Děti Předškolák Jak zabavit děti v autě? Hry a zpěv zpříjemní cestu

Cestování autem s dětmi může být náročné pro obě strany. Máme pro vás několik rad, aby cesta autem s dětmi ubíhala zaručeně rychleji a snadněji, bez nutnosti vybavit se různými moderními technickými „vychytávkami“, a zároveň předcházet záchvatům hysterie.

Spánek
Pokud chcete, aby cesta probíhala opravdu v klidu, doporučujeme cestování naplánovat na dobu, kdy děti spí. Můžete tedy vyjet v pozdějších večerních hodinách, brzy ráno (kdy je pravděpodobné, že děti ještě na několik hodin usnou) anebo po obědě. Výhodou cestování v nočních a časných ranních hodinách je také to, že provoz na silnicích je menší a také teplota je příjemnější.

Vybavte se audioknihami!

Audioknihy zvolené podle věkové kategorie a zájmů dítěte jsou dokonalým společníkem na dlouhých cestách. Pro malé děti vyberte raději verze obsahující několik kratších pohádek, pro starší děti je vhodná i povinná četba (v této formě mnohem zábavnější) zadaná na prázdninové období.

Oblíbené písničky!

Vyberte oblíbené písničky, které mají vaše ratolesti rádi, nebo které si můžete případně zazpívat společně. A dlouhá cesta bude hned ubíhat rychleji!

Hry pro děti do auta

Zábavnou hrou jsou Otázky a odpovědi. “Na co myslím?” - “Je to zvíře?” – Pokud děti tuto klasickou „cestovní“ hru neznají, rychle se ji naučí i děti ve věku 4-5 let. Připomeňme si pravidla hry: na otázky se smí odpovídat jen slovy „ano“ nebo „ne, pokud odpověď zní „ano“, může se tázající ptát dál, v opačném případě pokračuje v dotazování další hráč.

Klasická, ale skvělá hra je Černá-bílá-ano-ne, do které se mohou zapojit i dospělí. Říkanka je velmi jednoduchá: “Černá, bílá, ano, ne, co sis to koupil?” Jeden hráč si vymyslí nějaký předmět a v tomto případě se nesmí odpovídat slovy „ano“, „ne“, „černá“ a „bílá“. Jestliže hráč, který odpovídá, náhodou vysloví jedno z těchto slov, prohrává. Podstata hry spočívá v tom, aby se dotazující hráč ptal tak šikovně, aby druhý hráč jedno z těchto 4 slov v odpovědi použil a hráč, který odpovídá, musí být tak šikovný, aby dával vyhýbavé odpovědi a aby se dotazující hráč musel ptát co možná nejdéle než zjistí, na co vlastně druhý hráč myslel, a co si to vlastně „koupil“.

Pohádky a hry na cesty autem na tabletu

Přestože se snažíte čas dětí strávený před obrazovkou minimalizovat, krátká logická hra nebo pohádka může dítě uklidnit, upoutat anebo odvést jeho myšlenky jiným směrem. Nezapomeňte tedy tablet naplnit dostatkem materiálu.

Omalovánky

Pokud jsou již děti odrostlejší a zvládnou omalovánky, pak je pro ně vybarvování obrázků dokonalou činností, během cestování však zůstaňte jen u pastelek.

Popisovací tabulka
Jestli dítě takovou tabuli ještě nemá, před odjezdem na delší cestu bude vhodným dárkem. Dokáže upoutat na poměrně dlouhou dobu pozornost již tříletého dítěte, skvělou zábavou je například malovat domy, stromy, květiny, hory nebo zvířata, která uvidíte po cestě.

Karetní hry do auta

Pokud cestujete se 2 dětmi — i když to není právě nejpohodlnější — můžete si zahrát karty, jestliže máte u sebe tácek nebo je vozidlo vybaveno sklápěcí a dostatečně širokou loketní opěrkou, na kterou můžete karty rozložit.

zdroje: varaszbetu.hu, ketpottom.hu

Vytisknout stránku
Sdílet článek