Děti Dětské zdraví Febrilační křeče, dětská horečka? Důležité rady, jak se postavit ke zvýšené teplotě u dětí

I když věda vysvětluje, jak horečka napomáhá organismu bojovat s bakteriemi a viry, pokud rodiče uprostřed noci vzbudí dítě celé rozpálené, zpocené a ztrápené, každý z nás na veškerou racionalitu zapomene a vyděsí se. V mnoha případech byste si jako rodič však měli zachovat chladnou hlavu a zvážit, o jaký typ horečky jde a jak co nejlépe postupovat v péči o své nejmenší. Poodhalte dnes s námi taje a mýty kolem horečky a uvidíte, že na ni v budoucnu už docela lehce vyzrajete.

Zjistěte, co dělat při běžných zdravotních potížích miminek

Co je to zvýšená teplota a horečka?

Horečku označujeme jako stav organismu, ve kterém je jeho teplota vyšší, než obvykle. Zprávy o teplotě zasílá do našeho těla část mozku známá jako hypotalamus. Ta se běžně snaží fyzickou teplotu udržet na normální úrovni kolem 37°C. Hypotalamus však někdy v závislosti na napadení organismu bakteriemi či viry nastaví teplotu na vyšší úroveň.

Horečku tedy můžeme chápat jako léčebný proces, kdy se zvyšuje rychlost a síla imunitní odpovědi, a při kterém se zmenšuje počet patogenů. Díky tomu se organismus také vysiluje, a proto při ní cítíme malátnost.

Jaká stádia zvýšené teploty a horečky obecně rozeznáváme?

 • Méně než 34 °C: podchlazení
 • 36,5 – 37 °C: ideální stav
 • 37 – 37,9 °C: zvýšená teplota
 • 38 – 39 °C: horečka
 • 39 °C – 41 °C: nebezpečná horečka, při které je správné kontaktovat lékaře
 • 42 °C: horečka, ve které obecně organismus nedokáže přežít  

Horečku u dětí nezpůsobují jenom bakterie

Tento stav organismu nemusí být, zejména u dětí, způsoben pouze patogeny. Hlavně novorozenci zvyknou horečkou reagovat na horké prostředí či přílišné oblékání. Důvodem je to, že ještě nedokáží regulovat teplotu tak, jako větší děti nebo dospělí. Další příčinou zvýšené teploty může být očkování, při kterém dochází k imunizaci organismu. Zapomínat bychom však neměli ani na růst zoubků u batolat. Ten by však neměl způsobit teplotu vyšší, než 37,8 °C.  

Přečtěte si našich 11 tipů, jak mít doma zdravé a spokojené batole

Jak dětem měřit teplotu

Pokud se staráte o kojence, jistě víte, že změřit mu teplotu v podpaží je neuskutečnitelný úkol. Proto je zvykem obrátit miminko na bříško a mírně mu přikrčit nožky. Špičku teploměru namočíme do dětského olejíčku nebo do vazelíny a vsuneme do konečníku teploměr do hloubky 1,5 – 2 centimetry. Pro správný výklad odečítejte po 6 týdnu věku miminka od této teploty 0,5 °C. Po vytáhnutí nezapomeneme teploměr důkladně omýt.

Batolatům už můžete měřit teplotu také pod jazykem. Stačí, pokud je vyzvete, aby drželi teploměr pevně v ústech až dokud se na něm neukáže výsledek. Větší děti pak nemají problém ani s měřením teploty z podpaží.    

Zásady při zvýšené teplotě a horečce

 1. Ujistěte se, že děťátko je oblečeno v lehkém oblečení a přikryto pouze přikrývkou, která dovolí odvádět horko z těla ven. Mnoho rodičů totiž dítě s horečkou příliš zabalí a teplo se tak kumuluje bez možnosti úniku.
 2. Dbejte na to, aby v pokoji miminka nebyla moc velká zima ani teplo, a aby bylo dostatečně vyvětráno.
 3. Pobízejte dítě k tomu, aby pilo hodně tekutin, protože horečkou ztrácí mnohem více tekutin, než obyčejně. Vyhýbejte se však nápojům s kofeinem, ke kterým patří i čaj. Raději se spolehněte na vodu, ovocnou limonádu a polévky.
 4. Udržujte dítě v klidu. Není nutné, aby celé dny proleželo, ale mělo by být v domácím režimu a hlavně v klidu.

Snižování teploty: Při zvýšené teplotě nasaďte polévku, při horečce léky a zábaly

Zvýšená teplota, tedy teplota do 38 °C je pro organismus prospěšná, proto se ji nesnažte snižovat. Pokud teplota vystoupí nad 38,5 °C, dítě má horečku. Nasaďte mu antipyretika, tedy léky na snižování horečky. Může to být čípek, sirup nebo tableta. Čípky jsou vhodné zejména pro miminka a při zvracení. Léky proti horečce dávkujte přesně podle návodu a dávkování nepřekračujte. Účinek antipyretik podpoří studené zábaly, vlažná sprcha nebo otírání vlhkou houbou. Studený zábal uděláte tak, že plachtu nebo ručník namočíte do vlažné vody a dobře ho vyždímáte. Tímto obalte holé tělo dítěte od podpaží po dolní okraj hrudníku a zabalte ho do suché plachty. Zábal po deseti minutách vyměňte a opakujte třikrát. Potom dítěti změřte teplotu.

Nikdy nedávejte studené zábaly pouze na končetiny, bříško nebo čelo.

Dítě by mohlo dostat periferní šok.

Vlažnou sprchu začínejte teplejší vodou a postupně ji zchlazujte. Dítě pak osušte a v posteli zakryjte plachtou. Dítě s teplotou dejte do postele, přikryjte ho lehkou přikrývkou. Dítě zbytečně nebalte do teplých přikrývek, aby se ještě více nepřehřívalo. Pomáhá i otírání vlhkým vlažnou houbou. Voda na těle vytváří jemný film, který odebírá teplo a odpařuje se. Pokud teplota neklesá, nebo navzdory antipyretické léčbě stoupá, volejte lékaře. Dostatečně silný imunitní systém zvládne teplotu bez problémů.

Dostatečně silný imunitní systém zvládne teplotu bez problémů. Zjistěte také, jak posílit dětskou imunitu a proč vlastně bývá oslabena.

V některých případech se musíte urychleně obrátit na lékaře

Teplota u miminka může být i bez příznaků normální do 3 dnů. Pokud se však ukáže, že teploměr ukazuje zvýšené hodnoty déle, nebojte se kontaktovat odborníka. Pediatra nebo pohotovost ve svém městě navštivte také, pokud má vaše dítě mladší než 3 měsíce teplotu 38 °C nebo větší dítě horečku vyšší, než 39 °C doplněnou o:

 • nechutenství či příznaky dehydratace,
 • průjmy nebo zvracení,
 • specifické bolesti těla (třeba uší, hlavy, bříška,…),
 • bolesti při močení,
 • vyrážku nebo jiné kožní projevy,

Febrilační křeče, dětská horečka? Důležité rady, jak se postavit ke zvýšené teplotě u dětí

Pohotovost je vhodné s dítětem neprodleně navštívit i když zpozorujete některý z těchto příznaků:

 • Nezastavitelný pláč
 • Velká malátnost a těžkosti se vzbuzením dítěte
 • Navrací se teplota nad 40 °C
 • Namodralý jazyk, rty nebo nehty
 • Záchvat
 • Febrilní křeče

Febrilní křeče

Při teplotě, která u dítěte rychle stoupne do horečky, se mohou objevit tzv. febrilní křeče, které se projevují trochu jako epileptický záchvat. Dítě se dostane do křeče, špatně se mu dýchá, v horším případě upadne do kratšího bezvědomí a je potřeba urychleně navštívit lékaře. Nejlepší prevencí této nepříjemné situace je snižování teploty běžnými způsoby, aby nepřešla do horečky.

Není přesně jasné, proč vznikají, vyskytují se však pouze při horečce a většinou v podvečer prvního dne teploty. Febrilní křeče mívají děti od půl roku do pěti let, nejčastěji ale 1 – 3-leté. Febrilní křeče mohou postihnout jednu oblast, ale i celé tělo. Záškuby trvají od několika sekund až po více než čtvrthodinu.

Co dělat při febrilních křečích?

V první řadě zachovejte chladnou hlavu. Zavolejte lékaře a buďte dítěti nápomocní:

 • Dítě dejte do stabilizované polohy na boku, nejlépe na zemi nebo na manželské posteli, aby se mu nic nestalo.
 • Můžete mu jemně přidržet hlavu, aby se do ní případně neuhodilo.
 • Sledujte ho, zda nemodrá, pokud začne mít problémy s dýcháním, dejte mu umělé dýchání. Taková komplikace se však vyskytuje jen zřídka.
 • Pokud dítě zvrací, vyčistěte mu ústa, aby nevdechlo zvratky.
 • Nikdy se ho nesnažte z křečí „narovnat“.
 • Nedávejte mu žádné tekutiny ani léky, dokud křeče neodezní.
 • Dítě s febrilními křečemi nesprchujte.

Pokud si někdy svým úsudkem nebudete jisti či při horečkách budete mít pochybnosti, pamatujte si, že návštěvou lékaře nikdy nic nezkazíte.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.kidshealth.org, www.standfordchildrens.org, www.primar.sme.sk, www.nspnz.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek