Zdravý životní styl Fitness Jak si vybrat oblečení pro ježdění na kole?

Při výběru cyklistického oblečení mnozí z nás tápají. Máte se spolehnout pouze na svou starou – dobrou šusťákovou bundu, nebo si pořídit něco opravdu kvalitního, avšak za větší finanční obnos?

Podpořte kolo a svou cyklistiku v tom nejlepším smyslu

Před koupí je dobré být informovaný a vědět, co chcete. Budete jezdit na kole pouze na nákup do samoobsluhy za rohem či do parku, nebo naopak máte v plánu dlouhé trasy v náročnějším terénu? Na zřetel byste také měli brát nálady počasí, povětrnostní podmínky, cenu oblečení a zejména pak svou bezpečnost. Ukážeme vám, jak se z tohoto bludiště vymotat podle možnosti oblečen přesně na to, co právě potřebujete. A také tak, abyste se se svým kolem sladili a předváděli ho v tom nejlepším světle.     

Vydejte se na výlet po českých cyklostezkách. Najděte s námi ty nejlepší!


Proč upřednostnit funkční oblečení?

Přemýšlíte nad tím, proč si cyklisté, ale také laici pořizují drahé funkční oblečení s Lycrou a utrácejí za něj klidně i astronomické částky? Odpověď je jednoduchá: kvůli pohodlí. Kvalitní oblečení na cyklistiku totiž dokáže hotové divy. I když je přiléhavé, krásně vás zahřeje, rychle propouští pot, má schopnost rychle uschnout a poskytuje podporu, kterou při cyklistice jednoduše potřebujeme. Důvodů, proč vsadit na kvalitní oblečení, je hned několik:

Cyklistický oděv perfektně sedí

Můžete si být jisti, že když se nahýbáte nad řídítka vašeho kola, se specializovaným oblečením se vám nikdy nestane, že by vám „lezla ven“ záda. Trika i bundy jsou v zadní části prodloužena, kalhoty či spíše legíny mají zvýšené sedy tak, aby poskytovali nejenom teplo, ale také pevnější podporu spodní části zad. Také dlouhé rukávy bývají elastické a o něco delší tak, aby vám pohodlně zakryla i zápěstí, když se natáhnete.

Tip: Po vydatném cyklistickém výkonu si dopřejte kvalitní péči o svou pokožku pomocí použití vhodných kosmetických přípravků – sprchových gelů, fresh šamponů a deodorantů.

Voděodolné a přesto vzdušné materiály

Je mnoho důvodů na to, proč cyklistické oblečení není vyráběno z obyčejné bavlny. Ta totiž vpíjí pot, navlhne a pak studí. Znáte totiž ten pocit, kdy vyšlapete vysoký kopec a pak se z něj máte spustit dolů? Nejprve záplava potu, pak zchladnutí a následná zima. To se vám nestane s funkčním oblečením, které dovolí vaší pokožce odvádět pot, který se pak odpařuje a rychle schne. Voděodolné vrchní vrstvy cyklistického oblečení nevpustí dovnitř žádnou vlhkost, ale zároveň ji dokáží odvádět ven. Takové prodyšné materiály se pak používají v kombinaci s ventilací, která má schopnost odvádět od těla horký, vlhký vzduch. Samozřejmě ventily najdeme na místech, kam se nedostane voda zvenčí – třeba pod pažemi.

Jaké má cyklistika výhody a jak se naopak poprat s riziky, které přináší? To se dozvíte s námi!

Jak si vybrat oblečení pro ježdění na kole?

Šortky, které pohlcují nárazy

Výztužím cyklistických spodků se mnozí smějí, ale pouze do okamžiku, kdy je vyzkouší na vlastní kůži. Ti, kteří se věnují ježdění na kole nebo propagaci cyklistiky totiž vědí, že všitá vrstva pěny dokáže absorbovat nárazy a otřesy a tak předcházet větším bolestem pánve. Další důležitou funkcí je schopnost pravidelně rozložit látku, která se při jízdě na kole dotýká kůže a tak se látka nepříjemně nevřezává (ano, pod cyklistickými spodky se již standardně nenosí spodní prádlo).    

Tip: Proteinový snack při výletě na kole skvěle zasytí a dodá potřebnou energii. Najděte svůj oblíbený jednoduše online v Tescu.

Dbejte na bezpečnost i pokud řídíte levné kolo

Mnozí z nás si myslí, že pokud vlastní levné kolo pouze na projížďky po cyklostezkách či ve městě, nemusí dbát na bezpečnostní prvky oblečení a dalšího příslušenství. Nikdy byste se však na tuto skutečnost neměli spoléhat a raději dodržovat bezpečnost a viditelnost v rámci oblečení i pokud jezdíte pouze občas a spíše „vycházkově“. Co by vám nemělo chybět?

  • Přilba na kolo
  • Ochranné rukavice
  • Brýle pro ochranu očí před větrem, sluncem či hmyzem
  • Reflexní prvky (jako reflexní pásky a odrazky)
  • Kvalitní boty, také mohou obsahovat reflexní prvky
  • Spíše upnuté oblečení, které se nezamotá do řetízků
  • Fluorescentní, jasné barvy oblečení

Sportovní oblečení najdete i v naší F&F kolekci.

Zdroje: www.bicycling.com, www.kidshealth.org, www.road.cc

Vytisknout stránku
Sdílet článek