Zdravý životní styl Moderní a fit strava Jak vybrat vodní meloun? Musí splňovat 5 kritérií

I vám se stalo, že jste si domů přinesli meloun, který neměl skoro žádnou chuť? Kolikrát jste doma po rozkrojení vodního melounu byli zklamaní? Díky jednoduchým tipům si domů odnesete meloun, který je zralý, šťavnatý a sladký. Všímejte si především 5 znaků:

  • vzhledu a celistvosti slupky
  • žlutých skvrn
  • stonku
  • zvuku
  • vůni

Na velikosti melounu nezáleží

Meloun vodní obsahuje až 90 % vody a kdybyste ho ponořili do nádoby s vodou, plave. Pokud se neumíte rozhodnout, který ze dvou stejně velkých melounů téže odrůdy vybrat, potěžkejte dva plody a mělo by být rozhodnuto.

Neřiďte se však pravidlem "čím větší, tím lepší". Velikost melounu závisí i na jeho odrůdě. Jsou červené melouny, které dosáhnou velikosti pouze 2 - 3 kila, ale i takové, které pro svoji váhu spíše domů odvezete, než odnesete.

Věděli jste, že ...

... i u melounů rozlišujeme "chlapce" a "dívky"?

Kulatější plody "dívek" bývají sladší

Slupka melounu musí být neporušená

Melouny vodní se odlišují tvarem, váhou i barvou slupky. Ať už je bledá, tmavá nebo pruhovaná, v každém případě by měla být neporušená, lesklá.

Žlutá skvrna na melounu prozrazuje zralost

Bledé místo na melounu neznamená, že meloun nedozrál. Je to místo, které leželo na zemi a tedy na něj nezářilo slunce. Právě ona skvrna vám nejvíce napoví to, co se skrývá uvnitř melounu. Čím je žlutá skvrna na melounu tmavší, tím lépe. Znamená to, že meloun dostatečně dlouho zrál na slunci a nebyl odtržen brzy.


Suchý stonek - šťavnatý meloun

Meloun, který přirozeně dozrál na poli, by měl mít vyschlý stonek. Ten je i pro pěstitele indikátorem toho, že plod je zralý a může se sklidit. Poměrně často se však stává, že zrání melounu se urychluje otočením plodu o 360 stupňů. Melouny, jejichž stonek je překroucený či zelený, raději nekupujte.


Jaký zvuk má mít meloun? Dutý!

Klepání je trik, který se při koupi melounu používá snad nejčastěji. Poklepte na meloun a pokud neslyšíte žádnou odezvu, pravděpodobně je meloun ještě nezralý. Pokud se zevnitř melounu ozve dutý, zvonivý zvuk, klidně může skončit ve vašem nákupním košíku.

Jak vybrat vodní meloun? Musí splňovat 5 kritérií
Zralost žlutých melounů prozradí vůně

Nebojte se k melounu přivonět. I jeho vůně hodně napoví o jeho sladké chuti. Podle vůně vybírejte žluté melouny. Čím lépe voní, tím lépe budou chutnat.

Jedli jste už melounovou pizzu?


Vytisknout stránku
Sdílet článek