Děti Těhotenství Hypnoporod – co to je a jak to funguje?

Co je hypnoporod?

Hypnoporod je přirozená metoda úlevy od bolesti, která zahrnuje provedení autohypnózy, uvolnění a dýchacích technik. Existuje několik metod hypnoporodu, které budoucí matky (a často i jejich porodní partnery) učí techniky, které mají snížit bolest a úzkost během porodu.

Teorie spočívá v tom, že snížením napětí v těle dokážete účinněji produkovat přirozené hormony (například oxytocin) a endorfiny, které utišují bolest a které potřebujete pro kratší, klidnější a (doufejme) méně bolestivější porod. Také se tvrdí, že hypnoporod může pomoct snížit strach spojený s porodem, který je podle mnohých a hlavním faktorem bolesti.

Důkazy ve prospěch hypnoporodu

Mnoho matek, které si hypnoporodem prošly, tvrdí, že to skutečně fungovalo. Ale jaké existují ve prospěch hypnoporodu důkazy? Dánská studie publikovaná v mezinárodním odborném časopisu porodnictví gynekologie (International Journal of Obstetrics and Gynaecology) zjistila, že hypnoporod míru bolesti žen při porodu nijak neovlivňuje.

Jiné studie naopak byly v jeho prospěch – například australská studie publikovaná v britském odborném časopisu pro porodní asistentky (British Journal of Midwifery) zjistila, že ženy, které použily techniky hypnoporodu, měly ve srovnání s obecnou populací kratší porod, nižší míru císařských řezů a méně často žádaly o léky proti bolesti.

Co se naučíte?

Přestože je zatím stále ve hvězdách, zda hypnoporod skutečně funguje, na naučení se technik, které by vám mohly pomoct zůstat při porodu v klidu a lépe se soustředit, není nic špatného. Můžete buď chodit na lekce nebo si koupit CD pro domácí poslech. Pro představu se naučíte například následující:

  • Vy a váš porodní partner se naučíte speciální dýchací, vizualizační a relaxační techniky, které vám pomohou zůstat co nejklidnější a nejuvolněnější.
  • Dostanete také scénář, podle kterého se můžete na porod připravovat. Jakmile přijde čas, měly by pro vás být díky němu představené techniky přirozené.
  • Některé kurzy také učí masážní techniky navržené tak, aby podpořily uvolnění příjemných endorfinů – masáž při porodu je také skvělým způsobem, jak užitečně zapojit porodního partnera.
  • Také nejspíš dostanete fráze, kterými se budete před porodem a během něj opakovaně ujišťovat, abyste zůstala klidná, pozitivně naladěná a soustředěná. I když vám zpočátku mohou připadat hloupé, mohou být velmi užitečné. Jsou to fráze jako: „Soustředím se na hladký a snadný porod“ nebo „Jsem uvolněná a každou fází porodu procházím rychle a snadno“.   

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, magonlinelibrary.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek