Zdravý životní styl Moderní a fit strava Emoční hlad prozrazuje, co vám v životě chybí

Na cestě za vysněnou postavou byste měli pozornost věnovat nejen tomu, co si nandáváte na talíř, ale i emocím. Boj s kily navíc se skutečně odehrává stejně na talíři jako v hlavě.

Emoční hlad

Překvapí vás nečekaně a na intenzitě nabírá rychlostí blesku. Při tomto druhu hladu máte chuť na konkrétní jídlo a nič jiného vás neuspokojí. Emoční chuť na jídlo začíná v ústech a mysli a není možné ji odsunout na později.

Pokud vás přepadne, potřebujete svou emoční bolest zmírnit okamžitě. Zapamatujte si, že tento druh hladu vzniká na základě nepříjemné situace a vy vlastně zajídáte negativní postoje, emoce nebo chování lidí ve vašem bezprostředním okolí.

Emoční hlad dokáže člověka ovládnout natolik, že si absolutně neuvědomuje, jaké kvantum potravin snědl. Paradoxem je, že neustává ani tehdy, když je člověk doslova přejedený a místo toho, aby se cítil dobře, na řadu přicházejí výčitky.

Fyzický hlad

Tento druh hladu přichází postupně a tělo vysílá jasné signály, že je na čase, abyste se najedli. Při fyzicky podmíněném hladu je v zásadě jedno, co vložíte do úst, důležité je se zasytit.

Na rozdíl od emočního hladu začíná v žaludku, je trpělivý a nepřikazuje vám najíst se okamžitě. Přichází na základě fyzické potřeby v čase, kdy je organismus naučený na přísun energie z potravy.

Hlava si uvědomuje, co konzumuje a zná míru, kdy opravdu stačí. Fyzický hlad totiž vnímá jídlo jako nutnost na správné fungování a po konzumaci nikdy nepřichází pocit viny.

Emoce a jojo efekt

Největším problémem při hubnutí není ztráta kilogramů, ale způsob, jakým si vydřenou váhu udržet. Jojo efekt se dostavuje po opakovaných redukčních dietách a z velké části je způsobený emocemi, které neumíme ovládat.

Důležité je soustředit se na negativní vzpomínky, které mohou klidně pocházet už z dětství. Smutek, rozchod, ale i uštěpačné poznámky na vaši váhu se vám mohou připomenout vždy, když selháváte. Vytrvejte a nenechejte se nimi a dalším neúspěchem ovládnout.

Co vám chybí?

Typickým příkladem potravin, která souvisí s emočním hladem, je například vanilková zmrzlina, která signalizuje pocity napětí a strachu, potřebu najít ztracenou rovnováhu, radost a klid. Pokud  čokoláda  představuje zlost z toho, že trpíte nedostatkem lásky, sladká tyčinka signalizuje napětí a nespokojenost ve vztahu. Máte ve zvyku se uklidňovat kávou? Je velmi pravděpodobné, že se bojíte a cítíte hněv a zklamání například v práci.

 

 

Vytisknout stránku
Sdílet článek