Tipy a rady Jak ušetřit čas v kuchyni

Plánujte si práci

Hodně času v kuchyni vám ušetří, když přesně víte, co budete vařit. Naplánujte si menu na celý týden, abyste věděli, jaký čas je potřeba jídlu věnovat a kolik vám ho dané jídlo zabere. Můžete zároveň zkoušet i rychlejší verze receptů. Inspirujte se od zkušených kuchařů, kteří mají své triky, například jak rychle připravit knedlíky bez kynutí.

Organizujte

Víte, že budete zítra péct kuře? Pak ho vytáhněte včas, aby se stihlo rozmrazit, než se pustíte do jeho zpracování. Nebudete se tak muset trápit s rozmrazováním v mikrovlnce. Mějte také po ruce koření, které používáte nejčastěji. Aby si zachovalo aroma, je lepší ho mít v uzavřeném sáčku, ale i ty jsou dnes k dispozici v praktičtějších baleních, které lehce otevřete a uzavřete.

Vaříme s minimem nádobí

I u nás najdete jídla z jedné pánve, z jednoho hrnce či z jednoho pekáče. Stačí si vybrat. Je to rychlé a jednoduché. Kromě toho, že šetříte čas, ingredience od sebe přejímají vzájemně chuť, a tak vzniká dokonalý pokrm.

Využijte moderní techniky

Hlavně tlakový hrnec ušetří hodně času. Holdujete české kuchyni? Pak určitě víte, že je hodně českých klasik postaveno na pomalém a zdlouhavém vaření. Vývar, guláš i svíčková jsou jídla, která vyžadují více času a tlakový hrnec vám ho až o několik desítek minut urychlí. Neváhejte si ho pořídit.

Připravte si základ předem

Rádi a často vaříte například polévky nebo omáčky, u kterých je základ podobný? Čas vám ušetří, když si připravíte zeleninové směsi předem. Nakupte si zeleninu, zpracujte, nakrájejte podle potřeby, smíchejte dle libosti a dejte do mrazáku. Pomůže i to, když si rozdělíte směsi po částech do sáčků a pak je jen rychle použijete. Podobně vám starosti ušetří mixéry, které jsou dnes k dispozici ve výhodných setech.

Vytisknout stránku
Sdílet článek