Děti Dětské zdraví Jak pořídit kvalitní dětské kolo

Ať už jde o způsob dopravy nebo jednoduše o zábavu, šťastné dětství a dětská kola k sobě jednoduše patří. Kolo poskytuje dítěti nejenom svobodu a sebevědomí, ale také podporu motoriky, rozvoje svalstva a dýchací soustavy. Proto je opravdu důležité, jaké kolo svým nejmenším vyberete. Při výběru nového dětského kola bude záležet nejenom na výšce a vkusu vašich ratolestí, ale také na jejich věku a na tom, jak budou kolo využívat. Abychom vám to ulehčili, připravili jsme si pro vás přehledný návod, jak vybrat správnou velikost a jako bonus u nás najdete i několik odpovědí na ty nejpalčivější otázky ohledně pomocných koleček, způsobu učení jízdy na kole či ochranného příslušenství.  

Výběr kola podle výšky a věku dítěte

Dětská kola se na rozdíl od těch pro dospělé měří pomocí průměru kol, ne pomocí výšky rámu. Proto rozměry kol (naše rozměry odpovídají rozměrům ráfků kol), tedy jejich průměry najdete i v následující tabulce:

 • VĚK                VÝŠKA DÍTĚTE             PRŮMĚR KOLA
 • 2 – 3 roky         90 – 100 cm                 12 palců
 • 3 – 4 roky         95 – 105 cm                  14 palců
 • 4 – 5 let             100 – 115 cm                16 palců
 • 5 – 6 let             110 – 120 cm                 18 palců
 • 6 – 9 let             115 – 130 cm                 20 palců
 • 9 – 12 let            125 – 155 cm                24 palců

Kolo můžete vybrat i podle dalších užitečných rad


Jde však pouze o přibližné hodnoty. Pokud si nebudete jisti, protože vaše dítě kompletně nezapadne do žádné z kategorií, nezoufejte. Orientujte se spíše na výšku dítěte a ne na věk. Pokud by totiž dítě mělo kolo větší, než by mu vyhovovalo doopravdy, hrozilo by mu kromě rizika nehezkých pádů také vytvoření strachů a psychických bloků z ježdění na kole.

Výběr kola podle vzdálenosti rozkroku od země

Tento ukazatel nám o správném kole napoví mnohem více, než pouze výška, nebo dokonce věk dítěte. Změříte ho velmi snadno: postavte dítě ke zdi a mezi nohy mu podélně umístěte knížku tak, aby mu to bylo příjemné. Poté dítě odstoupí a vy změříte výšku od země až po vrchní okraj knížky. Kolo pak můžete orientačně vybrat dle následující tabulky:

 • VZDÁLENOST ROZKROKU OD ZEMĚ         PRŮMĚR KOLA
 • 35 – 42 cm                                                        12 palců
 • 42 – 51 cm                                                         14 palců
 • 47 – 54 cm                                                         16 palců
 • 51 – 60 cm                                                         18 palců
 • 55 – 63 cm                                                         20 palců

I když se zde může zdát, že tabulka mluví za všechno, není tomu tak. Slouží pouze pro orientaci ve velikostech kol podle výšky a věku vašich dětí. Důležitou veličinou v rozhodování je však také váha dítěte a různé další atributy. Pro ten nejsprávnější výběr kola doporučujeme, abyste dítě vždy vzali s sebou do specializovaného obchodu a nechali si poradit přímo odborníkem.

Kromě ježdění na kole vymyslete pro děti na jaro i další speciální aktivity, které podpoří jejich mobilitu i fantazii

Všeobecně však platí, že pokud si dítě přehodí nohu přes kolo a stojí obkročmo, mělo by mít rám kola přibližně 5 cm od rozkroku. Pokud je to více, budete potřebovat větší kolo. Když mezera dosahuje méně než 5 cm, měli byste své holčičce nebo klukovi pořídit menší kolo.        

Bezpečnost až na prvním místě

Co všechno by mělo vaše dítě mít, než vlastně vyrazí na kolo s kamarády?

 • Ochranná helma
 • Ochranné rukavice a brýle
 • Láhev s vodou
 • Funkční brzdy a to jak na řídítkách tak při zpětném otočení pedálů
 • Světla, odrazky, výkonné dynamo a oblečení výrazných barev

Podporujte u svých děti smích a smysl pro humor společnými aktivitami

Jak pořídit kvalitní dětské kolo

Jednoduchý návod, jak dítě naučit jezdit na kole

 • Své dítě do ničeho nenuťte
 • Buďte velmi trpělivými učiteli
 • Učte děti v kolektivu spolužáků, kteří už umí jezdit na kole

Tahat nebo tlačit?

V této otázce se nemůžeme přiklonit ani k jedné variantě. Při tahání kola má dítě pocit, že ho budete tahat po celý čas a pouze velmi těžko si zvykne na nezávislost, která nastane po tom, co ho pustíte. Naopak při tlačení má dítě tendenci koukat se za sebe na rodiče, co téměř vždy vede k pádům. Zkuste dítěti poskytnout svobodu a pocit, že jezdí celkem samo a bez pomoci. V průběhu prvních pokusů dítě pouze jemně popostrčte a buďte nablízku pokud zahlédnete, že již brzy přijde pád. Nesnažte se však pokřikovat zezadu aby dítě neztratilo pozornost a spíše než učitelem se staňte tím, kdo dohlédne na bezpečí dítěte. Pokud bude dítě se správným kolem zařazeno do kolektivu dětí, které již umí jezdit, dokázalo by to poměrně rychle také celkem samo.

Jak udržovat dětské kolo „v dobré kondici“

Dětská kola jsou využívána opravdu často a intenzivně a poté předávána mladším sourozencům. Pro zachování bezpečí dítěte a dobrého pocitu z jízdy jeho nebo její kolo pravidelně kontrolujte. Jsou brzdy správně sestaveny, pneumatiky nafoukány, svítí světla a je pořádně natáhnutý řetízek? Běžné úpravy se snažte dělat společně s dítětem, ať se naučí starat se o své vlastní kolo i do budoucna. Větší opravy, na které si netroufáte, však posuňte odborníkům.   

Zdroj: www.blitzresults.com, www.sportadvice.com, www.bikeexchange.co.nz, www.cyklospeciality.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek

Příběhy psané s chutí, které budete milovat

A jéje! Žádné výsledky Prosím, změňte kategorii.
2 3 4