte v letecké společnosti podmínky. Některé totiž nedovolují létat těhotným ženám v posledním měsíci bez povolení od lékaře. A většina lékařů i tak nedoporučuje létat po 36. týdnu, pokud to není absolutně nezbytné. Pokuste se vyhnout i vzdáleným a exotickým destinacím. A šest týdnů před plánovaným porodem se nevzdalujte od porodnice na více než dvě hodiny cesty. Dejte také přednost destinacím, kde se nebudete muset příliš vystavovat slunci. Většina budoucích maminek nesnáší dobře teplo, více se potí, těžknou jim nohy a navzdory náležitému pitnému režimu se zvyšuje riziko závratí. Ze slunce se také mohou objevit i těhotenské skvrny, což ke štěstí skutečně nepotřebujete.

Po 36. týdnu už raději zůstaňte doma

Těhotná za volantem

Možná jste zkušená dlouholetá řidička a jízdu v autě si vysloveně užíváte. Ale teď jste v radostném očekávání a nevíte, zda je bezpečné sednout si vůbec za volant. Máme pro vás dobrou zprávu. Podle stránky Babycentre  můžete i nadále řídit v případě, že vaše těhotenství probíhá v pořádku a nemáte problémy. Během posledních měsíců se vám však bude nastupovat a vystupovat o něco hůře, i napasovat se za volant může být složitější. Je důležité zmínit i nepříjemnosti v podobě zvracení na začátku těhotenství, kvůli kterému se jízda autem zkomplikuje. Dělejte si proto pravidelné přestávky, během kterých si natáhnete nohy. Když vám sezení způsobuje bolest zad, pomozte si polštářkem, pěnovým klínem nebo alespoň mikinou srolovanou za zády. Na cesty se vydejte pořádně odpočatá. Pokuste se vyhnout delším trasám, když už to musí být, za volantem se raději s někým střídejte. Pokud sedáte za volant blízko termínu porodu, mějte raději u sebe všechny potřebné dokumenty a papíry od gynekologa a po ruce mobil, kdyby se náhodou děťátko přihlásilo na svět v předstihu. Praktické je mít u sebe i tašku do porodnice

Pás za každých okolností

Bezpečnostní pás byste při jízdě autem měla mít připoután vždy, ať je to jakkoli nepohodlné. Při nehodě správně zapnutý pás ochrání vás i miminko. Nikdy však nemějte pás protáhlý přes bříško, upevněte ho raději přes stehna a boky, pod bříško. Mohl by totiž zbytečně tlačit na miminko. Příčná část by měla jít přes klíční kost mezi prsa a rameno, raději než přes krk.

Pás nikdy nepřetahujte přes bříško!

Kdyby vás napadlo vypínat airbag, vězte, že to není dobrý nápad. V případě nehody vás i děťátko totiž ochrání. Je navržen spolu s bezpečnostním pásem tak, abyste byli v bezpečí. Pás ochrání horní část těla a udrží vás dále od volantu. Airbag zas rozloží sílu nárazu a funguje jako okamžitý polštář.

 Zdroj: babycentre.co.uk, enfemenino.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek