Děti Batole Jak naučit dítě na nočník? Chce to hlavně trpělivost

Používat nočník, to je nová schopnost, kterou se vaše děťátko musí naučit. Jděte na to pomalu a respektujte tempo vašeho dítěte. I když se možná někdy během tohoto procesu učení na nočník budete cítit frustrovaně a bezradně, mějte se svými ratolestmi trpělivost, protože jedině tak vše pochopí a udělají správně.

Kdy začnou děti ovládat potřebu?

Děti začnou ovládat svou potřebu a močový měchýř ve chvíli, kdy jsou na to skutečně psychicky připravené a pocit sucha a čistoty pro ně začne být důležitý. Nezapomeňte na to, že každé dítě je jiné a neporovnávejte své dítě s jeho vrstevníky.

Je dokázáno, že děti nejdříve dostanou pod kontrolu svá střeva a velkou potřebu a až potom přijde na řadu močový měchýř.

 • Do věku jednoho roku se přestanou v noci pokakávat
 • Do dvou let některé děti zůstanou suché většinu dne
 • Do tří let bude mít již 9 z 10 dětí suchou plenku většinu dne, ale mohou se stát nehody ve chvílích, kdy je dítě z něčeho nadšené, rozčilené nebo se na něco soustředí
 • Do 4 let už se můžete spolehnout, že děti ovládnou svou malou i velkou potřebu během celého dne

Jak poznat, že je dítě připravené na nočník?

Většina dětí bývá připravena kolem 18. měsíce života. Jestli váháte, kdy přesně začít dítě učit na nočník, začněte si všímat těchto signálů, které vám napoví:

 1. Dítě ví, že se počůralo nebo pokakalo a ukazuje na plenku.
 2. Dítě upozorňuje na konání potřeby v danou chvíli a snaží se vám to sdělit.
 3. Dítě tuší, že přijde potřeba, a tak se stáhne do klidu, například do kouta a vykoná potřebu. Nebo těsně před vykonáním potřeby se začne vrtět a být neklidné.
 4. Dítě rozumí jednoduchým pokynům (např. Ukliď hračku do krabice.), a tedy se s ním i během učení na nočník lépe dorozumíte a dítě bude lépe chápat, co se po něm chce.
 5. Plenka dítěte je suchá například po příchodu z delší procházky. Dítě dokáže nějakou dobu mezi přebalováními udržet svou potřebu.

Do kdy je noční pomočování dětí v pořádku?

Jak naučit dítě na nočník? Chce to hlavně trpělivost 

Jak začít s nočníkem?

Nejlepším obdobím pro seznámením s nočníkem je léto. Můžete si ho vzít s sebou třeba na zahradu a pokračovat v učení. Na nočník děťátko zvykejte postupně a trpělivě, zbytečně na dítě netlačte.

 1. Nočník vyberte v obchodě společně s dítětem.
 2. Doma nočník umístěte do koupelny nebo tam, kde dítě tráví hodně času. Klidně o umístění nechte rozhodnout dítě.
 3. Nejdříve použijte panenky nebo plyšáky jako figuranty a posazujte je na nočník. U toho dítěti vysvětlujte, k čemu nočník slouží a proč je dobré na něj chodit.
 4. Potom na nočník posaďte dítě, klidně oblečené. Nenuťte ho silou a zkoušejte postupně, jestli na nočníku vydrží klidně sedět pár minut.
 5. Klidně dítěti ukažte názorně využití nočníku a obsah plenky do něj vysypte a spláchněte obsah do záchodu. Spláchnout záchod nechte dítě. Všechny kroky zase pro dítě srozumitelně komentujte.
 6. Ráno po probuzení nebo po každém spánku posaďte dítě na nočník už bez oblečení a plenky. Vyberte takovou dobu, kdy se mu bude pravděpodobně chtít nejvíce vykonat potřebu. Pokud dítě potřebu do nočníku neudělá, v klidu mu vysvětlete, že to tedy zkusíte zase jindy a pochvalte dítě, že na nočníku sedělo. Jestli má vaše dítě problém na nočníku v klidu vydržet, můžete mu zkusit číst knížku nebo mu podat hračku na hraní.
 7. Pokud zaznamenáte, že se dítě vrtí nebo vykazuje jiné signály, které napovídají, že se mu chce čůrat nebo kakat, jednejte rychle. Přeneste dítě k nočníku, sundejte mu plenku a posaďte.
 8. Oblékejte dítě do takového oblečení, které se jemu i vám bude případně lehce svlékat.
 9. Pokud se poprvé podaří dítěti vyčůrat nebo vykakat, rovnou ho učte správně hygieně na toaletě – jak se správně utřít a poté umýt ručičky.

Jak můžete své dítě naučit mýt si ruce

Odplenkování: Indiánská metoda

Jak už název napovídá, tuto metodu praktikovali indiánské kmeny v Severní Americe. Do dvou let věku nechali dítě, aby vykonávalo potřebu volně bez plenky kdekoliv. Když dosáhlo věku dvou let a už bylo schopné více chápat co je to potřeba, a jak se dá ovládat, vzali si Indiáni dítě stranou. Vysvětlili mu, že už nemůže kakat a čůrat, kde se mu zlíbí a ukázali mu, kam chodit může.

V dnešní době to může fungovat tak, že dítěti jednoduše zabavíte ve dvou letech plenky a vysvětlíte mu, k čemu je nočník. Pak se jen musíte obrnit trpělivostí a vybavit čistícími prostředky proti nehodám, které budou začátky provázet.

Nočníky pro kluky i holky

Typů nočníků existuje celá řada. Nočník pro holčičky je trochu jiný než pro chlapce. Rozdíl je ve tvaru přední části. U chlapeckého nočníku je předek vyvýšen, aby zabránil průchodu moči. Věnujte i pozornost spodní straně nočníku, aby byla ideálně protiskluzová a nočník necestoval i s dítětem po podlaze. Před koupí nočník vyzkoušejte, jestli velikostí odpovídá i velikosti dítěte, tedy aby do nočníku nepropadávalo nebo se na něj naopak nevešlo.

Typy nočníků:

 • Klasický nočník
 • Ergonomicky tvarovaný nočník pro pohodlné sezení během vykonávání potřeby
 • Hudební nočník – hrací a zpívající nočník odmění dítě po vykonání potřeba veselou melodií, a tak ho motivuje pro další používání
 • Nočník s opěrátkem, který vypadá jako toaleta pro dospělé
 • Nočníky ve tvaru zvířátek, autíček, které si děti rychleji oblíbí
 • Víceúčelový nočník poslouží i jako nočník, i jako židlička
 • Protizápachový nočník, který je vyroben ze speciálního protizápachového materiálu

Kromě nočníku vyberte i vhodnou dětskou postýlku

Jak dlouho trvá učení na nočník?

Učení na nočník by nikdy nemělo probíhat pod hrozbou trestů a tím zbytečného stresování dítěte. Jestli dítě prožívá nějakou jinou zásadní změnu ve svém životě – stěhování, příchod sourozence apod. – nočníkový trénink odložte na dobu, až bude v rodině klid a pohoda. Doba učení je individuální a závisí na připravenosti dítěte a přístupu rodičů. Někomu to trvá jeden den, jinému týden a některé dítě nočník ovládne za měsíc.

Zdroj: nhs.uk, mayoclinic.org, babyweb.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek