Ostatní Jak v Česku fungují Zero Waste obchody a kde je najít?

„Beozobalová“ kultura začíná být i u nás v Česku trendy. Bohudík! Celá pointa Zero Waste spočívá v jediném: snaha o produkci nulového odpadu. Pokud o této myšlence chcete i nadále přemýšlet jako o možné alternativě, budete určitě potřebovat pomoc s nákupy. Právě při nich totiž nakupujeme a hromadíme nejvíce obalů. Proto i na český trh dorazily bezobalové obchody. Ty rostou jako houby po dešti hlavně ve velkých městech, ale výjimkou už nejsou ani ty v menších obcích a na vesnicích.

Odnaučte se plýtvat jídlem. Poradíme vám, jak na to.


Jak to tedy celé funguje?
1. Z domu si zákazníci přinesou své vlastní nádoby, pytlíky, krabičky nebo sklenice.
2. Své obaly zákazníci zváží a nalepí si na ně štítek s váhou obalu.
3. Vyberou si zboží a naberou si ho do vlastních nádob bez toho, aby je zamíchali. Zboží pak prodavači pečlivě zváží, odečtou váhu obalu a zákazník zaplatí.
4. Obaly se doma uschovávají napříště.

V obchodech si lidé mohou také koupit látkové i papírové pytlíky nebo půjčit sklenice, které příště donesou zpátky. Nákupy se tak mohou zdát komplikované, ale pokud překonáte původní stud, jeví se jako zábavné, interaktivní a mnohem kontaktnější, než klasická návštěva obchodu. Takový přístup je efektivnější a zabraňuje plýtvání hned z několika příčin:

  • Lidé neprodukují zbytečný odpad (z obalů, do kterých je zboží v klasických obchodech zabaleno).
  • Nakupuje se v menších množstvích a tím se zamezuje vyhazování a plýtvání jídlem.
  • Menší množství nakupovaných potravin = nižší cena, kterou zákazník zaplatí. A to nemluvíme o ceně obalů.
  • Nakupujete prémiové a organické suroviny, které poskytují více živin.

Proměňte svůj odpad na hnojivo díky žížalám z vermikompostu.

Jak v Česku fungují Zero Waste obchody a kde je najít?

Jak tedy v Česku najít bezobalové obchody? Malý přehled jsme si pro vás připravili i my, ten velký a obsáhlý najdete na nové bezodpadové mapě Reduca

Bezobalové obchody v Praze

V Praze najdeme hned několik obchodů zabývající se bezodpadovým prodejem.

Prodejna Bezobalu nejenom prodává potraviny a jiné zboží na základě principu ZERO WASTE, ale také se věnuje osvětě. Organizace pořádá různé besedy, školení a přednášky týkající se nulového odpadu a vytváří kolem sebe silnou komunitu.

Nebaleno nabízí bio potraviny za běžné ceny, ale orientuje se i na na přírodní kosmetické a čistící přípravky, bio drogerii, či výrobky z biobavlny a množství jiného zboží. Obchod dokonce provozuje i e-shop, kdy vám při dovozu půjčí nádoby, které při další návštěvě vrátíte.

V novém obchodě Neobaleno na vás čekají české produkty ve vratných obalech a také zboží prodáváno na váhu nebo na kusy. Najdete tu obiloviny, ořechy, semínka, sušené ovoce, mléčné výrobky i kosmetiku.

Bezobalové obchody v Brně

Bezobalový obchod Brno nabízí ve své prodejně těstoviny, mouky, oleje, luštěniny a množství dalších produktů. Na stránkách je pro zájemce připraven podrobný seznam surovin i s cenami tak, abyste se mohli na nákup předem připravit.

Nová brněnská ZERO WASTE prodejna Nasyp.si je připravena pro své zákazníky, kteří si chtějí pořídit potraviny, oleje, pamlsky, krásná mýdla nebo šampony či jinou kosmetiku a zboží bez obalů. Svůj sortiment neustále rozšiřují a také nabízí online cenník ke stažení. 

Bezobalový obchod ve Zlíně

V obchodě Bezobaláč Zlín najdete zboží od výmyslu světa. Od knih přes kosmetiku, ovocí a zeleninu, med, oleje a octy, čaje, semínka či obiloviny až po specializované balíčky, které si můžete nechat online připravit a poté je jenom dle domluvy vyzvednout.  

Zdroje: bbc.com, reduca.cz, bezobaluzlin.cz, weefsworld.eu, bezobalovyobchod.cz, bezobalu.org, nebaleno.net, neobaleno.cz      

Vytisknout stránku
Sdílet článek