Zdravý životní styl Fitness Hubněte při cyklistice: 5 zásad, aby šla kila dolů

Cyklistika je aerobní pohyb, při kterém se spalují tuky. Hodinová intenzivní aktivita zrychluje metabolismus a spálíte při ní kolem 470 kalorií. Důležitá je však i frekvence srdečního tepu, která by se ideálně měla udržet do 120 úderů za minutu, což si snadno zkontrolujete na sportovních hodinkách nebo jednoduchým přiložením prstů na tepnu.

Začněte zlehka
Váš trénink by měl být progresivní. Nezačínejte na plný plyn, protože se v krátkém čase zničíte a krutě namožené svaly vám znechutí novou aktivitu. Ještě před jízdou se rozehřejte rozcvičkou a začněte zlehka, dvaceti minutami v pomalejším tempu. Jednou týdně si dejte dlouhou i šestihodinovou jízdu v příjemném tempu.

Postupem času můžete zátěž zvyšovat, přidávejte po deseti minutách, až se nakonec dostanete na celou hodinu. Pokud se vám takový trénink podaří třikrát týdně, máte vyhráno.

Až budete "zaběhnutí" a výsledky se objeví na postavě i kondici, zvyšujte rychlost a zkracujte čas. Do pedálů šlapte v takovém rytmu, abyste skoro nemohli.

Užitečný tip:
Hlídejte si rovnoměrné rozložení sil. Pokud nejste na stacionárním kole, musíte se ještě vrátit domů!

Trénujte pravidelně
Nestačí jen z času na čas oprášit kolo a vydat se na něm v sobotu odpoledne na výlet. K dosažení výsledků potřebujete vytrvalost, houževnatost a nezlomnou vůli. Motivujte se k výkonu i pomyšlením na to, že čím vyšší je vaše rychlost, tím více vaše svaly pracují a působí i větší odpor větru, který musíte překonat. Ale a v přímé úměře k vyššímu výkonu je i efektivnější spalování kalorií. Navíc bez rizika zranění, které hrozí při kombinaci nadváhy a běhu.

Bez změny jídelníčku to nepůjde
Čím více trénujete, tím více svalů máte a lépe spalujete. Ale může se stát, že se vám nepodaří zcela shodit břicho, čímž trpí zejména muži, kteří disponovali "pivním břichem". Také můžete být slabší a podávat nižší výkon. Až 30% úbytku hmotnosti totiž představuje svalovou tkáň. Odborník na stravování Covert Bailey pro odborný cyklistický portál bicycling.com vysvětluje: "Když někdo říká, že zhubl 9 kilo, klíčová otázka zní - 9 kilo čeho?" Někteří lidé mohou mít na konci hubnutí dokonce více tělesného tuku, než když s hubnutím začali. Pokud ztrácíte svalstvo a ne tuk, jojo efekt je nevyhnutelný.

Zapomeňte na diety. Striktní diety způsobují úzkost, nervozitu a nakonec jsou místo pomoci jen dalším problémem. Na kole budete hubnout i bez hladovění, stačí jen sáhnout po zdravějších alternativách.

Jízdu kratší než hodinu zvládnete bez jídla, pouze s lahví vody. Po tréninku doplňte energii 60 - 90 gramy sacharidů na hodinu tréninku. Na snídani a na oběd upřednostněte uhlohydráty, večer jejich příjem omezte a přidejte bílkoviny.

Pijte a spěte
Myslete i na pitný režim a náležitý odpočinek. Před tréninkem vypijte sklenici vody, během něj doplňujte tekutiny průběžně. Osmihodinový spánek vám pomůže stabilizovat bazální metabolismus a zabrání výkyvu hormonů, který by s sebou mohl přinést úbytek hmotnosti.

Jak zhubnout na kole?

  • jezte méně a pravidelně
  • zvažujte, co sníte - omezte sladká jídla a nápoje, alkohol
  • nejezte během tréninku
  • trénujte pravidelně
  • dopřejte si alespoň 8-hodinový spánek

Chcete shodit a máte doma psa? Není pro vás nic lepšího, než sport se psem! 

Vytisknout stránku
Sdílet článek

Příběhy psané s chutí, které budete milovat

A jéje! Žádné výsledky Prosím, změňte kategorii.
2 3 4