Zdravý životní styl Relax Co znamená advent? S tímto obdobím se pojí mnoho tradic

Období klidu, rozjímání, dobročinnosti a zklidnění – tak můžeme charakterizovat pravý význam adventu. Jde o období 4 nedělí před Štědrým večerem. I když pro většinu lidí je to období shonu, shánění dárků, úklidu, pečení cukroví a příprav na Vánoce, mějte na paměti hlavní účel adventu. Samotné slovo advent pochází z latiny. “Adventus” v překladu znamená příchod a odkazuje na příchod Spasitele. Pro křesťany je tedy advent ve znamení čekání na příchod Spasitele a duchovních příprav na Vánoce. Původně se v tomto období držel rovněž půst před započetím slavnostního vánočního období, které následuje a začíná hned po západu slunce na Štědrý den.

Advent je prvním obdobím církevního neboli liturgického roku. Délku adventního období vymezují 4 adventní neděle. Po čtvrté adventní neděli následují Slavnosti Narození Páně - 25. prosince. První adventní neděle může připadnout na některý den mezi 27. listopadem až 3. prosincem. Poslední, tedy čtvrtá neděle, může vyjít i na 24. prosince. Tento rok začne advent 2.12. a čtvrtá neděle vychází na 23.12.

Historie adventu

Zmínky o adventních bohoslužbách najdeme již od 5. století v Ravenně, v 6. století v Římě. Počet nedělí se často lišil a advent se slavil 4 až 6 neděl před Vánoci. Až papež Řehoř Veliký stanovil jasný počet 4 nedělí. Každá z adventních nedělí měla své lidové označení: železná, bronzová, stříbrná a zlatá. S adventem se především pojí mnoho tradic a zvyků. Možná některý z nich dodržujete i vy doma. Jaké to jsou?

Adventní věnec

Typickým symbolem adventu je adventní věnec, který má 4 svíčky a každou adventní neděli se postupně zapaluje o jednu svíčku více. Tři svíčky by měly být modré nebo fialové a jedna růžová. Fialová barva symbolizuje zklidnění a pokání. Růžová je zase barvou radosti a štěstí.

1. Na první adventní neděli se zapaluje první fialová svíčka, tzv. svíce proroků. Je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.
2. Na druhou adventní neděli se zapaluje druhá fialová svíčka, tzv. betlémská, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky.
3. Na třetí adventní neděli se zapaluje růžová svíčka, tzv. pastýřská, která vyjadřuje radost z toho, že půst je téměř u konce.
4. Na čtvrtou adventní neděli se zapaluje poslední fialová svíčka, tzv. andělská, která představuje mír a pokoj.

Barborka pro štěstí

Ke svátku svaté Barbory (4.prosince) se pojí tradice “barborek” a řezání větviček stromů, které pak mohou do Vánoc vyrůst. Nejčastěji se jedná o větvičky z třešně, není to však pravidlem a vhodné jsou například větvičky kaštanu. Větvička, která do Vánoc vyrostla, přinášela do domu štěstí a svobodným dívkám předpovídala svatbu.

Mikuláš, čert a anděl

Dětmi oblíbenou a zároveň obávanou tradicí je Mikuláš spolu s čertem a andělem. Pro ty děti, které byly hodné, má Mikuláš sladkosti a dárky. Těm, které zlobily, nese jen uhlí a brambory. Kde se ale původně Mikuláš vzal? Sv. Mikuláš je reálnou postavou, která se narodila na území dnešního Turecka do rodiny rybáře. Potom, co Mikuláš osiřel, rozdal veškerý svůj majetek chudým. Je proto symbolem štědrosti. Tradice, kterou známe dnes, vznikla zhruba v 10. století v Německu. První zmínky o mikulášské nadílce v Čechách najdeme ve 14. století.

Polibek pod jmelím

Nedílnou součástí adventu je také jmelí. Má přinášet do rodiny štěstí a požehnání. Dle keltské tradice jmelí nese také plodnost. Ti, kdo se pod jmelím políbí, mají zajištěnou vzájemnou lásku do příštích Vánoc.

Medové perníčky

Pečení perníčků nesmíme vynechat! Rovnou se podívejte na ty nejlepší recepty na Hello Tesco. Advent je také časem, který zhruba odpovídá době, kterou potřebují tradiční medové perníčky ke změknutí. Tradice medových perníčků sahá v Čechách až do 12. století. Perníčky se dají využít i jako ozdoby na stromeček. Ti kreativnější z vás zvládnou z perníčků sestavit betlém nebo perníkovou chaloupku.

Adventní kalendáře

Jak si zpříjemnit dlouhé čekání na Štědrý den? Především děti si oblíbily adventní kalendář. Může mít mnoho podob od klasického čtvercového s čokoládou po nástěnný ve tvaru vánočního stromečku a s kapsami plné dárečků na každý den. Fantazii se meze nekladou.

Netradiční adventní kalendář s úkoly pro celou rodinu

Betlém

Krásným vánočním zvykem je také výroba či sestavení betlému – jesliček. Například v Itálii lidé nezdobí vánoční stromeček a místo něj jsou symbolem Vánoc právě jesličky.

Vánočka

Již podle svého názvu – vánočka patří k vánočním tradicím. Dříve pekaři do vánoček náhodně zapékali mince. Ten, kdo minci pak v pečivu našel, měl být po celý další rok zdravý a mince mu předpovídala i bohatství. Když se ale při pečení vánočka nepovedla a popraskala, značilo to neštěstí.

Vánočka z 9 pramenů s rozinkami a sypaná mandlemi

Vánoční stromeček

Těšíte se na zdobení vánočního stromečku? Ještě v 16. století byl ale tento zvyk považován za pohanskou tradici a katolická církev tento zvyk neuznávala. První stromečky se do světnice věšely za špičku ke stropu, někdy dokonce špičkou dolů. Takto upevněné stromečky se zdobily již zmiňovanými perníčky, případně mašlemi, slaměnými ozdobami apod.

Kouzelné Vánoce na Hello Tesco

Zdroj: vira.cz, cs.wikipedia.org, ceske-tradice.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek