Tipy a rady Jak nakrájet cibuli bez slzení?

Při pláči nad cibulí si možná ani neuvědomujete, jakou zázračnou zeleninu máte právě v ruce. Cibule totiž při svém porušení, aby se ochránila před dalšími vnějšími škodlivými vlivy, uvolňuje látky sloužící k likvidaci plísní a působící jako antibiotika. A nás se snaží odradit chemickou látkou propantial-s-oxidem, která je sice bez zápachu, ale její dráždivé účinky jsou o to silnější.

Jak tedy překonat intenzitu cibule? Prozradíme Vám několik zaručených triků:

1) Mějte v ústech vodu
Ačkoli se tento trik může zdát obstarožní a dokonce podivný, určitě stojí za pokus. Nefunguje zázračně u každého, ale nám se osvědčil.

2) Šup s ní do vody!
Oloupanou cibuli namočte na chvilku do vody, aby se z ní uvolnily sulfidy. Není to dokonalé řešení, ale valné většiny našich nepříjemností – se tímto způsobem – můžeme zbavit.

3) Řešením je chlad
Pokud cibuli před krájením vložíte do chladničky, zaručeně bude slz prolitých nad cibulí méně!

4) Horká voda
Horká voda dokáže změnit texturu cibule a současně tak zmírnit její dráždivý účinek. A pokud cibuli hodláte použít k vaření, klidně ji ještě před krájením spařte horkou vodou.

5) Krájejte pod vodou
Odlišné prostředí výrazně oslabuje dráždivou intenzitu cibule. Slzám tedy předejdeme, když budeme cibuli krájet nebo sekat pod hladinou v misce naplněné vodou.

Vytisknout stránku
Sdílet článek