Zdravý životní styl Fitness Jak si zamilovat běhání?

1) Začněte zahřátím
Pokud začnete běhat bez přípravy, pak si hned u prvních kroků můžete způsobit nepříjemné poranění, a proto je velmi důležité se před běháním protáhnout a začínat jen mírným poklusem na místě.

2) Méně je někdy více
Člověk je náchylný myslet si, že když už běží určitou rychlostí, musí vydržet tak dlouho, dokud ho nohy unesou. To ale není správný přístup! Protože poranění, náhlá nevolnost nebo namožené svaly nás velmi rychle odradí od dalších pokusů. A tak proto, aby se tento pohyb stal pro nás pravidelnou potřebou, je velmi důležité dodržovat zásadu postupné zátěže: nejdřív si jenom zkuste, jaké to vůbec je a ze začátku běžte jen zvolna. Můžete se i jen projít: užívejte si pobyt v přírodě! A potom hezky pomalu, postupně zvyšujte tempo! Věřte, že takto si běhání skutečně užijete.

3) Poslouchejte hudbu
Hudba – zvláště pak oblíbené melodie – může ve velké míře zpříjemnit zážitky z běhání. Uvolňuje nebo naopak zvýší adrenalin, podle toho, jakou muziku si vyberete. Jedno je ale jisté, pokud spojíte zážitek z poslechu svých oblíbených písniček se zážitkem z pohybu, prožijete ten nejkrásnější pocit svobody. Vyzkoušejte to!

4) Střídejte trasy
Samozřejmě, běhat můžete i v tělocvičně anebo každý den po stejné trase. Ale brzy zjistíte, že pravidelné denní/týdenní běhání může být navzdory mnoha výhodám nudné, pokud není zpestřeno nějakou změnou. Vydejte se novým směrem nebo se proběhněte lesem, po poli, přes stráně a kopečky a vedle radosti z pohybu získáte i nové zážitky!

5) Nakupte si vybavení
Předem upozorňujeme, že není nutné utrácet celé jmění! Ale existuje snad lepší motivace než hezká a pohodlná obuv na běhání nebo slušivé sportovní kalhoty? Pokud si na běhání pořídíte několik drobných doplňků, budete mít do běhání mnohem větší chuť.

Vytisknout stránku
Sdílet článek