Dobové suroviny první republiky

Které přísady dnes nahradily moderní výrobky a jaké z nich znovu objevujeme?
Meziválečné období je mnohdy považováno za moderní část našich dějin. Ženy často oblékaly kalhoty, zkracovaly účesy a v kuchyních byly používány přísady, které v dnešních receptech často ani nenajdeme. Které z běžných surovin, jež dnes nahradily moderní produkty, nebo které naopak znovu objevujeme, prvorepublikové hospodyňky při vaření upotřebily?

Na první republiku většina z nás ráda vzpomíná nejen kvůli skvělým černobílým filmům, ale také pro poctivou českou kuchyni, která svého věhlasu dosáhla i za hranicemi.

Kvasnice

Mezi přísady, které se tehdy často při vaření objevovaly, určitě patří kvasnice. Ty jste mohli koupit čerstvé na váhu nebo krájené z většího bloku. Užívaly se jako základ kynutého těsta – před pečením se rozmíchaly ve vlažném mléce s cukrem, chvíli se nechaly stát, aby vzkypěly na kvásek a mohlo se rozběhnout kynutí.

Místo másla vepřové sádlo

Máslo si v poválečné době nemohli všichni dovolit, a tak mnoho lidí místo něj používalo margarín. Často užívaným tukem bylo rovněž vepřové sádlo, které ženy přidávaly i do těst sladkých pokrmů.

Pečivový prášek

Pečivový prášek, dnes známý jako kypřicí prášek, užívaly kuchařky v momentě, kdy neměly trpělivost pracovat s kynutým těstem, nebo nebyly-li dostatečně zručné. Ale to byla tak asi jediná pomoc při pečení, kterou tehdejší ženy měly – směsi na bábovky v sáčku, které můžeme koupit dnes, k dispozici nebyly.

Arašídová pasta

Pasta z arašídů, která se k nám vrací i dnes, měla své místo i v prvorepublikové kuchyni. Kupovala se buď hotová anebo si ji hospodyně vyráběly doma. Máslo pak přidávaly do sladkých receptů a natíraly jím pečivo.

Hořké mandle

Své místo při pečení našly i hořké mandle, tedy plody planých mandloní, které se kvůli své hořkosti nedají téměř sníst. Těstu ale dodají jemnou mandlovou chuť a vůni.

Cikorka a cukrlín

Místo kávy se v rodinách pil nápoj z cikorky či žita. Cikorka s mlékem a s krajícem chleba představovala v těžkých poválečných časech téměř každodenní vydatnou snídani. Do kávy se poté často přidávalo sladidlo cukrlín, které bylo do Československa pašováno od německých hranic. Jím slazený nápoj sice vytvářel lepkavou chuť na jazyku, ale když si na ni člověk zvykl a ošálil své smysly, mohl si představovat, že se jedná o pravý cukr.

Amonium

Jako kypřidlo se často užívalo amonium neboli uhličitan amonatý. Ten se zabalený v papíru roztloukl dřevěnou paličkou, následně se rozpustil ve vodě a přes pláténko se promnul do těsta, které bylo díky němu nadýchané.

Pokud byste za první republiky zavítali na trh, setkali byste se s některými druhy zeleniny, jež byste asi úplně neuměli zařadit na své místo. Klasickým příkladem je například vodnice, tuřín či černý kořen.

Oskerušová pálenka

Jako vitaminová bomba se pila šťáva ze šípků a jistou ozdravnou funkci zastávala i oskerušová pálenka, která byla považována za elixír pro vnitřnosti a zažívání.

Cikorku, která je náhražkou kávy, za první republiky popíjeli téměř všichni. 
Dobové suroviny první republiky

Arašídové máslo se, podobně jako dnes, používalo při pečení. (Profimedia.cz)

Tento článek z naší historie je součástí akce 100leté recepty, se kterou můžete oslavit společně s Tesco výročí vzniku Československa. Soutěžte se svými tradičními rodinnými recepty a vyhrajte každý týden poukázky na nákup v obchodech Tesco. Více o soutěži naleznete na https://itesco.cz/hello/100-lete-recepty/.

Vytisknout stránku
Sdílet článek