Tipy a rady Degustace vína: Co je terroir a kde má víno nohy?

Víno je nápoj bohů, říkají klasici. Něco na tom bude, vždyť víno se pije na celém světě a je společensky přípustné i jako nápoj při nejvážnějších událostech. Pohár vína má dokonce prokázané pozitivní zdravotní účinky.
Ale jedna věc je víno pít, druhá je poznat ho a umět si ho vychutnat. Když vínu porozumíte, už nikdy nebudete váhavě stát v obchodě při regálech a přemýšlet, jaké koupit.

Teplota vína
Teplota vína ovlivňuje vůni a chuť vína. Podchlazené nebo naopak teplé víno nebude chutnat tak, jak by mělo. Abyste zachovali chuť a vůni vína, podávejte:

  • lehké bílé víno při 5 - 10 °C
  • plné a sladké bílé víno při 10 - 13 °C
  • růžové víno při 8 - 11 °C
  • červené víno - lehčí při 14 - 16 °C, plnější při 17 - 19 °C
  • šumivé při 6 - 9 °C

Chytrý tip:
Při nečekané návštěvě si vzpomeňte na pravidlo 10 minut: červené víno vložte do chladničky 10 minut před podáváním, bílé z ní 10 minut před podáváním vyjměte.

Dekantace
Pokud si chcete chuť vína užít na maximum, pořiďte si skleněnou dekantovací nádobu. Dovolte vínu dýchat a po otevření jej přelijte z láhve, aby se "otevřelo", provzdušnilo a oddělil se čirý podíl vína od usazenin barviva či vinného kamene.

Vzhled vína
Kvalita vzhledu vyjadřuje čirost a barevné odstíny vína. Intenzitu a charakter barevných odstínů vína ovlivňuje jak odrůda révy, stupeň zralosti a zdravotní stav hroznů, způsob zpracování hroznů, tak i technologie výroby vína. Chuť a vůni vína ovlivňuje i pohár, ze kterého pijete. Měl by být čistý, pokud tomu tak není, vypláchněte ho přímo trochou vína, ne vodou. Pak nalijte víno asi do třetiny. Podívejte se na víno přímo do sklenice a pak do světla, tak uvidíte celé jeho barevné spektrum. Nakloňte pohár a prozkoumejte okraje vína. Nahnědlé okraje bílého vína a oranžové až rezavé červeného naznačují, že jde o víno starší, nebo zoxidované. Na závěr ohodnoťte jeho viskozitu.

Viskozita
Viskozita vína je jeho "chování" v poháru. Vínem ve sklenici jemně zakružte, aby se rozteklo po skle. Chce to trochu cviku. Sledujte, jak stéká po skle. Pomalé stékání, které vytváří "slzy" nebo "nohy" je známkou vyššího obsahu alkoholu či zbytkového cukru. V případě rychlého stékání po stěnách sklenice jde o řídké víno, což je způsobeno právě nedostatkem těchto látek.

Vůně vína
Intenzita, čistota a kvalita vůně jsou ovlivněny koncentrací a složením těkavých látek, které víno obsahuje. Víno ve sklenici jemně rozviřte a pár krátkými, rychlými nádechy nad sklenicí nasajte do nosu jeho vůni. V dobrém víně najdete celé spektrum krásných vůní, které v sobě ukrývají nejen charakteristiku odrůdy, ale i půdu, podnebí, množství slunce ... Spektrum vůní vína je složeno z obrovského množství aromatických látek, ať už jsou to květy, listy, bylinky, kouř, čokoláda, káva nebo ovoce. Na to, abyste si víno vychutnali, je nemusíte znát všechny nazpaměť. Etiketa na láhvi vám napoví.

Terroir
Tento výraz se nedá přesně přeložit. Dalo by se říci, že vyjadřuje přirozené prostředí, ze kterého víno pochází. Jde o jedinečnou souhru podnebí, půdy, odrůdy révy ale i pěstitelských postupů, které respektují originální vlastnosti vína.

Tělo vína
Jde o plnost vína, jeho extraktivnost. Vzájemná harmonie cukru, necukerných látek a alkoholu spolu vytvářejí dlouhou a skutečně výjimečnou dochuť.

Třísloviny
Ve slupkách a zrnkách hroznů se nacházejí taniny, jinak řečeno třísloviny. Právě tyto látky dávají vínu trpkou, hořkou až svíravou chuť. Třísloviny se nejvíce projevují v červených vínech, která se macerují delší dobu.

Kyselinky
Dotvářejí charakter a chuť vína, bez nich by víno chutnalo mdle a fádně. Mezi nejčastější kyseliny, které se ve víně nacházejí, patří kyselina vinná a jablečná, najít zde můžete v malém množství i kyseliny jantarové, mléčné, mravenčí či octové.

Zdroje: winemag.com, bakerwine.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek