Co hospodyňky za první republiky vyráběly a my dnes kupujeme v obchodech?

Období první republiky většinu z nás fascinuje dodnes. Mnohým se líbí nejen elegantní móda a vybrané chování, ale také způsob tehdejšího stravování. Neexistovaly polotovary a ženy v kuchyních trávily mnohem více času než dnes. Jídlo bylo mnohdy čerstvější a lahodnější, čehož se snažíme docílit i v současné době. Co hospodyňky v meziválečném období vyráběly a my sháníme v obchodech, nebo se snažíme opět učit dělat?

Po první světové válce trávily ženy více času v domácnosti, o jejíž chod se staraly. Aby uměly zasytit hladové žaludky rodinných příslušníků, byly vzdělávány na školách. Navštěvovaly také různé kurzy péče o domácnost či vaření pod vedením autorek kuchařských knih či kuchařů z restauračních zařízení.

Dary lesa a zahrádky

Protože neexistovaly polotovary a v obchodech nebyl takový výběr surovin a potravin, hospodyňky si většinu produktů vyráběly doma samy. Pokud měly zahrádku, pěstovaly ovoce, zeleninu a bylinky – ovoce sušily, zavařovaly, dělaly z něj také sirupy nebo jej používaly do těst koláčů. V lese sbíraly houby, jahody a borůvky a vařily z nich čaje.

Kváskový chléb

Činností, která se do kuchyní mnohých z nás opět vrací, je pečení kváskového chleba. Ten, když je vyrobený z celozrnné žitné mouky, bývá považován za nejzdravější pečivo. Zadělávání a uchovávání kvásku ale není nic jednoduchého, proto mnohé z žen sáhnou po kupované verzi.

Tvaroh

Dalším produktem, který hospodyně samy připravovaly, byl domácí tvaroh. Zkyslé mléko se za občasného míchání zahřálo, aby se srazilo a vznikl tvaroh. Vysrážený tvaroh se vlil na sítko, nechal se odkapávat a syrovátku, která zbyla, rodina vypila.

Domácí med a sirupy

Hojně se vyráběl i med z pampelišek, které jsou léčivé. Ženy pak využily nejen květy, ale i kořen, který prospívá k očistě jater a listy přidávaly do salátů. Nekupovaly ani sirupy, ty zvládly vyrobit z meduňky, černého bezu, šípku nebo ze šťovíku. 

Koláče připravovaly poctivě z kvasnic, o kupovaném těstu nebo polévkových nudlích nemohla být ani řeč. Všechny suroviny se snažily využít do posledního kousku a nic nevyhazovat, což je zcela jistě jeden z problémů současnosti.

Je samozřejmé, že v dnešní uspěchané době není na přípravu mnohých jídel a produktů moc prostoru, ale upéct si voňavý chléb a namazat si jej vlastnoručně vyrobenou zavařeninou zvládne jednou za čas určitě každý. Tak s chutí do toho!

Čerstvý tvaroh zvládla za první republiky vyrobit téměř každá žena v domácnosti. (Profimedia.cz)
Co hospodyňky za první republiky vyráběly a my dnes kupujeme v obchodech?

Zpracovávalo se téměř vše - med například ženy připravovaly z nasbíraných květů pampelišek. (Profimedia.cz)

Tento článek z naší historie je součástí akce 100leté recepty, se kterou můžete oslavit společně s Tesco výročí vzniku Československa. Soutěžte se svými tradičními rodinnými recepty a vyhrajte každý týden poukázky na nákup v obchodech Tesco. Více o soutěži naleznete na https://itesco.cz/hello/100-lete-recepty/.

Vytisknout stránku
Sdílet článek