Ostatní Jak a jaké zamrazit jídlo, aby neztratilo chuť?

Strčit jídlo do mrazáku je jednoduché. Při mražení jídla však existují jisté zásady, abyste i po rozmrazení našli to, co jste zmrazovali. Co zmrazit bez obav, že jídlo neztratí chuť či konzistenci a co raději ne?

V čem zamrazovat?
Na mrazení jídla jsou ideální sáčky a plastové nádobky, které dobře těsní. Myslete také na to, jak velké porce mrazíte. Raději mrazte více menších porcí. Platí totiž pravidlo, že rozmražené se už nemrazí. Pro lepší orientaci si jídla označte názvem i datem.

Jak dlouho zmrazovat uvařené jídlo?
Přestože podle odborníků mrazení nebere potravinám živiny, i zde platí jisté limity. Navařené jídlo, ale i maso či moučníky byste měli spotřebovat maximálně do 3 měsíců. Rozmrazování ve vodní lázni není nejideálnějším řešením. Teplotní šok by mohl ubrat nejen na chuti, k životu může probrat i bakterie. Při ohřívání zapomeňte také na mikrovlnku. Aby byla chuť jídla přesně taková, jak má být, zahřívejte jídlo tak, jak jste ho vařili - na sporáku v hrnci.

Co mrazit a co ne?
Mrazit se vyplatí maso, ryby, uzeniny. Nikdy je však nedávejte do nádoby spolu s přílohou. Právě brambory, těstoviny i rýže totiž na mrazení vhodné nejsou. Stejně jsou na tom jídla, která obsahují smetanu, jogurt či mléko. Po rozmrazení se může stát, že se srazí, změní formu i strukturu. Štěstí nezkoušejte ani v případě sýrů. V lednici vydrží dost dlouho na to, abyste mrazením riskovali jejich drobivost a chuť, která nemá se sýrem nic společného. Na smažených jídlech je lákavá jejich křupavost, pokud je však vložíte do mrazáku, připravte se na jejich měkkost a vlhkost. Zapomeňte také na mrazení ovoce a zeleniny, které obsahují hodně vody - salát, okurky, rajčata či melouny.

Po uvaření nezmrazujte:
brambory
těstoviny
rýži
jídla se smetanou, mlékem, jogurtem
smažená jídla

Naopak, mrazničku naplňte vývarem - využít jej můžete jako základ jiných jídel či omáček. Porce guláše či zelňačky vás zachrání, když nestíháte vařit jídlo čerstvé. Nebojte se mražení moučníků, dortů, zákusků. Z potravin denní spotřeby můžete klidně odložit do mrazničky máslo, chléb a pečivo. Na mrazení je vhodné i bobulové ovoce. Zeleninu mrazte nakrájenou a oloupanou. Nebo si ji rovnou objednejte! 

Vytisknout stránku
Sdílet článek