Děti Předškolák Jak napomoct představivosti dítěte

Dosud se hraní vašeho dítěte pravděpodobně točilo kolem věcí, které běžně vidí, takže ho bavilo například krmení medvídka nebo předstírání umývání nádobí. Hra na něco obvykle zahrnuje věci, jako jsou hračky, a dítě si bude obecně bude hrát rádo i samo. Ve věku od tří do čtyř let se však rozvíjí jeho představivost a smysl pro zábavu, které ohlašují začátek imaginárních her. V tomto věku začne jeho hraní být složitější, do svých vymyšlených her začne zahrnovat ostatní, každému dítěti bude dávat roli a bude plánovat příběhy a jejich zakončení.

Také začne známé předměty používat novými způsoby – například si z kartonové krabice udělá auto, loď nebo dům. Tento druh imaginárních her značí, že vaše dítě nyní rozumí tomu, že si se svými kamarády hraje různými způsoby, které je možné v závislosti na konkrétní hře upravit. Až dvě třetiny dětí mají v určitém stádiu svého raného dětství imaginárního kamaráda – to je také v pořádku.

Výhody imaginárních her

Imaginární hry jsou nejen skvělou zábavou, ale pomáhají také podporovat další dovednosti:

  • Při snaze vysvětlit své nápady a hrát určité role se rozvíjí jeho jazykové dovednosti.
  • Lépe pochopí, jak fungují různé věci, naučí se řešit problémy a dokáže se lépe koncentrovat.
  • Zvýší se mu sebedůvěra a naučí se chápat myšlenky a pocity jiných dětí.

Nadměrná představivost

Bujná představivost ale může mít také své stinné stránky. V tomto období může vaše dítě začít prožívat noční můry nebo může být přesvědčené, že pod postelí či ve skříni žije příšera. Ve své hlavě má spoustu obrázků a myšlenek a je pro něj obtížné je všechny zvládnout.

Také si můžete všimnout, že si v tomto věku začne vymýšlet – většinou se vás ale nesnaží záměrně oklamat a je to pouze výsledek jeho přání a fantazie. Je velmi důležité, abyste svému dítěti pomohli pochopit rozdíl mezi skutečností a fantazií a také pravdou a lží, aby se mohlo začít snažit svou představivost ovládnout.

Zásobování představivosti

Představivost je jako sval, aby se rozvinula, je třeba ji používat. Zde je pět rad, jak mu s představivostí pomoct:

  1. Poskytněte mu k imaginárnímu hraní rekvizity – může to být staré oblečení, přikrývky, kartonové krabice atd.
  2. Vytvořte mu nějaký prostor, ve kterém si může vytvářet své imaginární světy – nechte jeho „hrad“ den nebo dva stát.
  3. Pokud si hraje pořád stejně dokola, nemějte obavy – pomáhá mu to získat důvěru v to, co dělá.
  4. Nezapomeňte, že k imaginárnímu hraní patří také malování, kreslení a vyrábění zvláštních a podivuhodný výtvorů z krabiček od vajec a jogurtových kelímků.
  5. Pokud mu chcete s představivostí pomoct, navštivte nová místa. Výlet do zoo nebo k vodě ho inspiruje k vymyšlení nových imaginární her a uměleckých projektů.
Vytisknout stránku
Sdílet článek