Zdravý životní styl Relax Dřevo, lino či vinyl: mytí různých podlah rychle a účinně

Každý z nás chce, aby jeho podlaha prostě zářila čistotou a leskem. Nemluvě o tom, že ji bereme jako investici a nákladné výměny či opravy často nepřichází v úvahu. Taková péče však vyžaduje mnoho energie a času, kterými neradi plýtváme. Pojďme se podívat na to, jak se o podlahové krytiny postarat jednoduše, ale zato efektivně.  

Co budeme potřebovat nehledě na to, jakou podlahu budeme udržovat:

  • vysavač nebo jemný smeták,
  • mop nebo měkkou hadru,
  • ochranné rukavice
  • čistou vodu,
  • kýbl.

Zbývá se pouze zaměřit na to, jakou podlahovou krytinu máte doma:

Doma máme linoleum

Linoleum si našlo své pevné místo v srdcích mnoha milovníků rozumných řešení za dobrou cenu. Je netoxické, recyklovatelné, stylové a navíc příjemné na dotek. Aby tzv. lino vydrželo co nejdéle v dobrém stavu, měli bychom ho pravidelně vysávat a také umývat. Nejjistějším řešením je použití speciálního přípravku pro linoleum, které namícháme v poměru 2-3 víčka do 5 litrů teplé vody a pomocí mopu nebo měkkého hadru vytřeme celou podlahu.

Tip: nemáte po ruce čistící prostředek na linoleum? Připravte si ho doma sami. Použít můžete čistící roztok z octu v poměru 1:1 s teplou vodou nebo do 3 litrů vody přimíchat asi sedm kapek prostředku na mytí nádobí. Pozor, ocet nepoužívejte na podlahy z přírodních materiálů.       


Najděte i další návody na přípravu domácích EKO čistících prostředků za pár korun

Doma máme laminátovou podlahu

I když vypadá laminátová podlaha často stejně hezky jako dřevo, vyžaduje zcela speciální starostlivost. Na její umývání není vhodné používat příliš velké množství vody ani to přehánět s čistícími prostředky. Specializovaný čistič rozmíchejte pouze v poměru 2 víčka na 5 litrů teplé vody a setřete několikrát vyždímanou měkkou hadrou nebo mopem. Na laminátové podlahy nepoužívejte vosk ani leštidla.

Ani odolnější nečistoty u vás nebudou mít šanci! Pokud se vám „povede“ polít laminátovou podlahu voskem nebo ji ulepit žvýkačkou, schlaďte skvrnu ledem a pak opatrně odstraňte plastovým nožem či kreditkou.

Doma máme vinylovou podlahu

Pro vinylovou podlahu platí velmi podobné zásady, jako pro tu laminátovou. Každý typ podlahy se však může trochu odlišovat a proto nezapomínejte pozorně číst informace o údržbě podlahové krytiny přímo od výrobce. Vinylovou podlahu po použití čistícího prostředku vždy opláchněte vodou, i když používáte bezoplachový výrobek. Dbejte na to, aby krytina zůstávala vždy suchá a chraňte ji od škrábanců. Dřevo, lino či vinyl: mytí různých podlah rychle a účinně

Nechce se vám do mytí podlah? Motivujte se spalováním kalorii. Při úklidu to jde snadno!

Jak chránit podlahy obecně?

  • Používejte ochranné polštářky na spodní části nábytku.
  • Podlahy pravidelně vysávejte.
  • Pokud se povrchy ušpiní skvrnami, setřete je okamžitě.
  • Umývejte pravidelně pouze kvalitním hadrem navlhčeným teplou vodou.
  • Chraňte je rohoží v namáhaných zónách (vchod do bytu, východ na terasu/balkón,…).

Doma máme dřevěnou podlahu

Dřevo vykouzlí teplo domova a přežívá generace. Ať už se rozhodnete pro parkety, plovoucí podlahu nebo masivní dřevěnou variantu, znamená volba dřeva velkou investici do bydlení. Každý z nás se tedy snaží zachovat ho v co nejlepší kondici. Starostlivost o něj vyžaduje pravidelné vysávání a také umývání. Pokud jste vsadili na podlahu bez povrchové úpravy či napuštěnou olejem, můžete ji umývat pomocí čistícího prostředku za pomoci jemně navlhčené hadry. V případě, že jsou dřevěné povrchy lakované, vsaďte na kvalitní leštěnku.

Tip: Pokud si účinkem prostředku na dřevo nejste zcela jisti, odzkoušejte ho nejdříve na nenápadném místě. 

Doma máme mramorovou podlahu

Mramorová podlaha je sázkou na luxus. Tento elegantní kámen si zaslouží prvotřídní péči. Zapomeňte při něm na vysavače, které ho mohou poškrábat nebo na jakékoliv kyseliny, která na něm zanechají nehezké skvrny (třeba ocet nebo citrón). Pro odstranění nečistot na něj pravidelně používejte měkkou prachovou utěrku či mop, umývejte pouze čistou vodou nebo jemným čističem s neutrálním pH, který minimalizuje zbytkový film a jiné šmouhy. Po takovém čištění podlahy ještě vytřete dosucha, abyste zabránili korozi nebo skvrnám.    

www.architecturaldigest.com, www.rd.

Vytisknout stránku
Sdílet článek