Děti Novorozenec Horka s miminkem: Plenka přes kočárek dítě ohrožuje

Když se chystáte k vodě, vyrazte s malým brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Jednoduše vždy tehdy, když slunce není příliš ostré a přímé. Mezi desátou hodinou ranní a pátou odpoledne se držte ve stínu. Zkuste se poohlédnout i po speciálních odvětrávacích matracích do vaničky kočárku, jejíž kanálky odvádějí vlhkost a miminko se tak moc nepotí. V extrémních teplotách děťátko vyndávejte z kočárku co nejčastěji a osvěžujte ho - například mu mokrou plenou přejeďte přes zátylek, ručičky a nožičky. Poslouží to jako prevence proti potničkám - drobným svědivým pupínkům, které dokáží znepříjemnit léto.

Plenka na kočárku brání větrání

Častou chybou, kterou běžně vidíte na ulicích, jsou úzkostní rodiče korzující s kočárkem úplně zakrytým plenou. Ve snaze zabránit, aby sluneční paprsky či trocha větříku neuškodily miminku, mu tak nevědomky vytvářejí hotovou teplotní past. Teplota v překrytém kočárku může totiž stoupnout až o patnáct stupňů, což je v létě dost brutální představa. Děti mohou dostat úpal, přestat dýchat a jsou dokonce známy i případy náhlého úmrtí kojenců, které byly takto zabalené v kočárku. Překryje se totiž jediný otvor, kterým může trochu proudit vzduch a miminko zůstane ve vaničce jako v takové termosce. Když ho chcete chránit před sluncem, připevněte nad kočárek slunečník.

Hlavně hydratovat

Pravidelné a důkladné přijímání tekutin je v létě ještě důležitější než jindy. Miminka se totiž mohou velmi rychle dehydratovat. Plně kojené děti kolem šesti měsíců by měly dostat napít vždy, když si o to požádají. Mateřské mléko dokonale uhasí jejich žízeň, není třeba se trápit nabízením čajíků a vody. Kojení dostatečně pokryje potřebu tekutin, a to i v horkém létě. Mateřské mléko je pro výlučně kojené děťátko mnohem vhodnější než voda, protože zároveň obsahuje řadu dalších látek (vitamíny, minerální látky, protilátky a stovky dalších) a právě ty správné cukry, které podporují zdraví a rozvoj celého organismu. Starší dětičky by měly pít vodu navíc v pravidelných intervalech. Pro jistotu pozorujte, zda se u nich objeví příznaky dehydratace - žádné močení za 4 až 6 hodin, pláč bez slz, zapadlé oči. Když takové příznaky trvají déle, raději vyhledejte lékaře.

Méně oblečení je více

Když se teploty vyšplhají nad třicet stupňů, zapomeňte na univerzální radu, která se omílá na všech internetových fórech - ta, že by miminko mělo mít vždy oblečenou o jednu vrstvu více než vy. Takto by se vám přehřálo a jistě by nebylo spokojené ani klidné. Oblečte mu také pouze jedinou vrstvu, tenoučké body z bavlny, která jeho pokožce umožní volné dýchat. Obecně volte oblečení z přírodních, vzdušných materiálů. Pokud nechcete, aby mělo v kočárku holou hlavičku, dejte mu čepičku či klobouček - opět z lehounké bavlny.

Ochraňte je před klíšťaty a komáry

V létě na naše nejmenší útočí i nebezpečná klíšťata, která se každým rokem stávají stále větší noční můrou. I pár minut lezení po travičce je totiž může přitáhnout na dětské tělíčko. Nejspolehlivější ochranou je je po každém případném pobytu v přírodě svléknout a pořádně prohlédnout. Vyklepte oblečení a dítě osprchujte - možná se klíště ještě nestihlo zakousnout do kůže, a tak ho pošlete rovnou do výlevky.

Po klíšťatech si na ně brousí sosáky otravní komáři. Na nejmenší miminka však ještě žádné repelenty nenanášejte. Jediné, co můžete, je chránit kočárek síťkou proti hmyzu, nezdržovat se během východu a západu slunce u vody a oblékat jim delší kalhoty či trička.

Kočárek můžete postříkat domácím repelentem z přírodních surovin

I noci mohou být klidné

I během horkých nocí se dá udělat pár opatření. Miminko překryjte jen plenkou či lehoučkou přikrývkou, nepotřebuje žádné přikrývky ani deky. Z postýlky také vyndejte všechny polštáře a jiné zbytečnosti, aby tam mohl proudit vzduch. Otevřete okno, pod postýlku dejte lavor se slanou vodou, v místnosti rozvěste blízko mokré pleny či prostěradla - odpařená voda prostředí ochladí. Pokud je skutečně vedro na omdlení, zapněte ventilátor, ale neotáčejte ho přímo na miminko. A přes den nechte zatažené závěsy a žaluzie, abyste teplotu v pokoji drželi alespoň jakž takž pod kontrolou.

O miminkách se dozvíte více také na Hello Tesco 

Zdroj: serpadres.es, babyweb.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek