Zdravý životní styl Relax Čtěte knihy! Budete úspěšnější a oblíbenější

Vstoupit do magického království knih a jen tak se nechat unášet skvělými příběhy. To může být pro někoho splněný sen, pro jiného zase noční můra. Čtení totiž, řekněme si pravdu, nepatří mezi oblíbené činnosti všech. Svůj podíl viny na tom mají přísné učitelky, které nás během základní a střední školy nutily číst kvanta povinných knih a vést si čtenářský deník. Mnohým právě tehdy čtení definitivně znechutily.

V současnosti, když nás už žádná učitelka nenutí trávit prázdniny nad všemi díly klasiků, si však čtení konečně můžeme užívat a vybrat si jen to, co je nám po chuti. Podle deníku La Vanguardia se dokonce prokázalo, že lidé, kteří pravidelně čtou, mají početnější propojení neuronů  v mozku. A co se týká emocionální stránky, během ponořování se do zajímavého příběhu se zvyšuje vaše schopnost vcítit se do pocitů druhých, cítit vůči nim větší empatii a porozumění. To vám pomáhá reagovat příjemněji na jiné lidi, protože se vám ukazuje svět z jejich perspektivy a pomáhá vám mít na zřeteli následky vašich činů.

Také můžete procítit jednoduchost ctností jako jsou laskavost, velkorysost a sympatie. Kromě toho můžete zažít emoce, které byste možná nikdy neobjevili. Literatura je jako stroj času, který vás okamžitě přenese do úplně odlišné reality a vy se na chvíli můžete stát součástí dob dávno minulých.

Kniha jako lék proti samotě

Dobrá kniha je také lékem na samotu. V příbězích můžete objevit postavy, se kterými se lehce identifikujete a po jejich boku odhalujete svět, který popisují. Když je kniha skutečně zajímavá, nemůžete se od ní odtrhnout a samota zkrátka zmizí, protože právě kniha se stává vaším nejlepším přítelem a společníkem. Potom jste se nad jejími stránkami schopni zaseknout do pozdních nočních hodin.

Čtením však nezískáte jen víc empatie, stávají se z vás i obratnější řečníci. Věděl to už Cicero – mluvit se člověk nenaučí mluvením, ale čtením. I když trávíte nad knihami dlouhé hodiny, nestanou se z vás uzavření introverti, naopak, rozvíjíte svoje komunikační schopnosti. Obohacujete si svoji slovní zásobu, větnou skladbu, gramatiku a učíte se náležitě používat jazyk.

Podle studie Oxfordské univerzity jsou lidé, kteří se ve velkém věnovali čtení v průběhu dětství a dospívání, později víc oceňovaní v zaměstnání a mají víc možností zazářit. Podle této studie žádná z doplňkových aktivit, ať už šlo o sport nebo hltání filmů v kině, nemělo takový významný dopad na úspěch v pracovní oblasti, jako právě čtení.

Čtení má však i svou praktickou stránku. Může vám pomoci v boji s nespavostí. Ale musíte být opatrní, protože se zajímavou knihou můžete docílit pravého opaku – úplně zažehnat spánek a s napětím číst bez přestávky. Proto pokud chcete používat literaturu jako pomocníka na usínání, měli byste sáhnout po něčem neutrálním.

Dobrá rada na závěr

V posteli čtěte jen při malé lampičce na nočním stolku, pro případ, že by vás kniha uspala. Spánek při rozsvíceném světle zhoršuje jeho kvalitu.

Vytisknout stránku
Sdílet článek