Tipy a rady Exotické ovoce: Kdy je zralé a jak ho jíst?

Exotické ovoce se na našich pultech cítí už jako doma. Takové pomeranče, banány, mandarinky , ananasy či mango nebo avokádo byly ještě před pár lety velmi exotickým zbožím a dnes je kupujeme stejně samozřejmě jako jablka, hrušky nebo hroznové víno.

To jsou ty "zdomácnělé" druhy. Pak jsou tu ti lákaví cizinci, na které si netroufnete, a to je škoda. Nenechte se odradit tím, že netušíte, jak to – které ovoce třeba jíst. Stačí pár minut k přečtení tohoto článku a příště budete vědět, zda se jí se slupkou, bez ní, s jadérky, v koláči nebo syrové a pustíte se do objevování nových chutí exotického ovoce.

Ovoce dozraje i doma

Při koupi exotického ovoce se nenechte odradit tím, že není zrovna zralé. Dozraje vám i doma při pokojové teplotě. Stačí, když ho vložíte do sáčku spolu s banánem nebo domácím zralým jablkem a do dvou dnů bude nedozrálé ovoce voňavé a zralé.

Mangostan


Mangostan pochází z Garcinia mangostana, stromu, který roste v jihovýchodní Asii, Brazílii a Střední Americe. Jelikož po sklizni už nedozrává, dováží se k nám vyzrálý a proto chutná tak, jako ve své domovině. Doma ho však snězte co nejdříve, aby vám uvnitř nezplesnivěl.

Fialovomodrý plod připomíná na první pohled velkou švestku nebo zvláštně zbarvené rajče. Charakteristické jsou pro něj lístky na vrchu plodu. Pod hrubou slupkou se skrývá 4 až 8 bílých sladkokyselých měsíčků, připomínajících liči. Vyloupnete je snadno, hůře jdou vyndat semínka ve tvaru fazole. Semínka mangostanu se jedí vařená nebo pražená.

Mangostan je ceněn pro vysoký obsah xanthonu, látce, která dokáže účinně bojovat s volnými radikály. Ty napadají naše buňky a tudíž nejsou v organismu vítanými. kdo by chtěl přece viry, bakterie, nádory? Obsahuje také hodně vitamínu C a vlákniny, dokáže stabilizovat hladinu cukru v krvi. Mangostan působí proti:

  • únavě,
  • nevolnosti,
  • horečce,
  • kožním problémům,
  • zánětu sliznice,
  • střevním potížím,
  • trávicím problémům,
  • průjmu.

Jak jíst mangostan?

Mangostan nařízněte po obvodu, rozloupněte. Bílé měsíčky se jedí syrové, ale vyrábějí se z nich i kompoty, džemy či džusy.

Pitahaja – dračí ovoce


Pitahaja je doma v Chile, Nikaraguy, Mexiku, Izraeli. Dozrává na kaktusech, které kvetou jen v noci a jejich obrovské květy opylují netopýři. Tento plod je na pultu nepřehlédnutelný pro svou tmavorůžovou, červenou až fialovou slupku se šupinami a velikost kolem 20 centimetrů. Zdravá pitahaja má šupiny pružné a bez fleků. Právě díky tvaru a šupinám dostala pitahaja i jméno "dračí vejce", resp. "Dračí ovoce".

Uvnitř je pitahají bílá, žlutá nebo červená či fialová, plná drobných, roztroušených zrníček. Žlučníkáře tedy nepotěší, což je škoda, protože obsahuje hodně vlákniny, vitamínu C, vápníku, železa. Dračí ovoce podporuje imunitu, pomáhá při nespavosti a neschopnosti udržet pozornost.

Jak jíst pitahaju?

S dračím ovocem si hlavu nelamte. Šupiny odřízněte nebo stáhněte a pitahaju jednoduše rozkrojte a nakrájejte na měsíčky jako meloun, nebo vyjezte lžičkou jako kiwi. Dobrá je do smoothie, džusů, koktejlů a také jako ozdoba zákusků, pohárů, nápojů.

Papája


Středoamerická papája připomíná elipsovitý meloun. Zatímco "doma" dorůstá až do 9 kilo, u nás koupíte asi kilové plody. Zevně je žluto-zelená, uvnitř oranžová, žlutá nebo červená. Čím je papája zvenku žlutější, tím je zralejší. Uvnitř má množství černých zrníček, které chutnají ostře a po vysušení se dají použít jako koření. Dužina chutná jako meloun.

Dužnina papáji obsahuje provitamin A, tedy betakaroten, dále vápník, draslík, fosfor, hořčík a velké množství vitamínu C. Papája je ceněna zejména pro svou schopnost pomáhat při problémech s trávením. Dejte si ji po těžkém obědě, při bolestech žaludku, problémech se slinivkou, pálením žáhy či hemeroidy. Papája pomáhá i proti střevním parazitům, zmírňuje dnu, přináší úlevu astmatikům. Větší množství papáji může uškodit těhotným ženám.

Jak jíst papáju?

Zralou papáju prořízněte, jadérka vyndejte a dužinu vyškrabejte lžičkou, tak nepřijdete o cenné látky, které jsou těsně pod slupkou. Hodí se do zákusků, zmrzlin, salátů, smoothies.

Tip: Pokud jste si přinesli z obchodu nedozrálou papáju, v papírovém sáčku při pokojové teplotě vám dozraje asi za týden. V lednici vydrží zralá papája pouze 2 dny.

V létě dětem dopřejte papájovou zmrzlinu

Mango


Mango pochází z Indie, kde ho znali už před 4 tisíci lety a dodnes ho uctívají jako symbol moci a lásky. Mango je dokonce indickým národním stromem. V Evropě si na této vitamínové bombě pochutnáváme pouze přes 400 let. Zevně dvoubarevné červené, oranžové, zelené či žluté pevné slupky skrývají oranžovo-žlutou dužinu s velkou peckou uprostřed. Mango je vitamínová bomba a klidně ho jezte místo multivitaminových tabletek. Snězte jedno a máte pokrytou téměř celou denní dávku vitamínu C. Spolu s ním dostanete do těla i vitamin E a provitamin A, tedy betakaroten, což jsou silné antioxidanty, podporující zdraví sliznic. V mangu je i mnoho provitaminu B6, takže si ho dopřejte, pokud jste nervózní, ve stresu, nesoustředění, v depresi. Aby byl výpočet předností manga kompletní, dodáme, že obsahuje i zinek, draslík, vápník, hořčík, sodík, fosfor. Jen si dejte pozor, abyste po snědení manga nepili alespoň dvě hodiny. Kombinace manga a nápojů vám může přinést bolesti žaludku.

Jak jíst mango?

Mango se k nám dováží nezralé a dozrává během transportu. Proto se může stát, že si z obchodu přinesete nezralé mango. Při pokojové teplotě vám doma dozraje za pár dní, což poznáte podle toho, že je na omak měkčí a voní. Zcela měkké mango je už přezrálé.

Mango můžete oloupat škrabkou na brambory a následně dužinu odkrajovat od pecky. Nebo odkrájejte ploché strany manga kolem pecky, zevnitř je nařežte na kostky až po slupku - tu však nepřekrajujte, a potom obraťte nařezanou část směrem ven - jako vidíte na fotce výše.

Mango je vynikající do salátů, zákusků, smoothie, zmrzlin, sorbetů.

Salát s grilovaným mangem a mozzarellou

Granátové jablko


Tyto velké bobule granátovníku k nám přicházejí ze Středomoří, Indie, USA, Argentiny nebo Asie. Pod tvrdou červenou slupkou se v pouzdrech z hořké slupky skrývá přes 600 semen obalených sladkou dužinou. Granátové jablko je zralé, když je jeho slupkou červená a mírně vysušená. Vydrží i dlouhé skladování v temnu a chladu.

Granátová jablka obsahují hodně vody, sodíku, draslíku, vitamínu C, B1, B2, B3 a zdravé aminokyseliny. Granátové jablko posiluje imunitu, zlepšuje trávení, krevní oběh, redukuje ukládání tuku v cévách i pod kůží, pročišťuje ledviny a regeneruje buňky. Ocení ho i sportovci, lidé po velké námaze a s horečkou.

Jak jíst granátové jablko?

Granátové jablko se doporučuje jíst dvakrát týdně. Dolování jadérek bývá trochu složitější a dávejte pozor, protože intenzivně barví všechno, čeho se dotknou. Granátové jablko můžete překrojit na polovinu a prsty oddělit jednotlivá zrníčka. Nebo odřízněte vršek jablka a uvidíte jednotlivá pouzdra. Podle nich granátové jablko nařežte, rozloupněte a zrnka opatrně oddělte. Granátové jablko je ideální do salátů, zákusků, smoothie, či na odšťavnění.

Palačinky s granátovým jablkem, banánem a zakysanou smetanou

Hurmikaki, kakichurma


Plody asijského ebenovníku jsou světle až tmavě oranžové, připomínající rajčata. Pod tenkou slupkou se skrývá slaďoučká dužina, zpravidla bez semínek. Místo nich můžete najít pár malých teček, které jsou jedlé. Bát se nemusíte ani případného zhnědnutí dužniny. Hurmikaki jsou plné vlákniny, vápníku, sodíku, hořčíku, železa, mědi, betakarotenu, vitamínu C. Hurmikaki podporují zdraví kostí, odbourávají vnitřní nervozitu, zklidňují, pročišťují organismus, upravují trávení a vyprazdňování. Šťáva z nezralých hurmikaki snižuje krevní tlak a horečku, zralé plody uleví od trávicích problémů.

Jak jíst hurmikaki?

Zralé ovoce stačí umýt a jíst spolu se slupkou. Opravdu zralé hurmikaki jsou mimořádně šťavnatá, sladká, s téměř průsvitnou dužinou. Nejlepší je jíst je přímo, ale vynikající jsou i jako součást smoothie, ovocných pyré, šťáv, salátů.

Kumkvat (kumquat)


Když spatříte malilinké pomeranče, můžete si být jisti, že je to kumquat. Citrusový plod z Asie však jako pomeranč pouze vypadá, jeho chuť je zcela jiná, trpce-sladká. Kumquaty mají hodně vody, kyseliny pantothenové, listové, omega-3 a 6 mastných kyselin, vitamin C, E, skupiny B, provitamin A. Kumquaty odvodňují, podporují trávení, zdraví vlasů a nehtů, imunitu, působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním osteoporóze.

Jak jíst kumquat?

Plody kumquatu dobře omyjte a jezte i se slupkou. Ta je nahořklá, dužina je však sladká. Maličká jadérka můžete vyndat, nejsou velmi chutná. Kumquat se hodí i na vaření džemů, na přípravu likérů, zavařování, je exotickou ozdobou zákusků, salátů. Dušené kumquaty jsou zajímavým doplňkem masných, zejména zvěřinových jídel.

Liči


Liči čínské, jak se liči nazývá celým jménem, ​​pochází z Číny, ale pěstuje se i v USA, Africe či na Novém Zélandu. Narůžovělé skořápky s drobnými výhonky, připomínající ježky, skrývají hladkou šťavnatou sladkou dužinu s velkou peckou. Liči je bohaté na vitamin C - stačí 9 plodů a máte dostatek tohoto vitaminu na celý den. Čínská švestka má schopnost tlumit bolest a snižovat teplotu, léčit kašel, žaludeční vředy, žlázy. Sušené liči má až trojnásobně vyšší obsah výživných látek než liči čerstvé.

Jak jíst liči?

Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů. Zkuste je ohřáté (ne vařené) jako přílohu k rybě.

Physalis


Mochyně peruánská roste v Jižní Americe. Žluté bobule jsou uloženy v tenkém suchém obalu, připomínajícím lampion. Zralé plody physalisu jsou oranžovo-žluté, lesklé, trochu lepkavé. Bobule Inků nebo židovské třešně obsahují až 16 % bílkovin, hodně betakarotenu, vitamínu C, draslíku, fosforu, vápníku, magnézia. Physalis podporuje obranyschopnost organismu, pomáhá regenerovat buňky, působí dobře na nervy, proti únavě.

Jak jíst physalis?

Obal opatrně roztrhněte a žlutou bobulku physalisu jemně odtrhněte. Umyjte ji a jednoduše snězte. Physalis přidejte do ovocných nápojů, salátů a pěkně se vyjímá jako ozdoba na studených mísách či zákuscích.

Marakuja


Marakuja je plod mučenky, liány z Jižní Ameriky, Indie, Nového Zélandu, Brazílie, Floridy, Austrálie, Izraele či Afriky. Setkat se s ní můžete i pod názvem passion fruit. Kulatá až oválná bobule bývá žlutá nebo fialová, uvnitř šťavnatá s množstvím semínek. Žluté marakuji dorůstají až do velikosti grepfruitu a mají jemnou slupku. Fialové marakuji jsou menší, asi jako citron, a jejich slupka je tvrdá, svraštělá a mírně toxická, protože obsahuje molekuly kyanidu. Ty se tepelnou úpravou ničí.

Marakuja obsahuje významné množství draslíku, fosforu, sodíku, vápníku i vitamínu C. Toto osvěžující ovoce urychluje metabolismus, upravuje trávení a vylučování, napomáhá regeneraci svalů, reguluje správnou funkci mozku, srdce a nervů.

Jak jíst marakuju?

Zralá marakuja je seschlá, uvnitř plná semínek v dužnatém obalu. Ty jsou nakyslé, jedí se syrové lžičkou a výborně se hodí do jogurtů, smetanových zákusků, smoothie, sirupů, nápojů.

Opuncie


Opuncie je plod kaktusu opuncie fíkové, která je doma v Jižní Americe, USA, Africe, ale i Španělsku, Itálii či Řecku. Opuncie se běžně pěstují i u nás v domácnostech. Barva slupky i dužiny je žlutá až červená a plody jsou pokryty drobnými jemnými ostny. Podobně jako ostatní exotické plody i opuncie obsahuje mnoho C-vitaminu, provitaminu A, esenciálních aminokyselin a minerálů. Dokáže stabilizovat cukr v krvi a proto je vhodná pro diabetiky. Opuncie regeneruje játra, působí při depresích, nespavosti, problémech s vlasy, nehty, kůží. Pozitivně ovlivňuje činnost močové soustavy a prostaty.

Přehnali jste to s alkoholem?

 Dejte si opuncii, zbaví vás bolesti hlavy i žaludku.

Jak jíst opuncii?

Opuncii můžete překrojit na polovinu a vyjídat lžičkou nebo oloupat a jíst jako banán. V šťavnaté dužině je mnoho semínek, ty snězte spolu s dužinou. Přidejte opuncii do ovocných salátů, nápojů, zákusků, nebo si z ní udělejte hydratační masku.

Mladý kokos


Mladý kokos nebo i bílý kokos, pochází z jihovýchodní Asie. Obírá se v pátém až sedmém měsíci zrání, zatímco hnědý kokos až ve dvanácti měsících. V obou je kokosová voda, čistý přírodní "iontový nápoj". V mladém kokosu mohou být až 4 deci kokosové vody. Ta výborně hydratuje, obsahuje hodně vápníku, minerálních látek, enzymů.

Věděli jste, že ...?

... kokosová voda je z biologického hlediska podobná lidské plazmě

Kokosová voda posiluje imunitu, působí antibakteriálně, podporuje trávení a uvolňování inzulínu do krve.

Jak jíst mladý kokos?

Dostat se k čerstvé kokosové vodě bude trošku oříšek. Můžete to udělat tak, že špičatý vrch kokosu oříznete a poté do něj ostrým nožem vyříznete otvor nebo vrtačkou navrtáte dvě dírky. Přes otvory vodu přelijete do poháru. Jiný způsob je tupou stranou nože poklepat po celém obvodu špičky, která se sama oddělí. Vodu vypijte, nebo použijte do nápojů a dužinu vyškrabte a snězte nebo přidejte do jídla.

Exotické ovoce: Kdy je zralé a jak ho jíst?

Vánoční jablečné cupcakes s kokosem a nízkým obsahem laktózy

zdroj: izahradkar.sk, dobruchut.azet.sk, kamzakrasou.sk, wikipedia.sk, plnielanu.sk, wikiHow, citrusar.sk, vitarian.sk, mladykokos.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek