Děti Předškolák Co dělat s nočním probouzením předškoláka?

Obavy a noční můry

Představivost vašeho dítěte, teď když je starší, běží na plné oprátky, což může vést ke spoustě děsivých myšlenek, zvlášť v noci.

Vysvětlete mu, že přestože se mu obavy zdají opravdové, ve skutečnosti opravdové nejsou a neublíží mu. Měli byste také dávat pozor na to, co sleduje v televizi, ujistit se, že to není nic nevhodného, a půl hodiny před mu spaním televizi vypnout.

Z postýlky do postele

Jakmile dítě přesunete z postýlky do postele, může z této změny být neklidné. Snažte se ho nepouštět za vámi do postele, pokud s ním nechcete lůžko sdílet pravidelně – začne si myslet, že tam může spát. Buďte zásadoví – pokud chcete, aby spal ve své posteli, odneste ho pokaždé do jeho pokoje.

Období dovolené

Během dovolené nebývá večerka tolik striktní, což není vůbec špatné, protože to děti naučí vyrovnat se na různých místech s různými pravidly. Nezapomeňte ale po svém návratu původní rutinu před spaním obnovit (například spaní ve vlastní posteli), abyste dítěti nevysílali smíšené signály.

Celou noc v suchu

Mnoho tříletých dětí není připraveno vydržet celou noc bez záchodu, a pokud vaše dítě spí bez plenek, může se v noci vzbudit a chtít jít na záchod. Dejte mu vedle postele nočník, abyste minimalizovali nehody, příliš dlouho se s ním nebavte a zůstaňte v klidu.

Změny v domácnosti

Velké změny, jako je stěhování, napětí ve vztahu nebo nové dítě, ovlivňují spánkové návyky celé rodiny. Malé děti jsou na náladu rodičů velmi citlivé, takže se nesnažte předstírat, že je všechno v pořádku – vaše dítě bude stejně vědět, že není. Pokuste se mu situaci zjednodušeně vysvětlit a ujistěte ho, že to není jeho vina. Buďte připraveni na vyžadování mimořádné pozornosti a opakujte mu, že ho milujete.

Kouzlo tabulky se samolepkami

Jakmile má dítě více než tři roky, je snazší měnit zažité postupy – bude mít lepší porozumění pro očekávání rodičů a bude reagovat na pochvaly za dobré chování. Tabulka se samolepkami je skvělý způsob, jak obnovit dobré spací návyky a zvyklosti. Stačí na kousek papíru napsat dny v týdnu, nechat vedle každého dne místo na nálepku a zbytek tabulky nechat dítě vyzdobit podle fantazie.

Vyberte tu nejdůležitější věc, kterou si přejete změnit, jako je jeho chození v noci do ložnice, a potom bude moct každé ráno, pokud vaše přání splní, nalepit do tabulky samolepku, za kterou získá malou odměnu. Zajistěte, aby vaše dítě v prvních několika dnech získalo alespoň jednu samolepku, protože viditelné výsledky ho povzbudí v tom pokračovat. Pokud se mu vaše přání splnit nepodaří, nechte v tabulce prázdné místo a povzbuďte ho, ať to další den zkusí znovu.

Vytisknout stránku
Sdílet článek